15.09.2020

Zaroiło się od policjantów i żołnierzy. Ćwiczenia w zatrzymywaniu niebezpiecznych bandytów [zdjęcia]

Policjanci przyjęli komunikat o kradzieży samochodu. Ustalono prawdopodobne kierunki ucieczki. Rozstawiono posterunki kontrolno-blokadowe, wykorzystując w tym celu kolczatkę. Jeden ze sprawców zatrzymany, drugi ucieka do lasu... Padają strzały... Poszukiwanie zbiega w kompleksie leśnym... Całe szczęście, to tylko scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, realizowany przez suwalskich policjantów.

Sobota, godzina 7.00, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach otrzymuje komunikat o pojeździe, który został skradziony w Białymstoku i najprawdopodobniej przemieszcza się w kierunku granicy polsko-litewskiej, do Budziska. Komendant jednostki zarządza alarm. Dostępne siły policyjne kierowane są niezwłocznie w rejony wyznaczonych posterunków kontrolno-blokadowych. Z uzyskanych informacji wynika, że sprawców jest dwóch. Dyżurny powiadamia o sytuacji podmioty pozapolicyjne, które swoim działaniem mogą przyczynić się do zatrzymania pojazdu. Po odprawie policjanci obejmują wyznaczone posterunki. Sprawcy kradzieży, po zauważeniu punktu kontrolno-blokadowego, próbują ominąć policyjną kontrolę. Kolczatka robi swoje. Na niej pojazd zatrzymuje się. Pasażer usiłuje uciekać w kierunku lasu, ale mundurowi doganiają mężczyznę w bezpośrednim pościgu. W tym czasie kierujący skradzionym pojazdem odjeżdża. Następnie porzuca auto i ukrywa się w kompleksie leśnym. W trakcie ucieczki oddaje kilka strzałów w kierunku policjantów. Funkcjonariusze, podczas próby zatrzymania, odpowiadają ogniem w kierunku uzbrojonego napastnika. Dowódca koncentruje siły w rejonie lasu i rozpoczyna poszukiwania osoby. Akcja zakończona sukcesem. Policjanci zatrzymują mężczyznę.

Takie działania w skrócie przewidywał scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, w których uczestniczyli suwalscy policjanci i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Celem sobotniego przedsięwzięcia było usprawnienie praktycznych umiejętności, związanych z rozwiązywaniem sytuacji kryzysowej. Dowódcy doskonalili umiejętności kierowania takimi działaniami, a policjanci usprawniali umiejętności współdziałania z funkcjonariuszami innych służb. Była to także dobra okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami ćwiczenia. Wnioski i uwagi z przeprowadzonego przedsięwzięcia stanowić będą cenny materiał dydaktyczny.

Źródło: KMP Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.06.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4908 4.5816
USD 0.00% 3.7773 3.8537
GBP 0.00% 5.2679 5.3743
CHF 0.00% 4.1839 4.2685
05.08.2021

Gruz

Dodaj nowe ogoszenie