17.04.2021

Wigry Suwałki – Bytovia Bytów 4:1. Cztery gole po raz pierwszy w sezonie [opinie, wideo, zdjęcia]

Trzecie zwycięstwo z rzędu i 15. w sezonie eWinner 2 Ligi odnieśli podopieczni Dawida Szulczka. Biało – Niebiescy rozbili aż 4:1 drużynę Bytovii Bytów, zbliżyli się do pauzujących z powodu pandemii w ich szeregach liderów z Polkowic i Katowic, zwiększyli przewagę nad Skrą Częstochowa.

To czwarta porażka z rzędu zespołu z Pomorza, prowadzonego przez byłego szkoleniowca suwalskiej drużyny – Kamila Sochę. Co ciekawe, wszystkie bramki w tym spotkaniu zdobywali gospodarze.

Suwalczanie, w porównaniu do wyjściowej jedenastki ze środowego meczu w Lublinie, dokonali dwóch zmian. Michał Orzechowski zastąpił na lewej obronie Rafała Grzelaka, a w pomocy Wojciech Kamiński – Patryka Czułowskiego.

Znacznie więcej roszad w składzie dokonał trener przyjezdnych. Szansę gry od pierwszej minuty dostali wypożyczony z Lechii Gdańsk, 19-letni Filip Dymerski, wychowanek - Maciej Błaszkowski i bramkarz Marcin Staniszewski, który ostatni raz miedzy słupkami stanął 12 grudnia w przegranym 0:2 meczu z Polkowicami.

Już w w pierwszej akcji meczu, golkipera przyjezdnych przetestował Patryk Mularczyk. Po podaniu od Kacpra Wełniaka, pomocnik Wigier zabrał się z piłką i zupełnie niepilnowany przed polem karnym oddał mocny i celny strzał na bramkę. Futbolówka skozłowała tuż przed rękawicami interweniującego Staniszewskiego i wpadła do siatki. Wigry Suwałki od 4 minuty prowadziły na Zarzeczu 1:0.

60 sekund później mogło być już 2:0. Z prawej flanki boiska dośrodkował Denis Gojko i Kacper Wełniak zagrał piłkę głową na 5. metr w kierunku Kamila Adamka. Suwalski snajper przymierzył na bramkę, ale futbolówkę z linii bramkowej instynktownie wybił Oskar Krzyżak.

W 20 minucie pierwszą i najgroźniejszą w pierwszej części spotkania sytuację miała Bytovia Bytów. Po chwili dekoncentracji w defensywie suwalczan i dośrodkowaniu z prawej strony boiska, do strzału głową na 5. metrze doszedł Piotr Giel i w stuprocentowej sytuacji nie trafił w bramkę.

W 31. minucie jednego z graczy Bytovii faulował Paweł Gierach, który niespełna 10 minut wcześniej zmienił kontuzjowanego Michała Ozgę. Po tym faulu i dośrodkowaniu z rzutu wolnego Pawła Zawistowskiego piłka spadła na głowę interweniującego Gieracha i niefortunnie wpadła do bramki Hieronima Zocha. Po bramce samobójczej na tablicy wyników był remis 1:1.

W odpowiedzi, drugie trafienie zanotować mógł Patryk Mularczyk, ale przez słaby stan murawy pomocnik Wigier w świetniej sytuacji nieczysto trafił w piłkę.

Tuż przed przerwą dwójkową akcję prawym skrzydłem przeprowadzili Denis Gojko i Michał Orzechowski. Najszybszy zawodnik ligi dograł futbolówkę na piąty metr, a tam płaskim strzałem bramkę do szatni dla Wigier zdobył wypożyczony z Bruk – Bet Termaliki Nieciecza 19-letni Orzechowski.

Goście protestowali, przekonywali, że zawodnik suwalskiej drużyny przed oddaniem strzału zagrał piłkę ręką, ale arbiter nie zmienił decyzji. Na przerwę, zawodnicy Wigier schodzili z prowadzeniem 2:1.

Na początku drugiej części spotkania po składnej akcji przyjezdnych, strzał na bramkę Hieronima Zocha oddał Kacper Sezonienko, ale piłka tylko trąciła boczną siatkę. Goście nie mając nic do stracenia odważniej i siłowo starali się przebić pod pole karne Wigier co powodowało liczne faule. W 62 minucie po faulu w ataku na Martinie Dobrotce, drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał Kuba Lizakowski.

Grający w przewadze liczebnej Biało-Niebiescy, niczym wytrawny bokser tylko czekali na dogodną okazję do wypunktowania rywala i szansę na podwyższenie wyniku. Na placu boju zameldowali się Rafał Grzelak i Michał Żebrakowski, którzy zastąpili Bartłomieja Babiarza i Kacpra Wełniaka.

Trzeci napastnik suwalczan – Michał Żebrakowski, który przez bardzo długi okres sezonu dochodził po kontuzji do pełni sił i strzelał jak na zawołanie w zimowych sparingach, wniósł sporo ożywienia. W 65 minucie mógł wpisać się na listę strzelców, ale strzał w środek bramki pewnie obronił bramkarz.

