19.05.2021

Wigry Suwałki – Lech II Poznań 1:0. Bezpośredni awans wciąż realny [wideo, opinie, zdjęcia]

Piłkarze Wigier Suwałki, po raz pierwszy w tym sezonie oglądani z trybun przez własną publiczność, pokonali rezerwy Lecha Poznań i przedłużyli sobie szanse na bezpośredni awans do Fortuna 1 Ligi. Drugi w tabeli GKS Katowice przegrał bowiem w Lublinie, a nowym wiceliderem została Chojniczanka.

Lider, Górnik Polkowice tylko zremisował w Kaliszu.

Środowe spotkanie na Zarzeczu niemal przez 90 minut toczyło się pod dyktando rozdrażnionych po ostatnich niepowodzeniach Biało - Niebieskich, którzy zmuszali drużynę Lecha do biegania za piłką i głębokiej defensywy. Kolejorz, w którego składzie są głównie młodzi zawodnicy wspierani przez doświadczonego Artura Marciniaka i Siergieja Kriwca nie przegrali od pięciu kolejek i wciąż walczą o utrzymanie. W Suwałkach starali się głównie przeszkadzać bardziej doświadczonej ekipie Dawida Szulczka, aspirującej do powrotu na zaplecze Ekstraklasy.

Już na początku pierwszej odsłony swoją szansę na zdobycie bramki miał Kamil Adamek, ale piłka po jego strzale głową minimalnie przeleciała obok słupka. Chwilę później, po świetnie rozprowadzonej akcji środkiem boiska w wykonaniu Michała Żebrakowskiego, z lewej strony pola karnego płasko przymierzył Kacper Wełniak, ale wtedy po raz pierwszy dobrze interweniował 18-letni Krzysztof Bąkowski.

Gospodarze nie zwalniali tempa i w 16 minucie przeprowadzili kapitalną akcję. Cezary Sauczek podał do Kamila Adamka, ten do Michała Żebrakowskiego, który wystawił piłkę na 18. metr do nadbiegającego Patryka Mularczyka. Środkowy pomocnik Wigier huknął z pierwszej piłki, ale i tym razem futbolówka minimalnie minęła lewy słupek bramki. Przed upływem pół godziny Mularczyk miał jeszcze jedną szansę na otwarcie wyniku, jednak tym razem uderzył wysoko nad bramką rywali.

W pierwszej połowie Kolejorz groźnie zaatakował dwukrotnie. W 38 minucie po prostopadłym podaniu przed polem karnym znalazł się Jakub Karbownik, który lewą nogą oddał strzał na bliższy słupek. W tej sytuacji pewnie interweniował Hieronim Zoch. W 42 minucie przed 5. metrem z piłką znalazł się Eryk Kryg, ale jego próbę strzału zablokował Wojciech Kamiński.

- Nieźle zaczęliśmy tą pierwszą połowę, mieliśmy kontrolę. Trochę niecelnych dośrodkowań w pole karne. Po za dwoma sytuacjami Lecha i kilkoma naszymi niebezpiecznymi dośrodkowaniami, ta pierwsza połowa nie przyniosła nic więcej, choć mieliśmy optyczną przewagę – komentował pierwsze 45 minut trener Wigier Dawid Szulczek.

W drugiej części spotkania Wigry napierały, ale nie miały już tylu doskonałych okazji strzeleckich. Nieco odważniej w 53 i 54 minucie zaatakowali goście. Najpierw niecelnie uderzył Jakub Białczyk, a chwilę później minimalnie nad poprzeczką przestrzelił Jakub Karbownik.

Kwadrans przed upływem regulaminowego czasu gry Biało – Niebiescy stworzyli sobie najdogodniejszą sytuację w polu karnym rywali.

Akcję napędził Kamil Adamek i uruchomił na prawej stronie Cezarego Sauczka, który płaskim podaniem na 11. metr odegrał do Adamka. Napastnik suwalczan tuż przed oddaniem strzału na bramkę był faulowany przez Eryka Kryga i arbiter wskazał na rzut karny. Do piłki podszedł Cezary Sauczek i choć początkowo mocny strzał wybronił Krzysztof Bąkowski, to już dobita głową piłka wpadła do bramki. Wigry prowadziły 1:0 i na to trafienie z pewnością w tym meczu zasłużyły.

- Brakowało mi w drugiej połowie takiej iskry, szczególnie do tego momentu kiedy Kamil Adamek wywalczył rzut karny. Myślę, że te mecze ostatnie miały na to wpływ. Niezasłużona porażka w ostatnich sekundach z Hutnikiem, remis z GKS Katowice, niedosyt i frustracja.. - komentował trener suwalczan.

- Ciężko mi ocenić sytuację w polu karnym, czy był rzut karny. Nie chcę na gorąco oceniać, ale tracimy bramkę po rzucie karnym na dwa tempa, bo prawie Krzysiek obronił i szkoda. Bardzo żałujemy, bo uważam, że byliśmy zespołem nie odstającym od Wigier, które są na czwartym miejscu tabeli – oceniał po meczu Artur Węska, szkoleniowiec rezerw Lecha.

Drużyna z Poznania, szukając bramki dającej remis, rozgrywała długo piłkę na połowie Wigier, ale nie potrafiła znaleźć sposobu na dobrze ustawionych gospodarzy. W końcówce strzały z dystansu Kolejorza bez problemów wyłapał Hieronim Zoch.

