22.04.2023

Warmia Grajewo – Wigry Suwałki 1:1. Debiut z dużym niedosytem [opinie, wyniki, tabela]

Wigry w Grajewie strzeliły Warmii gola na 1:0 do szatni, a w tym samym czasie liderujący ŁKS 1926 Łomża remisem zakończył mecz z KS Wasilków. Niestety, Biało-Niebeskim w drugiej połowie nie udało się utrzymać wygranej.

- Szkoda, bo zaraz po przerwie mieliśmy stuprocentową okazję do podwyższenia wyniku i zamknięcia tego derbowego spotkania – ubolewa Paweł Cimochowski, trener Wigier. – Żal, ponieważ bardzo chceliśmy wygrać ten mecz dla siebie, dla klubu i kibiców, którzy licznie i świetnie dopingowali nas w Grajewie, byli naszym  12. zawodnikiem.

Paweł Cimochowski w prestiżowym dla obu klubów spotkaniu debiutował w roli pierwszego szkoleniowca seniorskiej drużyny.

- Było przeżycie, ale już przyzwyczaiłem się do podobnego stresu – przekonuje 34-letni trener. – Przez ostatnie 3 lata prowadziłem kadrę województwa podlaskiego 14-latków, w ubiegłym roku zdobyliśmy Mistrzostwo Polski.

Jesienią u siebie Wigry zremisowały z Warmią 2:2 w lidze i przegrały 2:3 w Pucharze Polski. Teraz jednak pojechały do przeżywającego kryzys zespołu z Grajewa po 3 punkty.  Mimo że brakowało kontuzjowanego Bartosza Gużewskiego, w pierwszej połowie przeważały, miały więcej z gry.

- Pozamykaliśmy przeciwnikowi kierunki ataku i kontrolowaliśmy przebieg rywalizacji – opowiada Paweł Cimochowski. – Byliśmy lepsi, graliśmy cierpliwie i za te cierpliwość tuz przed przerwą zastaliśmy wynagrodzeni.

Wcześniej groźnie na bramkę gospodarzy uderzali   Dawid Kalinowski i Jakub Płoszkiewicz, po którego strzale bramkarz  Warmii Łukasz Sobolewski łapał piłkę na raty. Wreszcie, w 44 minucie akcję przyspieszył Paweł Omilianowicz, który w wyjściowym składzie zastąpił chorującego w trakcie tygodnia Krzysztofa Cudowskiego. Rajd naszego napastnika przed prawym narożnikiem pola karnego faulem, za który otrzymał żółtą kartkę, przerwał Przemysław Zarzecki. Z rzutu wolnego mocno strzelił Mariusz Bucio, pika otarł się jeszcze o głowę obrońcy i wpadła do siatki  gospodarzy. Wigry schodziły do szatni przy prowadzeniu 1:0.

Po zmianie stron Warmia odważniej poszło do przodu i niemal natychmiast nadziała się na kontrę. Wigry przechwyciły piłkę, wyszły z atakiem 3 na 2, ale sytuacje sam na sam z bramkarzem zmarnowal Dawid Kalinowski, najlepszy gracz ubiegłotygodniowego, wygranego 4:0 spotkania z Wissą Szczuczyn.

- Gdybyśmy strzelili na 2:0, to jestem przekonany, że wrócilibyśmy z 3 punkami – przekonuj Paweł Cimochowski.

Niewykorzystana okazja szybko się na suwalskiej drużynie zemściła.  Biało-Niebiescy stracili piłkę po prawej stronie środka boiska. Poszło prostopadłe podanie do wybiegającego na czystą pozycję Kamila Stawieckiego. Chciał go zablokować Radosław Gulbierz, który liczył, że z bramki wybiegnie Piotr Słowikowski i wyekspediuje piłkę. Kamil Stawiecki obiegł Radosław Gulbierza i wygrał pojedynek z naszym bramkarzem. W 59 minucie było 1:1.

W podobnych okolicznościach Wigry dały sobie wydrzeć zwycięstwo jesienią. Prowadziły z Warmią na Zarzeczu 2:1 i pięć minut przed końcem zawodnik z Grajewa wykorzystał nieporozumienie miedzy Filipem Kozłowskim i Piotrem Słowikowskim. Wtedy nasz bramkarz ratował się faulem, po którym został wyrzucony z boiska. Teraz nie zdążył zainterweniować.

- O wyniku zadecydował brak komunikacji – narzeka Pawel Cimochowski. – Szkoda, bo do tej pory Warmia nie stworzyla bramkowej sytuacji. Po golu straconym w ten sposób uszło z nas powietrze. Mecz stal się chaotyczny. Zamiast 3 punktów mamy 1 i świetny materiał do oceny całej drużyny i poszczególnych zawodników. Przed nami mecz ze Śniadowem, a potem z drużynami z czołówki. Będziemy wiedzieli, kogo na ile stać.

Wigry nie tracą marzeń o awansie, ale znowu się on oddalił. Niespodziewany remis Łomży wykorzystał Ruch Wysokie Mazowieckie, który wygrał z Czarną Białostocką 4:0 i został nowym liderem IV ligi podlaskiej. Biało-Niebiescy do prowadzącego zespołu tracą 8 punktów.

W niedzielę, za sprawa wygranej Tura Bielsk Podlaski, do 5 punktów  powiększyła się też strata Wigier do miejsca na podium.

Warmia Grajewo - Wigry Suwałki 1 : 1 (0:1)

Bramki: 0:1 – Mariusz Bucio 44,  1:1 - Kamil Stawiecki 59

Żółte kartki: Przemysław Zarzecki, Dawid Skalski, Edison, Mariusz Łapiński (Warmia)

Warmia: Łukasz Sobolewski –  Maciej Polak, Edison, Przemysław Zarzecki, Kacper Śleszyński – Kamil Stawiecki (72. Jan Bińczak), Mariusz Łapiński, Paweł Kossyk, Bartosz Bukowski (72. Pavlo Nikolaichuk), Dawid Skalski,  Arkadiusz Wojno (79. Krystian Wójcicki)

Wigry:  Piotr Słowikowski – Filip Kozłowski, Jakub Płoszkiewicz, Eduard Serbuł, Łukasz Trąbka, Marcin Fiedorowicz, Piotr Lipiński (75. Łukasz Kubrak), Radosław Gulbierz, Mariusz Bucio, Pawel Omilianowicz (52. Krzysztof Cudowski), Dawid Kalinowski