08.02.2013

Zimowa akcja sypnęła mandatami

268 mandatów na ponad 77 tys. zł wystawili do tej pory kontrolerzy z urzędów skarbowych województwa podlaskiego i Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku prowadzący kontrole w ramach zimowej odsłony ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Finansów "Weź paragon".

 

Od 14 stycznia do 24 lutego 2013 r. kontrolerzy skarbowi sprawdzają prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych i przypominają o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji.

Jednym z celów akcji, którą na terenie województwa podlaskiego koordynuje Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku i białostocka Izba Skarbowa, jest informowanie podatników o korzyściach płynących z posiadania paragonu. Dlaczego konsumenci powinni brać paragon?

 

Wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale również dla wszystkich podatników. Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. Ponadto sprzedawcy, którzy uczciwie rejestrują sprzedaż na kasach fiskalnych, przestrzegają zasad uczciwej konkurencji.

 

Biorąc paragon:

1.    ułatwiamy sobie złożenie reklamacji,

2.    mamy możliwość porównania cen,

3.    wspieramy uczciwą konkurencję,

4.    mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani,

5.    zmniejszamy szarą strefę,

6.    dokładamy starań, żeby zapłacony przez nas w cenie podatek trafił do budżetu państwa,

 

- Zmierzamy do takiego stanu, w którym przedsiębiorcy nie będą uchylali się od obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, a otrzymanie paragonu za zakupiony towar będzie powszechne. Znaczącą rolę do odegrania w tym procesie mają klienci, do których kierujemy materiały informacyjne. Zależy nam na wzmocnieniu świadomości społecznej i wiedzy o tym, że paragon to z jednej strony dowód potrzebny przy reklamacji, a z drugiej potwierdzenie uczciwego rozliczania się z naszym wspólnym budżetem. Paragon jest także dowodem na tworzenie uczciwej konkurencji. To jeden z wielu sposobów na wsparcie uczciwych przedsiębiorców, którzy sami nie poradzą sobie w walce z szarą strefą - mówi wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Andrzej Parafianowicz.

 

Tegoroczną akcję "Weź paragon" kolejny raz z rzędu będzie promował rysunek Andrzeja Mleczki, jednego z najpopularniejszych polskich rysowników. W sposób charakterystyczny dla artysty - lekki i satyryczny - ma informować klientów i sprzedających o potrzebie brania i wydawania paragonu.

 

Wcześniejsze edycje zyskały liczne poparcie urzędów i organizacji, w tym m.in. Business Centre Club, Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wojewódzkich inspektorów handlowych, władz samorządów wojewódzkich i terytorialnych oraz cechów rzemiosł różnych.


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.13.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie