29.05.2021

Wigry Suwałki - Pogoń Siedlce 3:2. Będą emocje do samego końca sezonu [wideo]

W sobotę celem Wigier było zwycięstwo. Kibice, którzy przybyli na Zarzecze byli świadkami aż pięciu bramek, w tym dwóch samobójczych i mnóstwa emocji do ostatnich minut.

Po zwycięstwach w tygodniu liderującego Górnika Polkowice oraz GKS-u Katowice z Chojniczanką, Biało-Niebiescy byli już pewni, że nie mają szans na bezpośredni awans do Fortuny I Ligi. W stawce pozostaje jednak wywalczenie jak najlepszej pozycji startowej w zbliżających się barażach o 1. ligę.

Szkoleniowiec Wigier w wyjściowej "11" postawił na Christiana Suskiego, a po przerwie na boisku pojawili się dwaj inni juniorzy - Jakub Kunicki i Filip Kozłowski. Występy młodych wychowanków zwiększają szanse na premiowane miejsce w klasyfikacji Pro Junior System.

W końcówce na placu gry zobaczyliśmy dwoch zawodników wracających po dlugotrwałych kontuzjach - Łukasza Bogusławskiego i Roberta Bartczaka, dla którego był to pierwszy występ w sezonie.

Pierwszy gwizdek poprzedziła minuta ciszy poświęcona Tomaszowi Godlewskiemu, sponsorowi i działaczowi Wigier, założycielowi firmy Stollar Systemy Okienne. Zbliża się 12. rocznica jego śmierci. Dzięki jego zaangażowaniu poprawił się poziom organizacyjny i sportowy Wigier, które przed laty rozpoczęły awanse: do drugiej, a następnie – pierwszej ligi.

Przed spotkaniem, trener Dawid Szulczek zapowiadał, że po analizie meczów Pogoni Siedlce znalazł sposób na oszukanie defensywy przyjezdnych.

I ten pomysł było widać od pierwszych sekund. Już w pierwszej akcji meczu po fantastycznym rajdzie lewą stroną boiska Cezarego Sauczka i dośrodkowaniu w pole karne, przed szansą stanął Michał Żebrakowski. Rosły napastnik z najbliższej odległości trafił jednak w słupek. Piłka wyszła w pole, odbiła się od spóźnionego obrońcy,  Ivana Očenáša i wpadła do siatki obok bezradnie interweniującego bramkarza. Domino błędów zakończyło się golem dla Wigier.

Kolejny kwadrans należał jednak do Pogoni Siedlce. Suwalczanie zbyt mocno cofnęli się na własnej połowie i trwał klincz obu zespołów pod naszym polem karnym. Przyjezdnym brakowało jednak skuteczności.

W 26 minucie taka taktyka Wigier przyniosła drugą szansę na gola. Cofnięci suwalczanie wyszli z własnej połowy z kontratakiem trzech na dwóch. Akcja zakończyła się niecelnym podaniem Michała Żebrakowskiego za plecy Kamila Adamka, jednak był to tylko sygnał ostrzegawczy dla Pogoni.

Osiem minut później byliśmy świadkami drugiego sygnału ostrzegawczego. Wszystko rozpoczęło się od przejęcia Grzegorza Aftyki w środku pola, następnie Cezary Sauczek przerzucił piłkę nad rywalem do wybiegającego na wolne pole Michała Żebrakowskiego. Nasz napastnik jednak źle przyjął sobie piłkę i był zmuszony do strzału w drugie tempo, zamiast asysty na pustą bramkę Kamilowi Adamkowi. Piłka po strzale Żebrakowskiego prześlizgnęła się tuż obok słupka bramki Klebaniuka.

Za trzecim razem sygnału ostrzegawczego już nie było. Piłka wpadła do siatki. W 37 minucie znów ze świetnym kontratakiem z własnej połowy wyszły Wigry. Suwalczanie znaleźli się w sytuacji dwóch na jednego w polu karnym rywali. Michał Żebrakowski podawał do Kamila Adamka jednak piłkę do własnej siatki wpakował nieudanie interweniujący obrońca gości Julien Tadrowski. Kolejny samobój i było 2:0.

Minutę później padła kontaktowa bramka dla Pogoni Siedlce. Przy dośrodkowaniu w pole karne, świetnie zachował się Maciej Górski, który zgasił piłkę na klatce piersiowej, przełożył ją sobie z prawej na lewą nogę i strzelił na dalszy słupek obok Hieronima Zocha. Do przerwy wynik nie zmienił się.

Po zmianie stron do roboty wzięli się piłkarze Pogoni Siedlce. Na drugą połówkę wyszli z trzema zmianami personalnymi. Jednak to nie pomogło. Strategia Wigier dalej świetnie funkcjonowała. Biało-Niebiescy raz po raz wychodzili z groźnymi kontratakami.

Swoje szanse w drugiej połowie mieli Michał Orzechowski, Cezary Sauczek i Michał Żebrakowski ale podwyższenie wyniku w 66 minucie dał Kamil Adamek, który strzałem głową z najbliższej odległości pokonał Bartosza Klebaniuka, zaliczył 12. trafienie w sezonie.

Nadzieje gościom na wywiezienie z Suwałk choćby jednego punktu dała bramka kontaktowa strzelona przez Krzysztofa Danielewicza w 79 minucie. Maciej Górski oddał strzał, po którym Hieronim Zoch odbił piłkę przed siebie. Z najbliższej odległości naszego bramkarza pokonał kapitan przyjezdnych.

