14.06.2014

Wigry II Suwałki zagrają w IV lidze [zdjęcia]

W sobotę zawodnicy Wigier II Suwałki wygrali 3:2 z Gieretem Giby i awansowali do podlaskiej IV ligi. Ponad 300 kibiców obejrzało prawdziwy horror: pięć goli, z których dwa padły w ostatnich minutach, osiem żółtych kartek i dwie czerwone. Po ostatnim gwizdku na trybunach i ławce Wigier II zapanowała olbrzymia radość.

Od pierwszego gwizdka sędziego do ataku ruszyli grający z wiatrem piłkarze Wigier. Ale akcje Pawła Omilianowicza, Roberta Wesołowskiego czy Jakuba Kamińskiego nie przynosiły efektu w postaci upragnionego gola. Najwięcej zastrzeżeń można mieć do postawy zbyt indywidualnie grającego Wesołowskiego.Dopiero w 32 minucie, po dośrodkowaniu Omilanowicza, Paweł Cimochowski strzałem głową z prawej strony pokonał Karola Śliwińskiego, niegdyś bramkarza bialo-niebieskich. Piłka odbiła się od poprzeczki i ku rozpaczy piłkarzy z Gib wylądowała w siatce. Goście odpowiedzieli strzałem nad poprzeczką. W 37 i 40 min. po rajdach i strzałach Kamińskiego piłka o centymetry mijała bramkę Gieretu. Kiedy piłkarze obu drużyn czekali już na gwizdek sędziego, prostopadłe podanie w polu karnym otrzymał Wesołowski i w sytuacji sam na sam nie dał szans Śliwińskiemu.Na przerwę Wigry II schodziły prowadząc 2:0.

Zmiana stron nie miała wpływu na grę Wigier. Już w  52 min. po faulu na Wesołowskim arbiter podyktował rzut karny dla gospodarzy, który na trzeciego gola zamienił Adam Pomian. Utrata gola wprowadziła sporo nerwowości w poczynania i zachowanie piłkarzy z Gib. Efektem żółte kartki za faule i kwestionowanie decyzji arbitra, ale też niedokładność w sytuacjach pod bramką Patryka Sobolewskiego. Suwalczanie grali spokojnie, kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku, ale do czasu. Kiedy wydawało się, że jest już po meczu arbiter podyktował rzut karny dla Gieretu. Była to 85 min., a na gola zamienił go Mateusz Sadło. Minęły zaledwie dwie minuty i pozostawiony bez opieki w polu karnym Wojciech Mackiewicz po raz drugi zmusił Sobolewskiego do kapitulacji. Te gole dodały skrzydeł piłkarzom Gieretu. W 90 minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Marcin Łowczyński. Grający w osłabieniu goście postawili wszystko na jedną kartę i w trzeciej minucie doliczonego czasu pod bramką Wigier II znalazł się nawet golkiper z Gib. Po dośrodkowaniu doszło do zderzenia obu bramkarzy w polu bramkowym suwalczan. Sędzia uznał, że faulowany był Sobolewski, z czym nie zgadzał się Karol Ślwiński. Ostro zaatakował arbitra, za co zobaczył drugą żółtą i czerwoną kartkę. Rzutu wolnego Wigry II już nie zdążyły wykonać, bowiem sędzia zakończył mecz.

Suwalczanie z awansu cieszyli się najpierw na boisku, a po chwili przed trybuną, z której zagrzewali ich do walki kibice. Wigry II ukończyły sezon na drugim miejscu i zadebiutują w IV lidze.

- To był bardzo trudny mecz, a w końcówce wręcz dramatyczny – podsumował spotkanie Andrzej Spura, trener suwalczan. – To nie tylko zasługa ambitnie grającego rywala, ale też naszej nonszalancji w grze. Za prędko chłopcy uwierzyli, że zwycięstwo mają w kieszeni. Gieret pokazał, że ambicją, wolą walki, nawet trenując raz czy dwa w tygodniu, można postawić pod ścianą drużynę, która ma o niebo lepsze warunki do treningu i gry. Dziś wygraliśmy, świętujemy awans, ale o lekcji, jakiej w końcówce udzielił nam Gieret zapominać nie wolno, bo w IV lidze taka postawa może zakończyć się stratą kompletu punktów.

Wigry II Suwałki – Gieret Giby 3:2 (3:0)
Gole: 1:0 Paweł Cimochowski 32`; 2:0 Robert Wesołowski 45`, 3:0 Adam Pomian 52` -karny, 3:1 Mateusz Sadło 85 ` karny, 3:2 Wojciech Mickiewicz 87`.
Żółte kartki: Jakub Kamiński (58`) - Adrian Bliniewski (43`), Marcin Łowczyński (52`i 90`), Marcin Karaszewski (56`), Karol Śliwiński (63` i 90+3`), Daniel Łukowski (79`),
Czerwone kartki (za 2 żółte): Marcin Łowczyński 90`, Karol Śliwiński 90+3` (obaj Gieret)
Sędziowali: Marek Świerzbiński (główny) oraz Paweł Graczyk i Maciej Roszkowksi (wszyscy Białystok)
Widzów ponad 300
Wigry II: Sobolewski – Omilianowicz, Żybura, Pilichowski, Petelski, Pomian, Kamiński (83` Mandygraf), Szydłowski (63` M. Kupszta), Jeriomenko, Wesołowski, Cimochowski (69` Koch)
Gieret: Śliwiński – Pieślak (60. Łukowski), Bliniewski, Łowczyński, Sadło, Żybura (46. Piaścik), Kubas, Karaszewski (60. Świacki), Wysocki, Mickiewicz, Tarlecki