03.09.2016

GKS Tychy - Wigry Suwałki 2:1. Ta ostatnia minuta [wyniki, tabela]

Pierwszej porażki w tym sezonie doznał lider z Suwałk, który w Tychach zakończył serię 11 ligowych i dwóch pucharowych meczów bez przegranej. Żal, bo od remisu dzieliły Wigry sekundy.

W 90 minucie kapitan suwalczan Jakub Bartkowski na 30. metrze ładnie wyłuskał piłkę Łukaszowi Grzeszczykowi i ruszał do kontry. Sędzia przerwał akcję i niesłusznie podyktował rzut wolny dla gospodarzy. Dośrodkował sam "poszkodowany", stoper Wigier Vaclav Cverna dał się wyprzedzić Tomaszowi Boczkowi, który podał głową do Mateusza Bukowca, a ten strzałem z bliska pod poprzeczkę zdobył zwycięskiego gola. W ten sposób GKS przerwał serię trzech kolejnych remisów 1:1.

Pierwszą bramkę tyszanie strzelili także w drugiej połowie, ale tuż po przerwie. Z rzutu rożnego dośrodkowal Grzeszczyk, a Daniela Tanżyny nie upilnował kolejny stoper Wigier,  Maciej Wichtowski. Zawodnik gopodarzy uderzeniem głową pokonał Hieronima Zocha.

Nie byłoby tego rzutu rożnego, gdyby chwilę wcześniej bramkarz suwalczan desperacko, ale całkiem niepotrzebnie nie wybił zmierzającej na aut bramkowy piłki. Mógł ją "odprowadzić wzrokiem", albo złapać.

- W tym sezonie nie straciliśmy ani jednej bramki po stałym fragmencie gry i wydawało sie, że w tym elemencie gra w obronie jest naszą mocną stroną - opowiada Jakub Bartkowski. - W Tychach po błędach obrońców daliśmy sobie strzelić obydwa gole. Gospodarze może mieli więcej sytuacji, ale remis był w naszym zasięgu. Przyjechaliśmy jednak po wygraną i szkoda tych straconych punktów.

Prowadzona przez Kamila Kieresia drużyna GKS od początku okazji do zdobycia goli szukała w strzałach z daleka. Z 18-20 metrów przymierzali Grzeszczyk, Jakub Świerczok i były gracz Wigier Jakub Kowalski, ale piłkę blokowali suwalscy obrońcy, albo wybijał ją dosyć nerwowo, "elektrycznie" broniący tego dnia Zoch. Bramkarz biało-niebieskich zasłużył za to na pochwały za  świetne interwencje po strzałach i Wojciecha Szumilasa i Dawida Błanika.

Nie musielibyśmy powięcać tyle uwagi defensywie Wigier, gdyby biało-niebiescy wykorzystali trzy doskonałe okazje, jakie po kontratakach stworzyli sobie do przerwy. Po przerzucie Łukasza Wrońskiego najlepszy w ekipie biało-niebieskich Damian Kądzior z ostrego kąta uderzył z woleja swoją słabszą, prawą nogą i Paweł Florek bez kłopotu złapał piłkę. Bramkarz GKS zwysięsko wyszedł z sytuacji sam na sam z Kamilem Adamkiem, do którego dosyć przypadkowo, ale idealnie zagrał Mateusz Radecki. W kolejnym pojedynku z gokiperem miejscowych Adamek stracił głowę, za szybko chciał lobować i wyszło mu podanie do bramkarza.

Honorową, jak sie okazało bramkę, Wigry zdobyły w 57 minucie. Błyskawicznie wznowiły grę z wolnego, w kierunku bramki miejscowych popędził Łukasz Wroński i jak na tacy wyłożył piłkę Damianowi Gąsce.

Parę minut wcześniej Gąska, który w roli młodzieżowca dzielnie zastępował powołanego  do reprezentacji U-20 Miłosza Kozaka,   mógł zdobyć najpiekniejszą w tej kolejce spotkań bramkę. Ślicznie uderzył zza pola karnego, ale "odchodząca od bramkarza" piłka o centymetry minęłą słupek. Po dwóch remisach w sezonie 2014/2015 (na zdjęciu głównym), po którym GKS Tychy spadł z I ligi, kolejny mecz tych drużyn został rozstrzygnięty, niestety na niekorzyść Wigier.

