25.05.2014

Lider pokonany, Wigry bliżej I ligi [zdjęcia i video]

Piąte zwycięstwo z rzędu odnieśli w niedzielę piłkarze suwalskich Wigier. Podopieczni Zbigniewa Kaczmarka w 32. kolejce pokonali 2:1 lidera Pogoń Siedlce. Strata suwalczan do prowadzącej Pogoni zmalała do 3. punktów, a wicelidera Siarki wynosi tylko 1. punkt. Za tydzień Pogoń podejmuje Siarkę, a Wigry grają w Elblągu z Concordią. Jeśli wygrają, bez względu na wynik w Siedlcach, awansują na drugie miejsce.

Był to mecz walki, w którym więcej podbramkowych sytuacji stworzyli gospodarze, ale na gola kibice musieli czekać do 27 minuty. Wówczas, po dośrodkowaniu Mateusza Żebrowskiego, bramkarza Pogoni, strzałem głową, pokonał Sebastian Radzio. Ten gol tylko nakręcił suwalczan, którzy zagrażali bramce Jacka Kozaczyńskiego głównie po akcjach skrzydłami Żebrowskiego i Karola Mackiewicza. Bramkarz gości do przerwy nie dał się jednak pokonać po raz drugi.

Początek drugiej połowy to zdecydowane akcje gości, którzy za wszelką cenę chcieli doprowadzić do remisu. Suwalczanie, grając mądrze i skutecznie w defensywie, szans na podwyższenie rezultatu szukali w kontrach. W 62 min. w dobrej sytuacji znalazł się Marcin Tarnowski, ale piłką po jego strzale przeleciała nad poprzeczką. W 72 min., pięć minut po wejściu na boisko, w doskonałej sytuacji znalazł się Mateusz Romachów, ale przegrał pojedynek z bramkarzem Pogoni. Co się odwlecze to nie uciecze. I nie uciekło. W 78 min. po kolejnym rzucie rożnym bramkarza gości, strzałem głową, pokonał stoper Wigier Adrian Karankiewicz. W 88. min. po raz drugi oko w oko z bramkarzem Pogoni stanął Romachów. W sytuacji, w której powinien zapytać rywala w który róg ma posłać piłkę suwalczanin huknął jak z armaty przenosząc piłkę nad poprzeczką. A że niewykorzystane sytuacje mszczą się przekonaliśmy się po kilkunastu sekundach. Kontra Pogoni, Łukasz Zaniewski w narożniku pola karnego zakręcił obrońcami i strzałem w długi róg nie dał szans Karolowi Salikowi. Dwie minuty później, drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Karol Mackiewicz i Wigry musiały kończyć mecz (sędzia doliczył trzy minuty) w osłabieniu. Na szczęście wynik nie uległ uż zmianie. Suwalczanie zainkasowali trzy punkty i wciąż liczą się w walce o I-ligę.

Do końca rozgrywek pozostały już tylko dwie kolejki. W najbliższej Pogoń podejmuje Siarkę, a Wigry grają w Elblągu z Concordią, która nie ma już nawet teoretycznych szans na utrzymanie się w II lidze. Wigry, żeby awansować na drugie miejsce muszą:
1.  wygrać i wówczas bez znaczenie będzie rezultat spotkania Pogoni  z Siarką, bowiem Wigry mają lepszy bilans bezpośrednich spotkań z oboma rywalami (z Siarką 2. zwycięstwa, z Pogonią wygrana i remis)
2. zremisować i liczyć na wygraną Pogoni z Siarką. W takiej sytuacji Pogoń byłaby już pewna gry w I lidze.

W ostatniej kolejce Wigry podejmą Stal Rzeszów, mającą dziś jeszcze teoretyczne szanse na pozostanie w II lidze, Pogoń zagra w Łowiczu ze zdegradowanym już Pielikanem, a Siarka podejmie też zdegradowaną Concordię.

