05.12.2020

Pogoń Siedlce – Wigry Suwałki 1:2. Mamy 10. zwycięstwo w sezonie i mniejszą stratę do liderów

Piłkarze Wigier Suwałki wygrywając 2:1 w Siedlcach zakończyli bardzo udaną w tym roku serię wyjazdowych spotkań. Na listę strzelców znów wpisał się Denis Gojko, a po raz pierwszy w suwalskich barwach trafił do siatki Josip Soljić.

Wigry z 32 punktami na koncie zmniejszyły stratę do GKS-u Katowice i Górnika Polkowice.

Trener Dawid Szulczek posłał na to spotkanie tą samą wyjściową jedenastkę, która miała wybiec na środowy pojedynek z Górnikiem Polkowice. Z teoretycznie słabszym rywalem karę za kartki odcierpieli więc Adrian Piekarski i Adrian Karankiewicz. Pozytywnym aspektem jest również fakt, że pełne 90 minut rozegrali kontuzjowani do niedawna Bartłomiej Babiarz i Kamil Adamek.

To spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej walki w środku boiska i sprawdzaniu zamiarów obu ekip. Po serii niedokładnych zagrań, w 10 minucie piłkę w pole karne posłał Marcin Kozłowski II i w polu karnym złapany przez Łukasza Bogusławskiego został Eryk Więdłocha. Arbiter uznał, że obrońca Wigier w tej sytuacji faulował i odgwizdał rzut karny. Jedenastkę pewnie wykorzystał Piotr Pierzchała i Pogoń Siedlce prowadziła 1:0.

Od tej pory odważniej do ataku ruszyli piłkarze Wigier, jednak po licznych dośrodkowaniach Daniela Liszki i Denisa Gojki piłka nie znajdowała adresata w polu karnym. Po powrocie Bartłomieja Babiarza w ekipie Wigier znów dobrze funkcjonował środek boiska i Pogoniści większość akcji starali się przerywać faulem, a najbardziej cierpiącym w tych przewinieniach był Kamil Adamek.

W tej rundzie Wigry Suwałki wiele bramek zdobyły po stałych fragmentach gry i na dowód tego w 36 minucie po jednym z nich trafił Josip Soljić. Po dośrodkowaniu Daniela Liszki z rzutu rożnego, piłkę głową do bramki strzeżonej przez Rafała Misztala skierował 33-letni chorwacki obrońca, notując swoje pierwsze trafienie w barwach Wigier.

5 minut później po szarży Denisa Gojki w polu karnym i wystawieniu piłki do Cezarego Sauczka, pomocnik Biało-Niebieskich oddał strzał, ale skutecznie zablokował piłkę Ivan Očenáš.

Po zmianie stron Wigry potwierdziły swoją wyższość w ataku pozycyjnym. Tak, jak preferuje szkoleniowiec Dawid Szulczek, Biało-Niebiescy dłużej utrzymywali się przy piłce na połowie rywala i kreowali swoje akcje szukając okazji na zdobycie drugiej bramki. W 59 minucie po dalekim zagraniu w kierunku Sauczka, pomocnik Wigier zgrał futbolówkę na 5 metr, ale przed oddaniem strzału Denisa Gojkę powstrzymał Piotr Pierzchała. Chwilę później futbolówkę w szesnastce wywalczył Kamil Adamek, wystawił ją na 16. metr, tam z pierwszej piłki lewą nogą uderzył Denis Gojko, ale nieznacznie się pomylił.

W 69 minucie odgryzła się drużyna gospodarzy. Wprowadzony wcześniej Miłosz Przybecki oddał mocny strzał z dystansu i tylko świetna interwencja Hieronima Zocha uchroniła suwalczan przed stratą bramki.

Na ostatni kwadrans szkoleniowiec Wigier, by jeszcze bardziej wzmocnić siłę w ofensywie, posłał na plac gry kolejnego wracającego po kontuzji napastnika, Kacpra Wełniaka.

W 77 minucie piłkę w środku pola przejął Patryk Czułowski i instynktownie prostopadle posłał ją przed pole karne, tam przejął ją Denis Gojko, który z łatwością ograł Ivana Očenáša i techniczną podcinką, lobując bramkarza, wyprowadził Wigry na prowadzenie, ustalając rezultat na 1:2.

W końcowych fragmentach gry Pogoń Siedlce zagroziła tylko raz. Po dośrodkowaniu Krystiana Misia, piłkę głową minimalnie obok bramki uderzył Piotr Pierzchała.

To szóste wyjazdowe zwycięstwo ekipy Wigier Suwałki. Na obcych boiskach Biało-Niebiescy w rundzie jesiennej zdobyli 19 punktów i tylko dwukrotnie stracili komplet oczek, po porażce 0:1 z Błękitnymi Stargard i remisie 1:1 z rezerwami Lecha Poznań. Oby tak udane łowy punktowe udało się przywozić również wiosną.

