30.08.2023

Hetman Tykocin – Wigry Suwałki 1:8. A teraz już tylko stopniowanie napięcia [wyniki, opinie, tabela]

W środowe popołudnie w Tykocinie Biało-Niebiescy rozgromili beniaminka IV Ligi, który poniósł piątą porażkę z rzędu. W piątek Wigry ogłoszą radosną dla klubu i kibiców nowinę, a w niedzielę do Suwałk przyjedzie rozpędzona Warmia Grajewo.

Żądny pierwszych punktów w sezonie Hetman Tykocin nie cofnął się przed faworytem z Suwałk, zagrał otwarte spotkanie. Dzięki temu nie brakowało sytuacji bramkowych, padło wiele goli.

- Mogliśmy zdobyć ich o wiele więcej  - mówi Łukasz Jutkiewicz, prezes Wigier. -  Sędzia nie uznał chyba trzech bramek, a przynajmniej w jednej z tych sytuacji na pewno się pomylił, nie wykorzystaliśmy rzutu karnego, zmarnowaliśmy kilka kapitalnych okazji. Nie ma jednak co narzekać.

Wigry od początku narzuciły tempo, zdominowały środek pola i Bartosz Gużewski, Marcin Fiedorowicz i Mariusz Bucio raz po raz posyłali prostopadłe podania do wychodzących na czyste pozycje Krzysztofa Cudowskiego (na zdjęciu od prawej) i Kamila Zalewskiego (na zdjęciu przy piłce), bądź do oskrzydlających akcje Radosława Gulbierza i Łukasza Trąbki.

Tylko przed przerwą w bardzo dobrych sytuacjach – głową i z ostrego kąta z woleja do siatki nie trafił Krzysztof Cudowski, sedzia odgwizdał spalonego po dwóch celnych strzałach Kamila Zalewskiego, który – jakby mało było pecha – zmarnował „jedenastkę”. Z rzutu karnego strzelił w środek bramki i trafił w nogę bramkarza.

Mimo tych przeciwieństw, w pierwszej połowie Wigry zdołały jednak zdobyć 4 gole. W 23 minucie błąd rywali i dobre dogranie sprytnie wykorzystał Marcin Fiedorowicz, a po chwili prostopadłe podanie przejął Kamil Zalewski i umieścił pilke przy samym słupku. Prowadząc 2:0 podopieczni Pawła Cimochowskiego bawili już się grą, wysoko pressowali, zmuszali rywali do błędów. Na 3:0 po dwójkowej akcji z Bartoszem Gużewskim podwyższył Radosław Gulbierz, a gola na 4:0, po wyłożeniu piłki przez Kamila Zalewskiego, w 42 minucie zdobył Krzysztof Cudowski.

Nastąpiła ogólna radość i, niestety, chwila dekoncentracji. Zaraz po wznowieniu gry od środka gospodarze zyskali rzut różny. Po dośrodkowaniu, piłka odbiła się od głowy jednego  naszych obrońców i od nogi Jakuba Kanclerza, trafiła do zawodnika Hetmana Wojciecha Moczulskiego, który zdobył honorowego gola. W ten sposób Wigry straciły pierwsza bramkę w sezonie. Jakub Kanclerz został pokonany po 313 minutach utrzymywania czystego konta.

- Szkoda, że to nastąpiło akurat w tym meczu – mówi Łukasz Jutkiewicz. – Graliśmy jednak bez dwóch podstawowych obrońców, Jakuba Płoszkiewicza i Filipa Kozłowskiego – przypomina.

Po zmianie stron gospodarze nadal szukali własnych okazji, ale szybko musieli zacząć troszczyć się o to, by uniknąć pogromu. Już w 51 minucie za niesportowe zachowanie, jakieś słowa rzucone w kierunku sędziego czerwona kartkę zobaczył Igor Mularczyk.

Już w osłabieniu, Hetman był jednak blisko strzelania drugiego gola. Jakub Kanclerz w 66 minucie  instynktownie odbił piłkę po strzale z bliska Wojciecha Moczulskiego. Trzy minuty później było 5:1 dla Biało-Niebieskich. Kamil Zalewski nei zmarnował prostopadłego podania Mariusza Bucio i wygrał pojedynek z bramkarzem miejscowych. Po kolejnych trzech minutach i błędzie defensywy Hetmana na 6:1 podwyższył grający po profesorsku Bartosz Gużewski.

Drugiego w tym sezonie hat-tricka usilnie szukał Kamil Zalewski.  Oddal dwa minimalnie niecelne strzały, potem znowu ponarzekał na deycyzji sędziego o spalonym, aż wreszcie w 85 minucie dopiął swego, uderzeniem na 7:1 strzelił swoją trzecia bramkę w Tykocinie. W doliczonym już czasie zadowolony Kamil Zalewski wyłożył piłkę Pawłowi Omilianowiczowi, a ten ustalił wynik spotkania.

Wigry maja wygrane wszystkie mecze, z kompletu zwycięstw cieszy się tez mający o jedno spotkanie rozegrane więcej KS Wasilków. Pierwsze punkty stracił Ruch Wysoki Mazowieckie, który zremisował w Mońkach oraz Wissą Szczuczyn, która przegrała z Warmią w Grajewie 1:4.

Rozpędzoną Warmię już w te niedzielę na Zarzeczu postarają się zatrzymać Biało-Niebiescy. Niewykluczone, że już w tym meczu w suwalskiej drużynie wystąpi znajdujący się w wyśmienitej formie Maciej Makuszewski. Były 5-krotny reprezentant Polski, który karierę rozpoczynał w Suwałkach, rozstaje się właśnie z Odrą Opole. W piątek, 1 września o godz. 12:00 suwalski klub ma przedstawić go jako grającego dyrektora sportowego. Trudno o lepszy nabytek.

Hetman Tykocin - Wigry Suwałki – 1 : 8 (1:4)

Bramki: 0:1 – Marcin Fiedorowicz 23, 0:2 – Kamil Zalewski 25, 0:3 – Radosław Gulbierz 37, 0:4 – Krzysztof Cudowski 42, 1:4 – Wojciech Moczulski 43, 1:5 – Kamil Zalewski 69, 1:6 – Bartosz Gużewski 72, 1:7 – Kamil Zalewski 85, 1:8 – Paweł Omilianowicz 90+3

Czerwona kartka: Igor Mularczyk (Hetman, 51 minuta – za niesportowe zachowanie). Żółte kartki: Karol Obidziński (Hetman), Beniamin Przełomski (Wigry).

Hetman: Maksymilian Klepacki - Igor Mularczyk, Marcin Plaga, Rafał Maliszewski (63. Krystian Kwiatkowski),  Michał Dymek (63. Filip Borys), Mateusz Huczko, Wojciech Moczulski, Karol Obidziński, Przemysław Maliszewski, Jakub Marciszewski, Patryk Sawicki (83 Jan Niemczynowicz).

Wigry: Jakub Kanclerz - Beniamin Przełomski (73. Piotr Sowulewski), Oskar Osipiuk, Eduard Serbuł, Łukasz Trąbka (83. Dawid Andruszkiewicz), Bartosz Gużewski, Marcin Fiedorowicz (59. Kacper Rejterda), Radosław Gulbierz, Mariusz Bucio, Kamil Zalewski, Krzysztof Cudowski (71. Paweł Omilianowicz)