11.05.2016

Wigry Suwałki – GKS Bełchatów 2:2. W osłabieniu dobry i punkcik [wideo, zdjęcia,wyniki, tabela]

Trzy z czterech goli padły po rzutach karnych. Biało-niebiescy przegrywali 1:2, przez ostatni pół godziny grali bez wyrzuconego za druga żółta kartkę Bartłomieja Kalinkowskiego, a mimo to w końcówce byli bliżsi zwycięstwa.

- Sędzia zbyt pochopnie pokazał Kalinkowskiemu pierwszą kartkę – uważa Dominik Nowak, trener Wigier. – Gdybyśmy grali 11 na 11, to sądząc po dyspozycji, jaką pokazaliśmy w ostatnich minutach mogliśmy wygrać ten mecz.

Wściekłości na arbitra nie kryli zawodnicy obu zespołów. Bardziej pokrzywdzeni czują się bełchatowianie, którzy przekonują, że drugi karny dla Wigier został podyktowany „z kapelusza”, natomiast dla nich należała się „jedenastka” za faul na Papikjanie.

-  Przewinienie było bardziej ewidentne niż to na Damianie Szymańskim, co które otrzymaliśmy rzut karny – przekonuje Rafał Ulatowski, trener GKS. – Cieszy, że przełamaliśmy serię czterech porażek z rzędu. Żal, bo prowadząc 2:1 i grając w liczebnej przewadze nie powinniśmy dopuszczać do takich sytuacji.

Sędzia ochoczo gwizdał karne, za to od początku przymykał oczy na faule gości w środku pola na rozgrywającym Wigier Omarze Santanie. W środku Hiszpanowi w akcjach ofensywnych pomagał Damian Kądzior, który już w 4. minucie powinien  był zdobyć bramkę. Ładnie znalazł się między obrońcami i uderzył z 10 metrów, ale piłka o centymetry minęła lewy słupek.  Gospodarze na stawili się na pressing na połowie rywala i po półgodzinie gry mieli kolejną sytuację. Piłkę  w okolicach pola karnego bełchatowian wywalczyli Kamil Adamek i Damian Gąska, a z daleka tuż nad poprzeczką uderzył ją Bartłomiej Kalinkowski.

Dłużej przy piłce utrzymywali się podopieczni Rafala Ulatowskiego i to oni wyszli na prowadzenie. Szarżujący prawa strona w pole karne miejscowych Damian Szymański „szukał” faulu i kiedy nadział  się na nogi Adriana Karankiewicza sędzia nie wahał się użyć gwizdka. Najbardziej doświadczony gracz GKS Patryk Rachwał uderzył  z 11 metrów w lewy róg, Karol Salik wyczuł jego intencje (na zdjęciu głównym ), ale piłka po jego palcach wpadła do siatki.

Bramkarz Wigier popisał się za to znakomitym refleksem w 38 minucie, kiedy obronił mocny strzał z bliska Seweryna Michalskiego.

Wigry nie miały nic do straceni i  ich szkoleniowiec w przerwie wrócił do najchętniej stosowanego ustawienia. W miejsce Mateusza Żebrowskiego wszedł Kamil Zapolnik i suwalczanie dosyć szybko wyrównali. Zdobyli gola także z karnego. Sędzia podyktował go za zagranie piłki ręka przez Lukasa Klemenza. Damian Kądzior całkowicie zmylił Pawła Lenarcika i lekką podcinką posłał piłkę w prawy róg bramki.

Remis nie urządzał żadnej ze stron, ale zapędy gospodarzy zostały ostudzone chwile po wyrównaniu wyniku. Bartłomiej Kalinkowski w 57 minucie w środku pola z tyłu zahaczył Łukasza Wrońskiego i obaj gracze musieli  opuścić boisko. Kalinkowski zobaczył drugą żółtą i czerwoną kartkę, a za kontuzjowanego Wrońskiego wszedł Alen Ploj.

Mimo osłabienia, zaatakowały Wigry. Groźny strzał Jakuba Bartkowskiego z olbrzymim trudem obronił Lenarcik. Gospodarze rychło nadziali się jednak na dwójkową kontrę Słoweńca z Damianem Szymańskim, po której Alen Ploj zszedł z lewej strony do środka i precyzyjnym strzałem w kierunku dalszego słupka nie dal żadnych szans Karolowi Salikowi.  Bełchatów prowadził 2:1 i wydawało się, że już jest po meczu tym bardziej, że Alaksandar Atanacković, który wszedł na boisko w miejsce kontuzjowanego Santany, doznał uraz i sam został zmieniony przez Miłosza Kozaka.

Gospodarzy mogły uratować stałe fragmenty i tak stało się 10 minut przed końcem. Z rzutu wolnego w pole karne gości dośrodkowal Damian Kądzior. Kamil Adamek niedokładnie przyjął piłkę, ale został lekko popchnięty przez Lukasa Kubania, padł na murawę jak ścięty  i sędzia zarządzil drugi w tym meczu rzut karny dla Wigier. Do piłki znowu podszedł Damian Kądzior, posłal ja w ten sam prawy róg i Lenarcik tym razem był o włos od obrnienia strzału. Po jego rękach piłka wturlała się jednak do siatki.

