10.07.2020

Odra Opole - Wigry Suwałki 1:0. Biało-Niebiescy mają towarzyszkę niedoli [opinie]

Piątkowy mecz Odry Opole z Wigrami Suwałki rozpoczął 31. kolejkę spotkań Fortuny 1 Ligi. Spotkanie z walczącą o utrzymanie Odrą miało być znakomitą okazją dla Wigier na sprawienie niespodzianki, jak przed tygodniem z Jastrzębiem, i godne pożegnanie się z zapleczem ekstraklasy.

Jednak plany Biało-Niebieskich pokrzyżował już w 3 minucie spotkania Arkadiusz Piech. Rutynowany napastnik znany z występów m.in. w Ruchu Chorzów i Śląsku Wrocław, który zdobył aż 66 goli w najwyższej klasie rozgrywkowej, popisał się instynktem strzeleckim w naszym polu karnym. Mierzący zaledwie 171 centymetrów Piech najlepiej odnalazł się w jedenastce i pokonał naszego bramkarza strzałem głową po świetnym dograniu z rzutu wolnego.

Na zegarze właśnie upływała 3 minuta, było 0:1, a wszystkie założenia suwalczan na to spotkanie właśnie wzięły w łeb.

Kolejne minuty suwalczanom upływały bardzo powoli, gra się nie kleiła a przy piłce wciąż utrzymywali się opolanie. W 11 minucie było blisko drugiej bramki dla Odry, ale dobrze zachował się Balawejder, który wyszedł wysoko na przedpole i zażegnał niebezpieczeństwu. W 27 minucie strzał z dystansu oddał Patryk Janasik ale było to uderzenie zbyt słabe aby zaskoczyć naszego bramkarza.

W 38. Minucie byliśmy świadkami pierwszej zmiany w Wigrach Suwałki. Z boiska zszedł Bartczak, a w jego miejsce trener Donatas Vencevičius posłał Matuszewskiego. Kilka minut później, w doliczonym czasie do pierwszej połowy, trener Vencevičius został ukarany żółtym kartonikiem za protestowanie wobec nieodgwizdania faulu na naszym zawodniku. Tego dnia wszystko było przeciw Wigrom...

Na drugą połowę spotkania zawodnicy Wigier wyszli z dużym animuszem. Już  w 53 minucie Kacper Wełniak stanął przed swoją szansą. Wełniak wykorzystał błąd obrońcy, ale nim zdążył złożyć się do strzału, jego uderzenie zablokował nadbiegający drugi ze stoperów Odry.

W 59 minucie szczęście było jednak znów po naszej stronie. Po uderzeniu Nizołka z okolic 14 metra piłka minęła bramkę Balawejdera w bardzo bliskiej odległości. Przewaga gospodarzy w tym spotkaniu wciąż się utrzymywała. Opolanie długo rozgrywali piłkę na własnej połowie, a suwalczanie niestety nie mieli pomysłu na skuteczne odebranie piłki.

W 68 minucie Arkadiusz Piech był w akcji sam na sam z Balawejderem ale tylko dobra interwencja naszego bramkarza, który wyłuskał piłkę spod nóg napastnika uchroniła nas przed utratą drugiego gola.

Do końca spotkania piłkarze nie wykreowali już groźniejszych sytuacji podbramkowych, a gra się tylko zaostrzyła. Sędzia w końcówce pokazał aż pięć żółtych kartek. Gospodarze w końcówce grali już tylko na urwanie kolejnych minut. To dla Odry ważne trzy punkty w kontekście walki o utrzymanie. Dzięki oczkom zdobytym w piątek opolanie odskoczyli dwa punkty ponad strefę spadkową.

Dla Wigier to z kolei już 20. porażka w bieżącym sezonie. Suwalczanie po 31. kolejkach są czerwoną latarnią ligi z dorobkiem 23 punktów. Biało-Niebieskim pozostały jeszcze trzy spotkania na zapleczu Ekstraklasy. Najbliższe spotkanie we wtorek w Suwałkach z Sandecją Nowy Sącz o godzinie 17.30.