Zrobiło się nerwowo. Suwalczanie w ostatnich minutach spotkania bronili rezultatu i udało się. Biało-Niebiescy ostatecznie dopisują sobie trzy oczka w bardzo ważnym spotkaniu, mającym znaczenie dla ostatecznego wyglądu ligowej tabeli.

Dzięki temu zwycięstwu Wigry tracą już tylko jeden punkt do Chojniczanki, którą czeka teraz wyjazd do broniącego się przed spadkiem Lecha II Poznań i mecz z liderem z Polkowic. Suwalczanie zmierzą się z kolei broniącymi się przed spadkiem Olimpią Grudziądz i Zniczem Pruszków.

Kibiców z Suwałk czekają zatem emocje do samego końca sezonu, najpierw walka o uprzywilejowane trzecie miejsce w tabeli, a następnie rozgrywki barażowe o Fortunę I Ligę.

(pkr)

Wigry Suwałki - Pogoń Siedlce 3 : 2 (2:1)

Wigry: Hieronim Zoch - Paweł Gierach, Adrian Piekarski, Martin Dobrotka, Daniel Liszka - Christian Suski (46. Michał Orzechowski), Grzegorz Aftyka (86. Robert Bartczak), Patryk Czułowski (80. Łukasz Bogusławski), Kamil Adamek, Cezary Sauczek (86. Filip Kozłowski) - Michał Żebrakowski (70. Jakub Kunicki).

Pogoń: Bartosz Klebaniuk - Wiktor Preuss (46. Maciej Kołoczek), Julien Tadrowski, Ivan Očenáš, Krystian Miś (63. Bartłomiej Olszewski) - Miłosz Przybecki, Oskar Repka, Oskar Sewerzyński (46. Piotr Pierzchała), Krzysztof Danielewicz, Ishmael Baidoo (46. Franciszek Wróblewski) - Maciej Górski.

Gole: Ivan Očenáš 4 (samobójczy), Julien Tadrowski 37 (samobójczy), Kamil Adamek 67 - Maciej Górski 39, Miłosz Przybecki 79

Żółte kartki: Daniel Liszka – Wiktor Preuss

Sędziował: Filip Kaliszewski (Gdańsk)

Pozostałe wyniki 36. kolejki

Piątek, 28.05.

Chojniczanka Chojnice - GKS Katowice 0 : 3 (0:2)

Gole: Adrian Błąd 23 i 78, Filip Kozłowski 33

Żółte kartki: Tomasz Mikołajczak, Mateusz Bartosiak – Filip Kozłowski

Stal Rzeszów - Hutnik Kraków 2 : 3 (2:2)

Gole: Damian Michalik 13 i 29 – Piotr Stawarczyk 22, Michał Kitliński 35, Mateusz Ozimek 80

Żółte kartki: Okatwian Skrzecz – Tomasz Jaklik, Mateusz Ozimek, Piotr Stawarczyk

Sobota, 29.05.

Śląsk II Wrocław - Znicz Pruszków 0 : 1 (0:1)

Gol: Mariusz Gabrych 40

Żółte kartki: Adrian Łyszczarz – Tymon Proczek, Marcin Bochenek, Piotr Misztal

Garbarnia Kraków - Olimpia Elbląg 2 : 3 (1:2)

Gole: Grzegorz Marszalik 13 (z karnego), Tomasz Lewandowski 65 (samobójczy) – Tomasz Lewandowski 22, Sebastian Bartlewski (43), Wojciech Zyska 89

Żółte kartki: Tomasz Kołbon x 2, Jakub Górski x 2 , Kacper Laskoś – Marcin Bawolik, Sebastian Kamiński

Czerwone kartki (za 2 żółte): Tomasz Kołbon (68 min), Jakub Górski (81, obaj Garbarnia)

Skra Częstochowa - Błękitni Stargard 1 : 1 (0:1)

Gole: Lucjan Klisieiwcz 83 – Hubert Krawczun 26

W 17 min. Bochniak (Błękitni) nie wykorzystał rzutu karnego)

Żółte kartki: Karol Noiszewski – Błażej Klimek

Bytovia Bytów - Lech II Poznań 1 : 2 (1:1)

Gole: Jakub Bach 19 – Arkadiusz Kaczmarek 45, Ołeksandr Jacenko 84

Żółte kartki: Eryk Moryson, Krzysztof Bąk, Paweł Zawistowski – Siergiej Kriwiec, Artur Marciniak

KKS 1925 Kalisz - Olimpia Grudziądz 2 : 1 (1:1)
Gole: Filip Kendzia 38, Nestor Gordillo 49 - José Embaló 32

Żółte kartki: Andrzej Kaszuba – Grzegorz Gulczyński, David Andronic

Motor Lublin - Górnik Polkowice 0 : 0

Żółte kartki: Maksymilian Cichocki, Michał Król, Seweryn Kiełpin – Jarosław Ratajczak, Maciej Kowalski-Haberek, Dominik Radziemski, Karol Fryzowicz

42:57

Pogoń została ukarana odjęciem trzech punktów za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników w sezonie 2019/20.

15 goli Piotr Giel (Bytovia Bytów), Szymon Skrzypczak (Chojniczanka Chojnice),

14 goli José Embaló (Olimpia Grudziądz), Janusz Surdykowski (Olimpia Elbląg), Marcin Urynowicz (GKS Katowice),

13 goli – Eryk Sobków (Górnik Polkowice),

12 goli – Kamil Adamek (Wigry) Suwałki, Filip Kozłowski (GKS Katowice), Mateusz Piątkowski (Górnik Polkowice),

11 goli – Wojciech Reiman (Stal Rzeszów), Mariusz Szuszkiewicz (Górnik Polkowice),