Wigry tracą 3 oczka do walczącego również o awans Górnika Polkowice, który zremisował 1:1 z Motorem Lublin i posiadają 4 punktową przewagę nad Skrą Częstochowa. Częstochowianie przegrali 0:1 z Błękitnymi Stargard po straconej bramce w doliczonym czasie gry. Obecny lider tabeli z Katowic swoje spotkanie rozegra jutro z Chojniczanką Chojnice.

Ostatni mecz rundy jesiennej, jeżeli PZPN nie nakaże rozegrać w najliższcyh dniach spoitkania z Polkowicami, zawodnicy Wigier rozegrają 12 grudnia. Rywalem będzie Olimpia Grudziądz, która zajmuje ostatnią lokatę w tabeli i po środowej porażce, na dwie kolejki przed końcem rundy, postanowiła zwolnić doskonale znanego w Suwalkach, byłego trenera Wigier - Pawła Crettiego.

Zestaw par i wyniki 17. kolejki:

Sobota, 5.12.

Pogoń Siedlce - Wigry Suwałki 1 : 2 (1:1)

Gole: Gole: Piotr Pierzchała 11-karny - Josip Šoljić 33, Denis Gojko 77

Żółte kartki: Oskar Repka, Bartłomiej Olszewski, Piotr Marciniec – Łukasz Bogusławski, Josip Šoljić, Martin Dobrotka, Oskar Furst

Pogoń Siedlce: Rafał Misztal - Wiktor Preuss (51. Patryk Kostyk), Piotr Pierzchała, Ivan Očenáš, Bartłomiej Olszewski (46. Krystian Miś) - Marcin Kozłowski I, Mateusz Piotrowski, Oskar Repka (71. Piotr Marciniec), Marcin Kozłowski II (61. Miłosz Przybecki), Eryk Więdłocha - Ishmael Baidoo.

Wigry Suwałki: Hieronim Zoch - Paweł Gierach (74. Michał Ozga), Josip Šoljić, Łukasz Bogusławski, Martin Dobrotka, Daniel Liszka - Denis Gojko (90. Oskar Furst), Patryk Czułowski, Bartłomiej Babiarz, Cezary Sauczek (74. Kacper Wełniak) - Kamil Adamek.

Sędziował: Maciej Pelka (Poznań)

Olimpia Elbląg - Garbarnia Kraków 1 : 2 (00

Gole: Janusz Surdykowski 58 - Jakub Kowalski 63 (k), Marek Masiuda 72

Żółte kartki: Michał Kiełtyka, Tomasz Lewandowski, Janusz Surdykowski - Kamil Kuczak, Marek Masiuda

Znicz Pruszków - Śląsk II Wrocław 1 : 3 (0:0)

Gole: Maciej Machalski 68 (k) - Sebastian Bergier 66 (k), Grzegorz Kotowicz 85, Bartosz Boruń 90

Żółte kartki: Dariusz Zjawiński, Krystian Tabara, Piotr Misztal, Maciej Wichtowski – Filip Michalski, Patryk Caliński, Konrad Poprawa

Czerwona kartka: Dariusz Zjawiński (77. minuta, Znicz, za drugą żółtą).

Błękitni Stargard - Skra Częstochowa 1 : 0 (0:0)

Gol: Hubert Krawczun 90

Żółte kartki: Hubert Krawczun, Michał Cywiński – Mariusz Holik, Adam Olejnik

Górnik Polkowice - Motor Lublin 1 :1 (1:0)

Gole: Ernest Terpiłowski 25 – Daniel Świderski 71

W 15. min. Maciej Kowalski-Haberek (Górnik) nie wykorzystał rzutu karnego

Żółte kartki: Filip Baranowski, Rafał Karmelita, Ernest Terpiłowski, Mateusz Magdziak, Eryk Sobków – Sebastian Madejski, Filip Wójcik, Maksymilian Cichocki

14:30

Pogoń została ukarana odjęciem trzech punktów za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników w sezonie 2019/20.

11 goli - Marcin Urynowicz (GKS Katowice),

9 goli – Sebastian Bergier (Śląsk II Wrocław), Piotr Giel (Bytovia Bytów), Eryk Sobków (Górnik Polkowice), Janusz Surdykowski (Olimpia Elbląg), Dawid Wolny (Sokół Ostróda),

8 goli – Kamil Adamek (Wigry) Suwałki),

7 goli – Hubert Sobol (Lech II Poznań),

6 goli – Adrian Błąd (GKS Katowice), Bartosz Brodziński (Pogoń Siedlce), Szymon Skrzypczak (Chojniczanka Chojnice), Krzysztof Świątek (Hutnik Kraków), Daniel Świderski (Motor Lublin)