Wydaje się, że Wigry znalazły towarzyszkę niedoli. W piątek niemal do zera zmalały szanse na utrzymanie przedostatniej w tabeli Chojniczanki. U siebie, po widowiskowym dla kibiców meczu, ekipa z Chojnic uległa 3:4 Chrobremu Głogów i na trzy kolejki przed końcem traci 8 punktów do bezpiecznej strefy.

Bliżej utrzymania jest za to Sandecja, która po zmianie trenera Tomasza Kafarskiego na duet Marcin Jałocha - Piotr Świerczewski, wygrała z celującą w bezpośredni awans Stalą Mielec.

Adrian Piekarski

Pomeczowe opinie trenerów Wigier  i Odry:

Odra Opole - Wigry Suwałki 1 : 0 (1:0)

Gol: Arkadiusz Piech 3

Żółte kartki: Patryk Janasik, Piotr Zemło, Sebastian Bonecki, Łukasz Winiarczyk – Oskar Nowak, Adrian Karankiewicz, Michał Ozga, Donatas Vencevicius (trener)

Odra: Mateusz Kuchta – Sebastian Bonecki, Mateusz Czyżycki, Patryk Janasik (54. Łukasz Winiarczyk), Krzysztof Janus, Konrad Kostrzycki, Tomas Mikinič, Rafał Niziołek (77. Miłosz Trojak), Arkadiusz Piech (85. Szymon Skrzypczak, Kacper Tabiś, Piotr Żemło

Wigry: Jan Balawejder – Robert Bartczak (38. Konrad Matuszewski), Patryk Czułowski, Martin Dobrotka, Paweł Gierach, Denis Gojko, Adrian Karankiewicz, Oskar Nowak, Michał Ozga, Jakub Świątek (69. Mikołaj Wasilewski), Kacper Wełniak

Sędziował: Paweł Pskit (Łódź)

Pozostałe wyniki i pary 31. kolejki Fortuna I Liga

Piątek, 10.07.

Sandecja Nowy Sącz - Stal Mielec 2 : 1 (2:1)

Gole: Michał Piter – Bućko 24 (z karnego), Maciej Korzym 34 – Bartosz Nowak 43

Żółte kartki: Marcin Flis, Adrian Danek, Daniel Bielica - Mateusz Bondzioch, Maciej Domański

Chojniczanka Chojnice - Chrobry Głogów 3 : 4 (1:1)

Gole: Robert Ziętarski 18 i 54, Mateusz Kuzimski 84 – Seweryn Drewniak 30, Mikołaj Lebedyński 57, Krzysztof Kubica 60, Oliver Práznovský 90+4

Żółte kartki: Seweryn Michalski, Oskar Paprzycki, Marcin Trojanowski – Oliver Práznovský, Michał Ilków-Gołąb, Damian Kowalczyk

Zagłębie Sosnowiec - Warta Poznań  0 : 2 (0:1)

Gole: Łukasz Spławski 39, Aleks Ławniczak 50

W 90 min Mateusz Kupczak (Warta) nie wykorzystał rzutu karnego (strzał obronił bramkarz Zagłębia)

Żółte kartki: Tomasz Hołota, Rubio Lopez (Zagłębie)

Czołówka snajperów:

15 goli - Fabian Piasecki (Zagłębie Sosnowiec)

14 goli - Mateusz Kuzimski (Chojniczanka Chojnice),

13 goli - Patryk Mikita (Radomiak Radom),

12 goli - Karol Danielak (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Vladislavs Gutkovskis (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Omran Haydary (Olimpia Grudziądz),

11 goli - Mateusz Marzec (GKS Bełchatów), Bartosz Nowak (Stal Mielec),

10 goli - João Criciúma (Olimpia Grudziądz), Mateusz Kupczak (Warta Poznań), Marko Roginić (Podbeskidzie)