26.09.2023

Zapraszam na spotkania: mamy do wydania 1,3 mld euro

Rozmowa z Arturem Kosickim, Marszałkiem Województwa Podlaskiego.

Panie Marszałku, ruszył właśnie nowy program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027, zostały ogłoszone pierwsze nabory. Gdzie możemy znaleźć o nich kompleksowe informacje?

Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego:

– Chcemy, aby wiedza o tym, w jaki sposób i na co można otrzymać wsparcie, trafiła do jak największej liczby mieszkańców Podlaskiego. Dlatego we wrześniu organizujemy spotkania, na których omówimy zakres programu, podamy daty konkursów i odpowiemy na wszelkie pytania. Serdecznie zapraszam na nie przedsiębiorców, przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej i wszystkie osoby zainteresowane dofinansowaniem z programu regionalnego.

Mamy do dyspozycji naprawdę wielką pulę pieniędzy, bo aż 1,3 mld euro. I mieszkańcy muszą wiedzieć, jak skorzystać z tej szansy. Z pożytkiem dla nas wszystkich.

Gdzie i kiedy odbędą się te spotkania?

– 12 września spotkamy się w Suwałkach, 14 września w Białowieży, 19 września w Łomży i 27 września w Białymstoku. Celowo wybraliśmy te lokalizacje, aby mieszkańcy z różnych zakątków naszego województwa mogli w równym stopniu wziąć udział w spotkaniach.

Do tych miejsc dobraliśmy również tematykę, jaka szczególnie może zainteresować odbiorców: w Suwałkach skupimy się na mobilności miejskiej, w Białowieży na ochronie środowiska, w Łomży rozwiniemy wymiar społeczny, a w Białymstoku – przedsiębiorczość. Oczywiście, omówimy również inne obszary, zwłaszcza że program oferuje naprawdę bardzo szeroki zakres pomocy.

A na jakie projekty można ją uzyskać?

– Trudno to wyjaśnić w kilku zdaniach, bo tematyka i formy pomocy są tak różnorodne i szerokie. W dużym skrócie mogę powiedzieć, że zaprojektowaliśmy wsparcie m.in. na rozwój przedsiębiorczości, badania i innowacje w firmach, efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii czy działania na rzecz adaptacji do zmian klimatu. Będziemy też inwestować w transport bezemisyjny, infrastrukturę edukacyjną, społeczną, zdrowotną czy ochronę dziedzictwa kulturowego.

Ważne są dla nas również tzw. działania miękkie, czyli inwestycje w ludzikoncentrujące się m.in. na aktywizacji bezrobotnych, ubogich czy wsparciu zawodowym osób młodych. Program zakłada także pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, zapewnienie potrzebującym opieki długoterminowej czy realizację programów zdrowotnych.

Chcieliśmy, aby FEdP z jednej strony stanowił kolejny impuls rozwojowy, a z drugiej, zapewnił też pomoc osobom w trudnej sytuacji. Szerzej opowiemy o programie podczas spotkań, dlatego warto na nich być.

W jaki sposób można się na nie zapisać?

– Rejestracja prowadzona jest elektronicznie na stronie programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 https://funduszeuepodlaskie.euA udział w konferencjach jest oczywiście bezpłatny.

Liczę na frekwencję i aktywny udział przedsiębiorców, przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych i innych podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie. Żadnego pytania nie zostawimy bez odpowiedzi. Musimy bowiem efektywnie skorzystać z tak ogromnej, rekordowej puli wsparcia, jaką wraz z polskim rządem wywalczyliśmy dla naszego regionu. Każde euro z tej kwoty powinno pracować na rzecz Podlaskiego. Każde euro ma zmieniać marzenia i plany w konkretne projekty. Dlatego jeszcze raz zachęcam serdecznie do udziału w spotkaniach i do składania wniosków w konkursach!

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.03.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
03.10.2023

mieszkanie

03.10.2023

Sprzedam

02.10.2023

Kierowca kat. C+E

Dodaj nowe ogoszenie