11.02.2016

Żalgiris Wilno – Wigry Suwałki 1:1. Test jagiellończyka, za dobry Hiszpan [wideo i zdjęcia]

W piłkarskiej hali w Wilnie na bardzo dobrej sztucznej nawierzchni suwalscy pierwszoligowcy jak równy z równym poczynali sobie z mistrzem Litwy. Bezradni momentami gospodarze uciekali się do brutalnej gry.

Najbardziej ucierpiał  strzelec gola dla Wigier Omar Santana. Były reprezentant Litwy Linas Pilibaitis na kwadrans przed końcem bezpardonowo zaatakował kolano Hiszpana. Pomocnik suwalczan wył z bólu, na boisku wywiązała się awantura. Czerwone kartki otrzymali winowajca zamieszania i jego najbardziej krewki kolega. Był to sparing, suwalczanie zgodzili się, by ich miejsce zajęli inni zawodnicy Żalgirisu.

Dziesięć minut wcześniej z boiska zszedł także ostro potraktowany przez rywala Tomasz Jarzębowski. Pokrzyżowało to plany szkoleniowców Wigier, gdyż na środek obrony musiał wrócić testowany gracz Jagiellonii Białystok Michał Pawlik. Do przerwy 20-letni piłkarz grał obok „Jarzy” na stoperze, a przez następne 45 minut miał być sprawdzony jako defensywny pomocnik.

- Moim zadaniem, Pawlik nie wypadł źle, ale decyzje o jego ewentualnym wypożyczeniu podejmiemy po analizie filmowej spotkania – mówi Donatas Vencevicius, trener Wigier.

Michał Pawlik, który w białostockim klubie jest od 3,5 roku, w ekstraklasie wystąpił w trzech spotkaniach. W tym sezonie zagrał tylko raz, w inauguracyjnym meczu z Koroną. Potem występował już w trzecioligowych rezerwach Jagiellonii. W styczniu razem z Bartoszem Giełażynem trenował w drugoligowym klubie norweskim. Na sprawdziany do Suwałk przyjechał w miniony wtorek, wkrótce się okaże, czy w niedzielę poleci z biało-niebieskimi na Cypr.

Przeciwko Żalgirisowi Wigry zagrały bez Davida Makaradze, który poleciał do Gruzji na pogrzeb dziadka, testowanego przez Broń Radom Dominika Szyszki,  narzekających na urazy Kamila Lauryna, Adriana Karankiewicza i Jakuba Bartkowskiego oraz trenują cego po kontuzji indywidualnie Maksimsa Rafaskisa.

Na prawa obronę przesunięty został Maciej Wichtowski, parę stoperów stworzyli Jarzębowski i Pawlik, a na lewej stronie zagrał Artur Bogusz, który przed przerwą powinien był zdobyć gola. Po koronkowej wręcz akcji strzelił mocno, ale Saulius Klevinskas zdołał odbić piłkę przed siebie. Po dobitce Kamila Adamka trafila ona do siatki, ale sędzia odgwizdał spalonego.

W pierwszej połowie bardzo dobrze w przodzie poczynali sobie Omar Santana, Miłosz Kozak i Aleksandar Atanacković. Bliski zdobycia gola, po dośrodkowaniu z rożnego, był Tomasz Jarzębowski. Mistrzowie Litwy, wśród których najlepszy był chyba lewonożny Donavan Slijngard,  stworzyli jedna 100-procentową okazję i przeprowadzili kilka groźnych, oskrzydlających akcji, ale bezbłędny w bramce był Karol Salik. Remis po dobrej pierwszej połowie był jak najbardziej zasłużony.

Po przerwie miejsce między słupkami zajął Hieronim Zoch, który kilkukrotnie uratował swój zespół z wielkich opresji. Na prawą obronę powędrowal Bogusz, który zaraz po wznowieniu gry popisał się szarżą i padł jak sciety w polu karnym Żalgirisu. Sędzia nie widział jednak żdnego przewinienia i pokazał Boguszowi żółta kartke.

Na lewą obronę wszedł Bartosz Widejko, który zaliczył kapitalna asystę. Piłkę podał mu Damian Gąska, a Widejko idealnie dośrodkował do Omara Santany, który płaskim strzałem dał Wigrom prowadzenie.

Suwalczanie nieco się zdekoncentrowali i błyskawicznie zostali skarceni. Litwini rozklepali ich w polu karnym, Hieronim Zoch obronił pierwszy strzał, ale po dobitce Daniela Romanovskiego musiał już skapitulować.

Wojciech Drażba

Žalgiris Wilno - Wigry Suwałki 1:1 (0:0)
Bramki: 0:1 – Omar Santana 67, 1:1 Daniel Romanovskij 69

Czerwone kartki: Linas Pilibaitis (77 minuta, Żalgiris za faul), Egidijus Vaitkūnas (77 minuta, Žalgiris za niesportowe zachowanie )

Żalgiris: Saulius Klevinskas - Egidijus Vaitkūnas (77 Aldas Korsakas), Mamadou Mbodj, Linas Klimavičius (62 Marius Žaliūkas), Donovan Slijngard,  Vytautas Lukša (57 Justas Lasickas), Marin Matoš (62 Linas Pilibaitis, 77 Jorge Chula), Mantas Kuklys (69 Daniel Romanovskij), Tautvydas Eliošius, Saulius Mikoliūnas - Bahrudin Atajić (57 Elivelto).

Wigry: Karol Salik (46 Hieronim Zoch) - Maciej Wichtowski, Tomasz Jarzębowski (65 Damian Gąska), Michał Pawlik, Artur Bogusz - Miłosz Kozak, Aleksandar Atanacković (46 Bartosz Widejko), Bartłomiej Kalinkowski, Omar Santana (77 Mateusz Żebrowski), Bartosz Biel - Kamil Adamek (46 Kamil Zapolnik).