Na ostatnie 10 minut trener Dawid Szulczek posłał do gry Cezarego Sauczka i Patryka Czułowskiego. Na boisku gra toczyła się pod dyktando Wigier i tylko kwestią czasu było kolejne trafienie dla Biało – Niebieskich, by postawić kropkę nad "i".

Po akcji zmienników w 85 minucie, podanie w pole karne otrzymał Michał Żebrakowski, który robiąc sobie miejsce do oddania strzału, dziecinnie ograł dwóch rywali i technicznym strzałem przy słupku zdobył swojego pierwszego gola w tym sezonie. 3:1 dla Wigier Suwałki.

Zupełnie zrezygnowany zespół Kamila Sochy wyczekiwał, by to spotkanie się skończyło. Zespół Bytovii Bytów czuł, że czwarta porażka z rzędu jest już nieunikniona i od następnej kolejki rozpocznie się walka o utrzymanie w 2 Lidze.

W doliczonym czasie gry, po prostopadłym podaniu od Michała Żebrakowskiego w polu karnym wycięty przez bramkarza gości został Kamil Adamek. Arbiter bez wahania wskazał na jedenasty metr. Rzut karny pewnym, płaskim strzałem wykorzystał Cezary Sauczek. Biało – Niebiescy, wygrywając 4:1, po raz pierwszy w sezonie zdobyli aż cztery trafienia.

Zwycięstwo nad Bytovią Bytów pozwoliło odskoczyć na 4 oczka od piątej w tabeli Skry Częstochowa, która na własnym obiekcie nieoczekiwanie uległa 0:1 walczącemu o utrzymanie Hutnikowi Kraków. Swoje mecze po raz drugi przełożyli liderzy – Górnik Polkowice i GKS Katowice.

Wyprzedzająca Wigry ledwie o punkt Chojniczanka Chojnice swoje spotkanie zagra jutro w Kaliszu, by już w następny piątek u siebie podjąć nasza druzynę. Z pewnością będzie to hit kolejki i już teraz zapraszamy do śledzena naszej relacji na żywo.

Adrian Milewski, TM

Wigry Suwałki - Bytovia Bytów 4 : 1 (2:1)

Gole: Patryk Mularczyk 4, Michał Orzechowski 45, Michał Żebrakowski 85, Cezary Sauczek 90 (z karnego) - Paweł Gierach 31 (samobójczy)

Żółte kartki: Wojciech Kamiński, Adrian Piekarski – Eryk Moryson, Maciej Błaszkowski, Kuba Lizakowski x 2, Krzysztof Bąk.

Czerwona kartka: Kuba Lizakowski (62. minuta, Bytovia, za drugą żółtą). Sędziował: Łukasz Karski (Słupsk)

Wigry: Hieronim Zoch - Michał Ozga (21 Paweł Gierach), Martin Dobrotka, Adrian Piekarski, Michał Orzechowski (79 Cezary Sauczek), Denis Gojko (79 Patryk Czułowski), Patryk Mularczyk, Wojciech Kamiński, Bartłomiej Babiarz (63 Rafał Grzelak), Kacper Wełniak (63 Michał Żebrakowski), Kamil Adamek.

Bytovia: Marcin Staniszewski - Kuba Lizakowski, Filip Dymerski, Krzysztof Bąk, Oskar Krzyżak, Jakub Nowakowski (68 Jakub Bach), Eryk Moryson (46 Mateusz Wrzesień), Paweł Zawistowski, Maciej Błaszkowski (83 Matheus Camargo), Kacper Sezonienko (74 Michał Kieca), Piotr Giel.

Pozostałe wyniki i pary 28. kolejki eWinner 2 Ligi

Sobota, 17.04.

Garbarnia Kraków - Sokół Ostróda 2 : 1 (1:0)

Gole: Michał Feliks 40, Michał Rutkowski 89 - Dawid Wolny 81 (k)

Żółte kartki: Tomasz Kołbon, Jakub Kowalski, Michał Rutkowski – Łukasz Soszyński, Kamil Zalewski

Skra Częstochowa - Hutnik Kraków 0 : 1 (0:0)

Gol: Abdallah Hafez 65

W 83. minucie Kamil Wojtyra (Skra) nie wykorzystał rzutu karnego

Żółte kartki: Nocoń, Kamil Wojtyra - Abdallah Hafez, Stawarczyk, Zmorzyński, Drąg.

Olimpia Elbląg - Lech II Poznań 3 : 1 (1:1)

Gole: Janusz Surdykowski 34 (z karnego), 51, Oskar Kordykiewicz 69 - Jakub Karbownik 29

Żółte kartki: Kamil Wenger, Sebastian Bartlewski, Orest Tkaczuk, Tomasz Lewandowski – Filip Borowski, Arkadiusz Kaczmarek, Eryk Kryg, Siergiej Kriwiec.

23:42

Pogoń została ukarana odjęciem trzech punktów za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników w sezonie 2019/20.

14 goli Piotr Giel (Bytovia Bytów),

13 goli – Sebastian Bergier (Śląsk II Wrocław), Szymon Skrzypczak (Chojniczanka Chojnice), Marcin Urynowicz (GKS Katowice),