Wigry odniosły 17. zwycięstwo w sezonie. Skromnie, ale także pewnie pokonały 1:0 drużynę Lecha II Poznań i do GKS-u Katowice, który przegrał 1:2 z Motorem Lublin tracą zaledwie 3 oczka. Teraz druga w tabeli Chojniczanka Chojnice ma nad Wigrami 4-punktową przewagę. Jeszcze piłka w grze, do końca sezonu pozostały cztery kolejki i wystarczy złapać zwycięską serię, aby sprawić miłą niespodziankę i już po roku przerwy wrócić do Fortuna 1 Ligi.

- Trzy punkt dzisiaj cieszą, bo to są takie punkty, które przed meczem z Polkowicami sprawią, że będzie się jeszcze w zdecydowanie lepszym nastroju jechać do Polkowic. Motorycznie jesteśmy przygotowani, martwią jedynie drobne urazy. Mamy szanse na awans bezpośredni, ale trzeba liczyć się z tym, że potrzebujemy wszystkich zdrowych zawodników na finał tego sezonu, czyli baraże - zakończył Dawid Szulczek.

Swoje spotkanie z KKS Kalisz 1:1 zremisował nasz sobotni rywal Górnik Polkowice. Mecz Polkowic z Wigrami będzie hitem kolejki, dlatego też transmisję przeprowadzi TVP Sport. My już teraz zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

Wigry Suwałki - Lech II Poznań 1 : 0 (0:0)

Gol: Cezary Sauczek 75

Żółte kartki: Cezary Sauczek, Daniel Liszka, Adrian Piekarski – Artur Marciniak, Eryk Kryg, Karol Smajdor

Wigry: Hieronim Zoch - Martin Dobrotka, Adrian Piekarski, Rafał Grzelak, Daniel Liszka - Cezary Sauczek (86. Grzegorz Aftyka), Patryk Mularczyk, Wojciech Kamiński, Michał Żebrakowski (70. Patryk Czułowski), Kacper Wełniak (14. Paweł Gierach) - Kamil Adamek.

Lech II: Krzysztof Bąkowski - Arkadiusz Kaczmarek (85. Adrian Ratajczyk), Adrian Laskowski, Filip Nawrocki, Maksymilian Pingot, Karol Smajdor - Eryk Kryg (79. Damian Kołtański), Jakub Białczyk, Artur Marciniak (59. Łukasz Szramowski), Jakub Karbownik - Siergiej Kriwiec.

Sędziował: Damian Krumplewski (Olsztyn).

Pozostałe wyniki 34. kolejki

Skra Częstochowa - Znicz Pruszków 3 : 2 (2:1)

Gole: Piotr Nocoń 18, Damian Warnecki 35, Kamil Wojtyra 81 – Maciej Firlej 4 i 51

Żółte kartki: Hubert Sadowski, Radosław Gołębiowski, Mikołaj Biegański, Rafał Brusiło

Śląsk II Wrocław - Pogoń Siedlce 1 : 2 (0:1)

Gole: Adrian Łyszczarz 68 - Ivan Očenáš 14, Ishmael Baidoo 70

Żółte kartki: Patryk Caliński, Mateusz Młynarczyk, Szymon Krocz, Bartosz Boruń – Marcin Kozłowski II (x 2)

Czerwona kartka(za 2 żółte): Marcin Kozłowski II (Pogoń, 90 min.)

Garbarnia Kraków - Olimpia Grudziądz 2 : 3 (2:2)

Gole: Błażej Radwanek 7, Michał Fidziukiewicz 22 - Mikołaj Gabor 32, José Embaló 40, Piotr Witasik 63

Żółte kartki: Tomasz Kołbon, João Surma – Omid Popalzay, João Criciúma

Błękitni Stargard - Olimpia Elbląg 0 : 0

Żółte kartki: Filip Karmański – Klaudiusz Krasa, Patryk Burzyński

xxx

Bytovia Bytów - Hutnik Kraków 1 : 1 (0:1)

Gole: Paweł Zawistowski 90 (z karnego) - Piotr Stawarczyk 31

Żółte kartki: Paweł Zawistowski, Matheus Camargo, Eryk Moryson – Abdallah Hafez, Piotr Zmorzyński, Krzysztof Świątek, Miłosz Drąg

Motor Lublin - GKS Katowice 2 : 1 (1:0)

Gole: Piotr Ceglarz 31, Świderski 86 – Filip Kozłowski 47

Żółte kartki: Rafał Grodzicki – Danian Pawłas, Marcin Urynowicz, Bartosz Jaroszek

W 37 min. Król (Motor) nie wykorzystał rzutu karnego

KKS 1925 Kalisz - Górnik Polkowice 1 : 1 (1:1)

Gole: Mateusz Majewski 26 (z karnego) – Filip Kendzia 20 (samobójczy)

Chojniczanka Chojnice - Sokół Ostróda 2 : 0 (0:0)

Gole: Szymon Skrzypczak 55, Mateusz Klichowicz 77

Żółte kartki: Wojciech Mazurowski, Łukasz Soszyński, Piotr Jacek(trener), Krzysztof Wicki (wszyscy Sokół)

33:45

Pogoń została ukarana odjęciem trzech punktów za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników w sezonie 2019/20.

Zaległy mecz z 28. kolejki

Znicz Pruszków - Górnik Polkowice 26.05.