18.11.2023

Warmia Grajewo – Wigry Suwałki 1:2. Awans Wigier do kolejnej rundy Pucharu Polski

W ramach rozgrywek o Puchar Polski na szczeblu województwa podlaskiego piłkarze suwalskich Wigier pokonali drużynę Warmii Grajewo 2:1 i tym samym awansowali do 1/8 finału. To pierwsze zwycięstwo nad zespołem z Grajewa, odkąd suwalczanie spadli na regionalny szczebel rozgrywek.

Trener Wigier Paweł Cimochowski tylko delikatnie odświeżył wyjściowy skład na pucharowy, ostatni już w tym roku piłkarski pojedynek. Mariusz Bucio zastąpił w środku boiska Kacpra Rejteradę, a Macieja Aleksandrowicza w bramce w dobrym stylu zmienił 15-letni Michał Dębski, który dotychczas występował w zespole juniorów, a w październiku podpisał już profesjonalny kontrakt z pierwszym zespołem.

Spotkanie rozgrywane na stadionie w Grajewie dobrze rozpoczęło się dla suwalskiej drużyny. W 11 minucie po akcji prawą flanką napędzoną przez Filipa Kozłowskiego i zagraniem piłki ręką po wślizgu Edisona w polu karnym, arbiter podyktował rzut karny. Do piłki ustawionej na 11 metrze podszedł Kamil Zalewski i choć strzał z rzutu karnego początkowo obronił Święciński, to przy dobitce samego egzekutora był już bezradny.

Po pierwszych 45 minutach wynik nie uległ zmianie, mimo prób Macieja Makuszewskiego, Bartosza Gużewskiego i Krzysztofa Cudowskiego. W każdej z tych sytuacji dobrze w bramce gospodarzy spisywał się Filip Święciński, tak samo zresztą jak Michał Dębski po strzałach Dawida Śliwowskiego i Rafała Kalinowskiego.

W drugiej połowie Biało-Niebiescy podwyższyli wynik w 52 minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę strzałem głową do bramki skierował Krzysztof Cudowski. Suwalczanie idąc za ciosem szukali kolejnego trafienia, ale większość dobrych okazji stworzonych w polu karnym Warmii kończyła się rzutem rożnym.

Mimo optycznej przewagi Wigier, w 72 minucie gospodarze zdobyli bramkę kontaktową. Po dośrodkowaniu Kacpra Śleszyńskiego piłkę ręką zagrał w polu karnym obrońca Wigier i arbiter tym razem wskazał na rzut karny dla Warmii Grajewo. Pewnym strzałem z 11 metrów Paweł Kossyk pokonał Michała Dębskiego i na tablicy zrobiło się 1:2.

Gospodarze w końcowych minutach szukali szczęścia ze stałych fragmentów gry i po jednym z dośrodkowań z rzutu rożnego znów domagali się rzutu karnego. Na boisku zrobiło się gorąco, bowiem piłkarze Warmii wywierali presję na arbitrze po rzekomym zagraniu piłki ręką, a później po faulu na Arkadiuszu Mazurku. Arbiter za symulację ukarał napastnika Warmii drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką, a po chwili zagwizdał po raz ostatni i tak Wigry po raz pierwszy, odkąd występują na czwartoligowych boiskach pokonały Warmię Grajewo 2:1.

1/16 PP: Warmia Grajewo – WIGRY Suwałki 1:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Kamil Zalewski 11, 0:2 Krzysztof Cudowski 52, 1:2 Paweł Kossyk 71(rzut karny)

WARMIA: 33.Święciński – 4.Mikucki, 18.Edison, 72.Kosikowski, 6.Śleszyński – 19.Polak, 10.R. Kalinowski, 8.Kossyk, 5.Szybajło, 17.Mazurek – 77.Śliwowski (83′ 9.S. Sobolewski)

WIGRY: 30.Dębski – 99.Trąbka (63′ 6.Przełomski), 4.Kozłowski, 5.Płoszkiewicz, 14.Serbul – 20.Bucio, 27.Kubrak, 89.Gużewski,10.Makuszewski – 77.Zalewski, 9.Cudowski (76′ 18.Fajkowski)

Żółte kartki: Śliwowski, Kosikowski, Mazurek (dwie) (Warmia), Bucio, Płoszkiewicz (Wigry)

Czerwona kartka: 90′ + 3′ Arkadiusz Mazurek (Warmia) – w konsekwencji drugiej żółtej kartki