15.03.2015

Wigry Cup 2015: Trzy razy naj... Akademii Piłkarskiej Wigry [zdjęcia]

Akademia Piłkarska Wigry wygrała rozegrany w Suwałkach turniej rocznika 2006 Wigry Cup. W finale suwalczanie pokonali 3:2 MOSP Białystok. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Krzysztof Rybak, królem strzelców zdobywca 12 goli Kacper Rejterada (obaj AP Wigry), a najlepszym bramkarzem Mateusz Bożbot (MOSP Białystok). W turnieju udział wzięło aż 10 drużyn, w tym cztery zagraniczne - z Kowna, Mariampola i Kaliningradu.

W kończącym turniej meczu doszło do spotkania dwóch niepokonanych do tego momentu drużyn: AP Wigry i MOSP Białystok. Suwalczanom, którzy mieli lepszy stosunek bramek od rywali, do zwycięstwa w turnieju wystarczał remis. MOSP musiał wygrać. Ale kalkulacji w tym meczu nie było. Była za to walka od pierwszego do ostatniego gwizdka sędziów, piękne gole, rzec by można stadiony świata, wspaniały doping, a po meczu łzy radości suwalczan i rozpaczy gości z Białegostoku.

Prowadzenie dla Akademii Piłkarskiej Wigry w 3 min. strzałem z ok. 10 m zdobył Kacper Rejterada. Suwalczenie prowadzeniem cieszyli się zaledwie minutę, bowiem do wyrównania doprowadził Patryk Drygiel. Gospodarze chcieli, a goście musieli wygrać. Nic zatem dziwnego, że pod obiema bramkami dochodziło do spięć, a bramkarze mieli „pełne ręce” roboty. Na gola kibice musieli jednak czekać aż do 14 minuty, kiedy to ponownie Wigry na prowadzenie wyprowadził Jakub Paszkowski. Dwie minuty później kapitalnym strzałem z ok. 12 m popisał się Kacper Rejterada. Po jego uderzeniu piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki. Był to drugi gol Kacpra w tym meczu, a 12. w turnieju, który jak się kilka minut później okazało dał mu koronę króla strzelców Wigry Cup 2015. Piłkarze MOSP nie załamali się, jeszcze bardziej podkręcili tempo i w 18 min. 14 sek., po „bombie” Patryka Drygiela niemal ze środka boiska, złapali kontakt z gospodarzami. Ostatnie minuty to rozpaczliwe ataki gości i niesamowity doping dla gospodarzy. Kiedy zabrzmiał ostatni gwizdek suwalczanie i ich kibice nie kryli radości, a goście smutku po przegranej.

AP Wigry Suwałki – MOSP Białystok 3:2
Gole: 1:0 Kacper Rejterada 3, 1:1 Patryk Drygiel 4; 2:1 Jakub Paszkowski 14; 3:1 Kacper Rejterada 16, 3:2 Patryk Drygiel 19
AP Wigry: Bartek Dargiewicz, Jakub Konopko – Kacper Babkowski (11 goli), Kacper Rejterada (12), Krzysztof Rybak (7), Krystian Wasilewski, Jakub Paszkowski (8), Adam Minkiewicz, Michał Barszczewski, Karol Szczęsny (1), Adam Słabiński (2), Mateusz Panasiewicz
MOSP Białystok: Mateusz Bożbot, Bartek Tarasiuk – Julian Andruszkiewicz (5), Patryk Drygiel (9), Damian Horwat (4), Iwo Czajkowski (3), Mateusz Budko, Szymon Ostaszewski (4), Adam Łazarski (1), Oskar Klich (2), Dominik Giro (7)

W niedzielę swoje 9-te urodziny świętował piłkarz BSP Jagiellonia Białystok Olaf Barcewicz. Po meczu jego drużyny z APN Ostrołęka, a następnie w czasie dekoracji (Jagiellonia zajęła 3. miejsce, a Olaf został jej najlepszym zawodnikiem) kibice i rywale jubilatowi odśpiewali „Sto lat...”.

- Moim zdaniem był to bardzo udany turniej i nie tylko dlatego, że wygrała go nasza drużyna. Wszystkie zespoły zaprezentowały się z bardzo dobrej strony. Była walka na parkiecie i koleżeństwo poza nim. Wspaniały doping wszystkim drużynom zgotowali kibice. Wprawdzie wynik sportowy się liczy, ale nie mniej ważna była integracja piłkarzy, trenerów, rodziców i kibiców. Jeśli ci chłopcy dalej będą wkładali tyle serca w treningi i grę, to o przyszłość piłki, tej przez małe i wielkie „P”, możemy być spokojni – podsumował turniej Tomasz Czygier, szkoleniowiec AP Wigry.

A Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Dariusz Mazur, prezes Wigier pogratulowali zwycięzcom, podziękowali wszystkim zawodnikom oraz ich kibciom i zaprosili drużyny na taki turniej za rok.