Finiszowe minuty, o dziwo,  należały do gospodarzy. Damian Kądzior z 10 metrow nie trafił do bramki i może usprawiedliwiać się tylko tym, że strzelał słabszą, prawą noga. Chwilę później wystarczyłoby, żeby zamykający akcję Kamil Adamek dostawił nogę.

Ostatnią groźną akcje przeprowadzili bełchatowianie. Niestety dla nich, Aghvan Papikjan z ostrego kąta strzelił minimalnie niecelnie.

Po kolejnym remisie na wlanym boisku Wigry zajmują 13, miejsce. Suwalczanie wyprzedzili Pogoń Siedlce, przed nich wysunęła się Olimpia Grudziądz, która wygrała właśnie w Siedlcach.

Wojciech Drażba

Wigry Suwałki - GKS Bełchatów 2:2 (0:1)

Bramki: 0:1 – Patryk Rachwał 31-karny, 1:1 - Damian Kądzior 55-karny, 1:2 – Alen Ploj 68, 2:2 – Damian Kadzior 80-karny.

Czerwona kartka: Bartłomiej Kalinkowski (Wigry, 57. min.za drugą żółtą). Żółte kartki: Kalinkowski, Santana, Zapolnik (Wigry), Klemenz, Ploj, Zapalač (GKS). żółte kartki: Kalinkowski, Santana, Zapolnik  (Wigry), Klemenz, Ploj, Zapalač (GKS). Sędziował: Tomasz Marciniak (Płock). Widzów: 1800.

Wigry: Karol Salik - Jakub Bartkowski, Martin Baran, Adrian Karankiewicz, Artur Bogusz, Damian Kądzior, Bartłomiej Kalinkowski, Omar Santana (53 Aleksandar Atanacković, 78 Miłosz Kozak), Damian Gąska, Mateusz Żebrowski (46 Kamil Zapolnik), Kamil Adamek.

GKS Bełchatów: Paweł Lenarcik - Piotr Witasik, Seweryn Michalski, Lukas Klemenz, Lukáš Kubáň, Łukasz Wroński (60 Alen Ploj), Patryk Rachwał, Szymon Zgarda, Damian Szymański (82 Dawid Flaszka), Petr Zapalač , Aghwan Papikjan (90 Cezary Demianiuk).

Pozostałe wyniki 30. kolejki

Zagłębie Sosnowiec - Stomil Olsztyn  2:1 (1:0)

Grzegorz Fonfara 19. i 77. – Grzegorz Lech 90. (k)

Żółte kartki: Dimityr Wezałow (x 2), Krzysztof Markowski, Łukasz Matusiak (wszsycy Zagłębie)

Czerwona kartka (za 2. żółte): Dimityr Wezałow (Zagłębie, 69.)

Arka Gdynia - Bytovia Bytów  1:1 (0:0)

Mateusz Szwoch 88 - Kamil Wacławczyk 55

Żółte kartki: Michał Nalepa, Dariusz Formella – Marek Opałacz

Miedź Legnica - Sandecja Nowy Sącz  3:1 (2:0)

Łukasz Garguła 27 (k), Petteri Forsell 39, Grzegorz Bartczak 51 - Filip Piszczek 46

Żółte kartki: Petteri Forsell, Hunter Gorskie.
Czerwona kartka: Kamil Słaby (Sandecja, 26.).

Zawisza Bydgoszcz - Chrobry Głogów  4:1 (2:1)

Kamil Drygas 30, 59 (k), Szymon Lewicki 37, Karol Angielski 90 - Michał Michalec 43

Żółte kartki: Wasił Panajotow, Szymon Lewicki, Toni Markić – Michał Ilków-Gołąb.

MKS Kluczbork -  Rozwój Katowice  1:0 (0:0)

Rafał Niziołek 90 (k)

Żółta kartka: Konrad Nowak (Rozwój)

GKS Katowice - Chojniczanka Chojnice  2:2 (0:2)

Povilas Leimonas 51, Tomasz Zahorski 89 - Łukasz Kosakiewicz 15, 30

Żółte kartki: Bartosz Iwan, Grzegorz Goncerz, Wojciech Kochański – Jakub Mrozik

Pogoń Siedlce - Olimpia Grudziądz  1:2 (0:0)

Mariusz Rybicki 79. – Adam Banasiak 75., Nildo 83.

Żółte kartki: Mateusz Żytko, Bartosz Osoliński – Marcin Woźniak, Dejan Žigon.

14 goli - Maciej Górski (Chrobry Głogów),
13 goli - Arkadiusz Aleksander (Sandecja Nowy Sącz), Kamil Drygas (Zawisza Bydgoszcz), Janusz Surdykowski (Bytovia Bytów),