02.07.2020

Radomiak Radom – Wigry Suwałki 3:1. Koniec marzeń o utrzymaniu

Piłkarze suwalskich Wigier przegrali kolejne spotkanie w Fortuna 1 lidze i, przy remisie GKS Bełchatów, definitywnie żegnają się z rozgrywkami na zapleczu ekstraklasy.

Żal, bo na tym nieosiągalnym wcześniej dla naszego klubu poziomie spędziliśmy sześć lat, wypełnionych pięknymi chwilami. Przed trzema i dwoma laty walczyliśmy o awans do ekstraklasy, po raz pierwszy w historii graliśmy w 1/8, ćwierćfinale i półfinale Pucharu Polski. Wygrywaliśmy z przeżywającymi wzloty i upadki mistrzami Polski - Górnikiem Zabrze, Ruchem Chorzów, Widzewem Łódź, Zagłębiem Lubin, ŁKS-em Łódź... Na przyjemne wspomnienia przyjdzie jeszcze czas. Przykra konkluzja jest taka, że kiedy drużynie się wiedzie, mówimy i piszemy "My". Przegrywają zaś "Oni".

Wracając do kończącego się szóstego sezonu, w czwartkowym pojedynku w Radomiu górą byli gospodarze, którzy pewnie ograli zespół Wigier 3:1 i ich szanse na awans do ekstraklasy znacznie wzrosły.

Pierwsza groźna akcja Radomiaka to ta z 4 minuty spotkania, ale płaskie dogranie w pole karne Wigier po rajdzie Michalskiego wybił wślizgiem Adrian Karankiewicz. W 7 minucie kapitalną asystą mógł popisać się Jakub Świątek. Wychowanek suwalskich Wigier zagrał prostopadłą piłkę do Michała Żebrakowskiego, który wychodził już sam na sam z bramkarzem gospodarzy, ale arbiter przy linii bocznej dopatrzył się spalonego.

5 minut później wynik spotkania otworzył Patryk Mikita, który przejął fatalne podanie Grzegorza Aftyki do Jana Balawejdera, popędził w pole karne i technicznym strzałem przy prawym słupku bramki wyprowadził zielonych na prowadzenie.

W 14 minucie wynik podwyższyć mógł Dominik Sokół, gdy po stracie Roberta Bartczaka zawodnik gospodarzy stanął oko w oko z Janem Balawejderem, ale tym razem górą był golkiper gości, który instynktownie nogami obronił to uderzenie.

Wigry stanęły, a z kolejnymi atakami rozpędzali się gospodarze. W 22 minucie spotkania akcję Radomiaka rozpoczął Patryk Mikita, który dograł do obiegającego go Dawida Abramowicza, ten płasko dograł na 10 metr do niepilnowanego Michalskiego i zawodnik gospodarzy fatalnie przestrzelił.

Zdenerwowany na Grzegorza Aftykę za niecelne podania wzdłuż boiska w kierunku Denisa Gojko, trener Wigier Donatas Vencevicius, który zresztą ukarany został żółtą kartką za pretensje do arbitra, postanowił pierwszą zmianę przeprowadzić już w 39 minucie. Na placu gry pojawił się wtedy Paweł Gierach.

Bramkę kontaktową do szatni mógł zdobyć Denis Gojko, który zdecydował się na uderzenie zza pola karnego, a stojący między słupkami bramki Radomiaka Mateusz Kryczka musiał się wysilić by obronić ten strzał. Jeszcze groźniej było w 45 minucie, gdy po akcji Michalskiego, dośrodkowaną piłkę po koźle uderzył Rafał Makowski, ale minimalnie nad poprzeczką. Przy stanie 1:0 dla gospodarzy arbiter zaprosił oba zespoły na przerwę.

Po zmianie stron podopieczni Dariusza Banasika nie mieli już takiej przewagi jak w pierwszej odsłonie gry. Suwalczanie narzucili wyższy pressing na połowie rywala i przyniosło to efekt w 61 minucie. Gospodarze nie spieszyli się z atakiem pod bramkę Wigier i w środku boiska stracił piłkę Kaput na rzecz Patryka Czułowskiego, który zagrał prostopadle do Denisa Gojki i ten techniczne podcinką pokonał Mateusza Kryczkę.

Trzy minuty później po niegroźnej akcji Radomiaka z kontratakiem lewym skrzydłem urwał się Żebrakowski, który wpadł w szesnastkę, ograł bramkarza gości, ale z ostrego kąta nie potrafił umieścić piłki w siatce. Piłkę z 3 metra wybili stoperzy w zielonych koszulkach.

W 70 minucie na podwójną zmianę zdecydował się trener Radomiaka. Oprócz Macieja Górskiego do gry powołał Damiana Nowaka, który zaliczył wejście smoka. Minutę po wejściu wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i na raty pokonał Balawejdera wyprowadzając swój zespół na prowadzenie. Gospodarze nieustannie dążyli do podwyższenia wyniku i blisko ku temu było w 84 minucie spotkania, gdy po kapitalnym rajdzie i ograniu Pawła Gieracha i Michała Ozgi, Maciej Górski huknął ile sił, ale strącił futbolówkę nad poprzeczkę Jan Balawejder.

