02.06.2017

Stomil Olsztyn - Wigry Suwalki. W nowym sezonie z Górnikiem Łęczna [u nas relacja live]

W piątek drugim, obok Ruchu Chorzów, spadkowiczem z ekstraklasy został Górnik Łęczna. W niedzielę oba te kluby już z zainteresowaniem będą mogły śledzić ostatnią kolejkę I ligi.

Jeszcze parę ładnych lat temu mówiłoby się o "kolejce cudów" w ekstraklasie. Arka Gdynia, żeby być pewna utrzymania, musiała wygrać w Lubinie z Zagłębiem i to zrobiła.  Trenowany przez Franciszka Smudę Górnik Łęczna długo prowadził 2:0 ze zdegradowanym już Ruchem w Chorzowie, od niedawna prowadfzonym przez Krzysztofa "Gucia" Warzychę, ale zrezygnowany wieściami z Lubina,, zremisował po golach straconych w ostatniej minucie.

Pozostaje liczyć na to, że fair zachowają się pierwszoligowcy. Podobnie jak przed tygodniem, wszystkie niedzielne mecze rozpoczną się o 12.30. Niespełna dwie godziny później dowiemy się która z sześciu liczących się jeszcze w stawce drużyn awansuje, obok Sandecji Nowy Sącz, do Lotto Ekstraklasy i kto, obok MKS Kluczbork i Znicza Pruszków, spadnie do II ligi. Poznamy też zespół, który przed degradacją będzie bronił się w barażach.

Rozstrzygnęła się już rywalizacja o miejca w czołowej "12" I ligi, która rozgrywki o Puchar Polski rozpocznie 22-23 lipca. Drużyny z miejsc 13-18. będą miały zakłócone przygotowania,  już w połowie lipca staną do spotkań pucharowej rundy wstępnej.

Właśnie 13. miejsce zajmuje Stomil Olsztyn, ktoremu spadek już nie grozi.Wigry w Olsztynie miały walczyć o awans, ale po trzech porażkach z rzędu zagrają o prestiż, a przede wszystkim o honor.

Czwarta kolejna przegrana już do końca zamazałaby obraz, zepsułaby  najlepszy w 70-letniej historii suwalskiego klubu sezon. Półfinału Pucharu Polski nikt już biało-niebieskim nie zabierze. Piłkarze mają jednak zrobić wszystko, żeby wygrać ze Stomilem  ukończyć rozgrywki na najlepszym w krótkiej historii występów w pierwszej lidze  8. miejscu (w debiutanckim sezonie Wigry zajęły 9. miejsce, a przed rokiem były 10.).

- Trzeba się cieszyć z tego, co mamy, analizę i wnioski zostawmy na później - mówi Domninik Nowak, trener Wigier.  - Dzisiaj myślimy tylko o tym, jak pokonać Stomil. W końcu to derby północno-wschodniej Polski. Mamy świadomość, jak bardzo są ważne dla naszych kibiców, którzy tak wspaniale wspierali nas przez cały sezon. Chcemy im się odwdzięczyć wygraną.

Niezwykle ważny będzie to mecz także dla kilku podopiecznych Dominika Nowaka, którzy w przeszłości grali w Stomilu. Janusz Bucholc był kapitanem obu zespołów, wychowanek Wigier Paweł Baranowski właśnie z Olsztyna zrobił krok do ekstraklasowego wtedy GKS Bełchatów, olsztyńskim kibicom chce się przypomnieć Rafał Remisz. Jesienne derby w Suwałkach gospodarze wygrali 2:1 (na zdjeciu).

Do gry palą się wszyscy zawodnicy Wigier,  z wyjątkiem pauzującego za kartki Kamila Adamka. Napastnik biało-niebieskich zakończył już więc sezon z dorobkiem 9 goli. Aż 8 z nich wbił jesienią. Gdyby wiosną był chociaż w połowie tak skuteczny, dzisiaj miny piłkarzy i sympatyków Wigier nie byłyby tak minorowe.

- Mamy inne, ciekawe rozwiązania kadrowe w przodzie - mówi Dominik Nowak. - Do obrony, po przerwie za kartki, wróci zaś Frank Adu Kwame. Jestem przekonany, ze nikogo nie trzeba motywować przed ostatnim meczem sezonu. Jesteśmy coś winni naszym sympatykom.

Do stolicy Warmii i Mazur wybiera się 150-osobowa zorganizowana grupa fanów suwalskiej drużyny. Przynajmniej druga taka liczba kibiców pojedzie na derby "prywatnie". Wszystkich pozostałych zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

Poz. 15 - baraże z trzecim zespołem z II ligi

UWAGA: Stomil Olsztyn został ukarany odjęciem trzech punktów za niespełnienie wymogów licencyjnych (odjęte po meczu 1. kolejki Stomil – Chrobry 3:0).

Czołówka snajperów:

16 goli - Igor Angulo (Górnik Zabrze), Jakub Świerczok (GKS Tychy),
14 goli - Karol Angielski (Olimpia Grudziądz),
13 goli - Petteri Forsell (Miedź Legnica), Damian Kądzior (Wigry Suwałki),
11 goli - Sylwester Patejuk (Wisła Puławy), Martin Pribula (Zagłębie Sosnowiec),