04.12.2021

Olimpia Elbląg - Wigry Suwałki 4:1. Bez wygranej na wyjeździe nie sposób marzyć o awansie [opinie]

Wysoka porażka 1:4 w Elblągu zakończyła występy Wigier w 2021 roku. Bohaterem spotkania został Jan Sienkiewicz, który strzelił dla gospodarzy aż 3 bramki. Wszystkie przepięknej urody. Dla Wigier jedyną bramkę zdobył Kamil Adamek. Wynik ustalił w doliczonym czasie gry Szymon Stanisławski.

Jedynego gola dla Wigier zdobył Kamil Adamek, a wynik w doliczonym czasie gry ustalił  Szymon Stanisławski.

Była to symboliczna porażka, podsumowująca fatalną postawę Wigier na wyjazdach w tym sezonie i w całym kalendarzowym 2021 roku. Przed zarządem, trenerami i piłkarzami teraz pracowita zima, aby powrócić na dobry tor i już wiosną ruszyć z wysokiego biegu w wyścigu o baraże i awans do I ligi.

Nic nie zwiastowało tak wysokiej porażki w Elblągu. Wigry zaczęły to spotkanie bardzo dobrze. Suwalczanie wysokim pressingiem zepchnęli w pierwszym kwadransie rywali do defensywy. To zaskoczyło gospodarzy. Jedynym pomysłem Olimpii było zagrywanie dalekich podań za linię obrony Biało-Niebieskich. Do czasu...

W 28 minucie Olimpia wyprowadziła skuteczny cios prawym skrzydłem. Pomocnik miejscowych zagrał w pole karne do Marcina Bawolika, ten obrócił się i odegrał do wbiegającego Jana Sienkiewicza. Białorusin strzelił z okolic 11. metra i bramkarz Wigier musiał wyjmować piłkę z siatki.

Po tym golu mecz się wyrównał... i wtedy przyszedł drugi zabójczy cios ze strony gospodarzy. To była druga bramka Jana Sienkiewicza! W 42 minucie urodzony w Grodnie piłkarz popisał się efektownym dryblingiem: przełożył nogi nad piłką w biegu, minął dwóch obrońców, wszedł w pole karne i uderzył w kierunku dalszego słupka! Hieronim Zoch znów był bez szans.

Do przerwy Wigry przegrywały dwiema bramkami. Trener Wigier Grzegorz Mokry, do odrabiania strat, wpuścił na boisko Kamila Adamka i Denisa Gojko. Suwalczanie agresywnie rozpoczęli drugą połowę i przeprowadzali groźne ataki skrzydłami, ale to znów bramkę strzelili gospodarze.

W 64 minucie trzeciego gola w tym spotkaniu zdobył Jan Sienkiewicz. Wszystko zaczęło się od wyrzutu z autu Olimpii na wysokości pola karnego Wigier. Następnie w szesnastkę dośrodkował Guilherme. Odbitą piłkę przejął Jan Sienkiewicz, minął obrońcę i uderzył ze skraju pola karnego na dalszy słupek. Piłka idealnie wkręciła się tuż przy słupku, a Hieronim Zoch znowu nawet nie dotknął piłki.

Kwadrans przed końcem padła jedyna bramka dla Wigier. Po mocnym dośrodkowaniu z rzutu rożnego w kierunku dalszego słupka, zakotłowało się w polu karnym Olimpii. W gąszczu nóg najlepiej poradził sobie Kamil Adamek, który z najbliższej odległości wpakował piłkę do siatki.

Później Wigry próbowały jeszcze zmniejszyć dystans. W 77 minucie Mateusz Dudek popisał się paradą godną swojego bardziej znanego imiennika. Kosei Iwao po świetnym dośrodkowaniu uderzył głową z piątego metra w kierunku dalszego słupka. Mateusz Dudek wyciągnął się i w powietrzu odbił tę piłkę końcami palców.

W doliczonym czasie gry padła czwarta bramka dla Olimpii. Było dośrodkowanie z rzutu rożnego, zgranie głową kapitana gospodarzy na bliższy słupek i z najbliższej odległości piłkę głową do siatki wbił Szymon Stanisławski.

Na słowa uznania zasługują kibice Wigier, którzy w to grudniowe popołudnie przebyli blisko 350 kilometrów do Elbląga, aby podziękować swoim piłkarzom za występy w całym 2021 roku.  Suwalczanie w bardzo licznym składzie stawili się na stadionie w Elblągu i głośno wspierali swoją drużynę przez całe spotkanie zagłuszając doping gospodarzy. Brawa dla suwalskich kibiców za taką postawę!

Wigry w 40 ligowych meczach rozegranych w 2021 roku 16 razy wygrywały, 11 remisowały a 12 razy poniosły porażkę. Suwalczanie byli z pewnością najmilej widzianą ekipą w innych miastach. Biało-Niebieskim tylko 3 razy, i to w rundzie rewanżowej poprzedniego sezonu, kiedy zajmowali 3-4. miejsce w tabeli,  udało się wygrać na obcych stadionach. To wstydliwy wynik i duże pole do poprawy w nadchodzącym 2022 roku.

Adrian Piekarski

Popatrzmy i posłuchajmy, jak to spotkanie ocenili trenerzy Grzegorz Mokry (Wigry) i Tomasz Grzegorczyk (Olimpia):

Olimpia Elbląg - Wigry Suwałki 4 : 1 (2:0)

Gole: Yan Senkevich 28, 42 i 64, Szymon Stanisławski 90+2 – Kamil Adamek 74

Żółte kartki: João Guilherme, Klaudiusz Krasa, Kamil Wenger, Jan Sienkiewicz, Bartosz Danowski, Mateusz Dudek – Kamil Adamek

Olimpia: Mateusz Dudek - João Guilherme (81. Bartosz Danowski), Adrian Piekarski, Michał Czarny, Kamil Wenger (88. Sebastian Milanowski), Miłosz Kałahur - Jan Sienkiewicz, Klaudiusz Krasa (81. Łukasz Sarnowski), Hubert Krawczun - Marcin Bawolik, Piotr Kurbiel (59. Szymon Stanisławski).

Wigry: Hieronim Zoch - Michał Ozga (74. Kōsei Iwao), Tomasz Lewandowski, Łukasz Bogusławski - Kacper Michalski, Mikołaj Łabojko, Bartłomiej Babiarz (87. Robert Bartczak), Mariusz Rybicki, Kacper Zaborski (46. Denis Gojko), Patryk Mularczyk (46. Bartosz Prętnik) - Michał Żebrakowski (46. Kamil Adamek).

Sędzia: Maciej Pelka (Poznań)

Pozostałe wyniki i pary 20. kolejki eWinner 2. Ligi

Sobota 4.12.

Pogoń Grodzisk Mazowiecki - Radunia Stężyca 1 : 2 (0:1)

Gole: Michał Wrzesiński 87 - Dmytro Bashlai 30, Dawid Retlewski 90

Żółta kartka: Rafał Zembrowski, Michał Gładysz – Radosław Stępień, Dawid Retlewski

KKS 1925 Kalisz - Sokół Ostróda 1 : 2 (0:2)

Gole: Mateusz Majewski 53 - Mateusz Bondarenko 27 i 43

Żółte kartki: Kamil Koczy, Mateusz Majewski, Bartosz Gęsior, Bartłomiej Putno - Mateusz Bondarenko, Jakub Żyznowski, Marcin Staniszewski, Jan Flak

12:39

GKS Bełchatów został ukarany odjęciem czterech punktów za zaległości finansowe.