Piłkarze Radomiaka kropkę nad „i” postawili tuż przed upływem regulaminowego czasu gry. W 88 minucie kapitalną piłkę na 16 metr z lewej flanki otrzymał niepilnowany zupełnie Rafał Makowski i uderzył nie do obrony.

Zgodnie z przewidywaniami przed tym meczem to Radomiak Radom zasłużenie sięgnął po komplet punktów i co raz bardziej jest pewny gry w barażach o awans do Ekstraklasy.

Po tym spotkaniu poznaliśmy pierwszego spadkowicza z Fortuna 1 ligi i są nim Wigry Suwałki…. niestety!

Do końca sezonu pozostało 5 kolejek, miejmy nadzieję, że uda się w tym sezonie jeszcze zdobyć komplet punktów, a ku temu okazja będzie w najbliższą niedzielę, kiedy przed własną publicznością zmierzymy się z GKSem Jastrzębie. Początek tego meczu o godzinie 17:40.

Adrian Milewski, WD

Radomiak Radom - Wigry Suwałki 3 : 1 (1:0)

Gole: Patryk Mikita 12, Damian Nowak 71, Rafał Makowski 88 – Denis Gojko 61

Żółte kartki: Merveille Fundambu - Patryk Czułowski, Michał Ozga

Radomiak: Mateusz Kryczka - Damian Jakubik, Maciej Świdzikowski, Mateusz Cichocki, Dawid Abramowicz, Mateusz Michalski, Michał Kaput (83. Mateusz Lewandowski), Rafał Makowski, Merveille Fundambu (69. Damian Nowak), Patryk Mikita (69. Maciej Górski), Dominik Sokół

Wigry: Jan Balawejder - Oskar Nowak, Adrian Karankiewicz, Michał Ozga, Grzegorz Aftyka (39. Paweł Gierach), Mohamed Loua (77. Mikołaj Wasilewski), Jakub Świątek (62. Kacper Wełniak), Patryk Czułowski, Denis Gojko, Robert Bartczak, Michał Żebrakowski

Sędzia: Zbigniew Dobrynin (Łódź)

Pozostałe wyniki 29. kolejki

Wtorek, 30.06.

Odra Opole - Chojniczanka Chojnice 0 : 0

Żółte kartki: Mateusz Czyżycki, Sebastian Bonecki, Krzysztof Janus – Janusz Surdykowski, Robert Ziętarski

Sandecja Nowy Sącz - Zagłębie Sosnowiec 1 : 1 (0:1)

Gole: Dominik Kun 73 - Filip Karbowy 12

Żółte kartki: Michał Walski - Fabian Piasecki

Warta Poznań - Chrobry Głogów 1 : 2 (0:0)

Gole: Michał Jakóbowski 90+2 - Robert Mandrysz 63, Mikołaj Lebedyński 85

Żółte kartki: Krzysztof Danielewicz, Tomasz Boczek – Szymon Drewniak, Michał Ilków-Gołąb

GKS 1962 Jastrzębie - Stal Mielec 1 : 2 (0:1)

Gole: Kamil Adamek 58 - Michał Bojdys 45 (samobójczy), Krystian Getinger 90+1

Żółte kartki: Damian Tront, Dominik Kulawiak – Michał Żyro, Mateusz Bodzioch

Środa, 1.07.

Puszcza Niepołomice - Miedź Legnica 0 : 1 (0:1)

Gol: Marguitos 40 (z karnego)

Żółte kartki: Michal Klec, Konrad Stępień – Jakub Łukowski, Omar Santana, Marguitos

GKS Tychy - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1 : 0 (0:0)

Gol: Wilson Kamavuaka 59

Żółte kartki: Łukasz Sołowiej, Dominik Połap – Artem Putiwcew, Vlastimir Jovanović, Marcin Wasilewski

Czwartek, 2.07.

GKS Bełchatów - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1 : 1 (0:0)

Gol: Krzysztof Wołkowicz 82 – Kornel Osyra 90+3

Żółte kartki: Paweł Czajkowski, Mikołaj Grzelak, Michał Kołodziejski, Emile Thiankane - Kamil Biliński, Michał Rzuchowski

Stomil Olsztyn - Olimpia Grudziądz 2 : 0 (0:0)

Gole: Wiktor Biedrzycki 70, Koki Hinokio 90+1

Żółte kartki: Łukasz Sobczak, Wojciech Hajda – Łukasz Bogusławski, Marcin Grolik, Remigiusz Szywacz ( x 2)

Czerwone kartki: Remigiusz Szywacz (78 min., za dwie żółte), Elvir Maloku (82 – obaj Olimpia)

Czołówka snajperów:

15 goli - Fabian Piasecki (Zagłębie Sosnowiec)

13 goli - Mateusz Kuzimski (Chojniczanka Chojnice),

12 goli - Karol Danielak (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Vladislavs Gutkovskis (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Omran Haydary (Olimpia Grudziądz), Patryk Mikita (Radomiak Radom),