Trenerzy o meczu Wigry – Pogoń:

Daniel Purzycki (Pogoń):
Do 20. minuty sytuacja dla nas układała się pomyślnie. Szanowaliśmy piłkę, wybijaliśmy rywala z uderzenia. W środku pola staraliśmy się grać swoją piłkę, minimalizować ryzyko. Przyszedł stały fragment, na co uczulałem zawodników, i straciliśmy gola. W drugiej połowie nie mieliśmy już nic do stracenia. Atakowaliśmy, ale znów stały fragment i kolejny stracony gol. W końcówce strzeliliśmy kontaktowego gola, ale przegraliśmy zasłużenie, bo o tego jednego gola byliśmy dziś słabsi. Przegraliśmy kolejną bitewkę, ale zrobimy wszystko żeby wygrać wojnę i to już z atydzień. Gratuluję trenerowi Wigier zwycięstwa, a swoim chłopakom dziękuję za dobrą grę, szczególnie w II połowie meczu.

Zbigniew Kaczmarek (Wigry):
Myślę, że wygraliśmy dziś zasłużenie. W ostatnich minutach wynik wymknął się nam spod kontroli i mogło się to zakończyć tragicznie. Na szczęście utrzymaliśmy prowadzenie i zainkasowaliśmy trzy punkty. Po tym meczu dołączyliśmy do grupy walczącej o I ligę i nie będę tego ukrywał , ze to jest nasz cel. Czekają nas jednak bardzo trudne mecze, z rywalami którzy zagrają bez obciążeń, bo nie mają już nic do stracenia, a honor do odzyskania. Jestem jednak dobrej myśli i mam nadzieję, że będziemy kontynuowali tę dobrą serię.

Wigry Suwałki – Pogoń Siedlce 2:1 (1:0)

Gole: Radzio 27`, Karankiewicz 78` – Zaniewski 88`
Żółte kartki: Mackiewicz  55` i 90`
Czerwona kartka (za 2. zółte): Mackieiwcz 90` (Wigry)

Wigry: Karol Salik - Mateusz Żebrowski (68. Mateusz Romachów), Artur Bogusz, Adrian Karankiewicz, Kamil Wenger, Aleksandar Atanacković, Tomasz Tuttas (59. Marcin Tarnowski), Karol Mackiewicz, Daniel Michałowski, Sebastian Radzio (90. Piotr Karłowicz), Jakub Bartkowski

32. kolejka – wyniki
sobota, 24.05.
Stal Stalowa Wola - Stal Rzeszów 3:1
Gole: Tomasz Płonka 10`, Damian Łanucha 33` (karny), Wojciech Rejman 87` - Rafał Lisiecki 63`
Czerwone kartki (za 2 żółte): Radosław Mikołajczak 72` - Arkadiusz Baran 53`, Maciej Maślany 72`
Legionovia Legionowo - Radomiak Radom  1:3
Gole: Adam Czerkas 53` - Szymon Stanisławski 19`, Grzegorz Wojdyga 73`, Marcin Orłowski 90+1`
Olimpia Elbląg - Motor Lublin  4:1
Gole: Rafał Leśniewski 4`, Tomasz Sedlewski 38, Roman Maciejak 75` i 81` - Maciej Tataj 86` (karny)
Niedziela, 25.05.
Pelikan Łowicz - Siarka Tarnobrzeg  0:1
Gol: Tomasz Ciećko 16`
Garbarnia Kraków - Concordia Elbląg  0:2
Gole: Alfredo Perez Zapata 26` (karny), Shotaro Okada 32` (karny) – w 21. min. Concordia nie wykorzystała karnego
Czerwone kartki: Mateusz Kowalski 25` (Garbarnia, za 2 żółte), Marcin Pluta 31` (Garbarnia)
Olimpia Zambrów - Świt Nowy Dwór Mazowiecki  0:0
Wigry Suwałki - Pogoń Siedlce  2:1
Gole: Sebastian Radzio 27`, Adrian Karankiewicz 78` – Łukasz Zaniewski 86`
Czerwona kartka (za 2 żółte); Karol Mackiewicz 90` (Wigry)
Znicz Pruszków - Limanovia Limanowa  0:1
Gol: Wojciech Dziadzio 90` (karny)
Czerwona kartka:  Paweł Pazdan 89` (Znicz)
Stal Mielec - Wisła Puławy  1:0