Mecz rozegrany na ładnym, nowoczesnym stadionie w Tychach transmitowała telewizja Polsat Sport i, jak zwykle, w obecności kamer biało-niebiescy zaprezentowali się trochę gorzej. Na tyle jednak dobrze, że razem z rywalami stworzyli szybkie, emocjonujące widowisko. Mogli je nawet wygrać, a tak najsprawiedliwiej, mecz powinien zakończyć się remisem. Pierwsza  w tym sezonie porażka na szczęście niczego nie zmieniła na samym szczycie tabeli. Do spotkania  z Pogonią Siedlce biało-niebiescy przystąpią z pozycji lidera, no i faworyta.

Wojciech Drażba

GKS Tychy - Wigry Suwałki 2:1 (0:0)

Bramki: 1:0 - Daniel Tanżyna 49, 1:1 - Damian Gąska 57, 2:1 Mateusz Bukowiec 90.

Żółte kartki: Kowalski, Hirśkyj, Górkiewicz (GKS), Augustyniak, Karankiewicz (Wigry). Sędziował: Mateusz Złotnicki (Lublin). Widzów: 5539.

GKS Tychy: Paweł Florek - Tomasz Górkiewicz, Tomasz Boczek,  Daniel Tanżyna, Maciej Mańka, Mateusz Grzybek (83 Dawid Błanik), Mateusz Bukowiec, Wojciech Szumilas (75 Stepan Hirśkyj), Łukasz Grzeszczyk, Jakub Kowalski, Jakub Świerczok (78 Mateusz Mączyński).

Wigry: Hieronim Zoch - Janusz Bucholc, Maciej Wichtowski, Václav Cverna, Jakub Bartkowski, Damian Kądzior, Rafał Augustyniak, Mateusz Radecki (90 Adrian Karankiewicz), Damian Gąska, Łukasz Wroński (84 Frank Adu Kwame), Kamil Adamek (67 Kuku).

Pozostałe 7. kolejki:

Piątek, 02.09.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - GKS Katowice  0:2 (0:0)

Gole: Oliver Práznovský 46, Tomasz Foszmańczyk 71

Żółte kartki: Łukasz Sierpina, Tomasz Podgórski, Daniel Feruga – Oliver Práznovský (x 2), Andreja Prokić, Bartłomiej Kalinkowski, Alan Czerwiński.
Czerwona kartka (za 2. żółte): Oliver Práznovský (GKS, 90.)

Miedź Legnica - Chojniczanka Chojnice  2:0 (1:0)

Gole: Petteri Forsell 45, Paul Batin 90

Żółte kartki: Grzegorz Bartczak, Paweł Kapsa – Marcin Biernat, Piotr Kieruzel

Sobota, 03.09.

Wisła Puławy  - Stomil Olsztyn  1:1 (0:0)

Gole: Sylwester Patejuk 75 - Rafał Kujawa 79

Żółte kartki: Tomasz Sedlewski – Igor Biedrzycki, Arkadiusz Czarnecki, Wiktor Biedrzycki

Stal Mielec - Chrobry Głogów  1:4 (0:1)

Gole: Sebastian Zalepa 77 - Sebastian Bonecki 4, Michał Ilków-Gołąb 54, Paweł Wojciechowski 60, Seweryn Michalski 86
Żółte kartki: Piotr Głowacki, Grzegorz Fonfara – Damian Sędziak.
Czerwona kartka: Robert Sulewski (Stal, 68.)

Znicz Pruszków - Zagłębie Sosnowiec  1:4 (0:2)

Gole: Adrian Paluchowski 75 - Tin Matić 16, Tomasz Nowak 24, Sebastian Dudek 53 (k), Wojciech Łuczak 60

Żółte kartki: Andrzej Niewulis, Rafał Zaborowski, Piotr Misztal – Łukasz Matusiak, Jakub Szumski

Poz. 16-18 spadek do II ligi

UWAGA: Stomil Olsztyn został ukarany odjęciem trzech punktów za niespełnienie Mecz 7. kolejki wymogów licencyjnych (odjęte po meczu 1. kolejki Stomil – Chrobry 3:0).

4 gole - Jakub Biskup (Chojniczanka Chojnice),
3 gole - Kamil Adamek (Wigry Suwałki), Róbert Demjan (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Sebastian Dudek (Zagłębie Sosnowiec), Petteri Forsell (Miedź Legnica), Tomasz Foszmańczyk (GKS Katowice), Roman Gergel (Górnik Zabrze), Damian Kądzior (Wigry Suwałki), Rafał Kujawa (Stomil Olsztyn), Tomasz Podgórski (Podbeskidzie Bielsko-Biała),