07.05.2022

Wigry Suwałki – Lech II Poznań 2:0. Prosimy o taki finał baraży [wideo, opinie, zdjęcia]

W przedostatnim domowym meczu rundy zasadniczej rozgrywek eWinner 2. Ligi piłkarze suwalskich Wigier pokonali rezerwy Lecha Poznań i na dwie kolejki przed końcem, podobnie jak Ruch Chorzów i Motor Lublin, zapewnili sobie udział w barażach.

Bezpośredni awans z drugiego miejsca, za Stalą Rzeszów, zagwarantowała sobie Chojniczanka Chojnice. Chojniczanka wraca na zaplecze ekstraklasy po dwóch latach przerwy i tego samego życzymy Biało-Niebieskim.

W sobotę poznaliśmy trzeciego i czwartego spadkowicza z eWinner 2. Ligi. Losy wycofanego z rozgrywek GKS-u Bełchatów i Sokoła Ostróda podzieliły Hutnik Kraków i Pogoń Grodzisk Mazowiecki, którą zespół Grzegorza Mokrego podejmie w ostatniej kolejce.

Do zagwarantowania udziału w barażach Wigry potrzebowały zwycięstwa nad walczacymi o ten sam cel rezerwami Lecha i braku wygranej Olimpii Elblag. Oba warunki zostały spełnione. Biało-Niebiescy są ostatnio niczym drużyna Realu Madryt, bo losy meczu znów rozstrzygnęli w samej końcówce. Na listę strzelców wpisał się w 88 minucie Mateusz Lewandowski i w doliczonym czasie gry - rezerwowy Mariusz Rybicki. Oba gole padły po akcjach innego zmiennika, Kosei Iwao, który został bohaterem spotkania.

- Dopisało nam szczęście, ale pracowaliśmy na nie przez cały mecz - mówi Bartlomiej Babiarz, kapitan Wigier. - Mieliśmy sytuację sam na sam, strzały w poprzeczkę i słupek. Dążyliśmy do zwycięstwa za wszelką cenę. Kontratakowaliśmy w siedmiu, a z tyłu ryzykowaliśmy "pożarem", raz uratował nas Hirek Zoch. Skuteczność przyszła dopiero w koncówce. Zresztą, nieważne czy zdobywa się gola w pierwszej, czy w ostatniej minucie. Na szczęście trzeba zapracować i tak chcemy postępować w ostatnich dwóch spotkaniach, by dobrze przygotowani mentalnie przystąpić do baraży.

Szkoleniowiec suwalczan, Grzegorz Mokry na mecz z rezerwami Lecha nie mógł skorzystać z Tomasza Lewandowskiego, który musi odcierpieć karę za osiem żółtych kartek oraz znowu narzekajacego na bolący bark Elso Brito. Na środku obrony dyrygował grą Łukasz Bogusławski, a na prawej stronie od pierwszej minuty wybiegł Michał Ozga.

Spotkanie rozpoczęło się od mocnego uderzenia w kierunku bramki strzeżonej przez Hieronima Zocha. Piłkę zza pola karnego uderzył Jakub Antczak, ale ta o centymetry minęła słupek. Wigry się odgryzły świetnym podaniem w kierunku Michała Żebrakowskiego, natomiast strzał napastnika Wigier został zablokowany. Kolejną dobrą sytuację suwalczanie stworzyli dopiero po dwudziestu minutach, gdy po małym zamieszaniu w polu karnym piłkę w poprzeczkę bramki huknął Patryk Mularczyk.

Niestety na boisku było więcej rwanej gry i fauli, po których grę przerywał gwizdkiem Wojciech Krztoń, niż składnych, kończących się strzałem akcji. Znacznie lepiej wyglądało to w drugiej odsłonie, w której to będące w tym meczu faworytem Wigry starały się bardziej dominować i spychać gości do głębokiej defensywy.

Krótko po rozpoczęciu drugiej połowy w polu karnym Kolejorza upadł Kacper Michalski. Kibice po raz pierwszy w tym meczu zaczęli domagać się odgwizdania faulu, ale gwizdek arbitra milczał. Biało – Niebiescy szukali swoich kolejnych szans na otwarcie wyniku i blisko ku temu dwukrotnie był Michał Żebrakowski. Przy pierwszej próbie napastnik suwalczan niecelnie kopnął futbolówkę, a później mając trochę wolnego miejsca trafił w słupek.

Bezrobotny w tym meczu nie był także Hieronim Zoch, który musiał wysilić się po groźnych strzałach Sergieja Kriwca i Patryka Gogóła.

W 76 minucie znów zawrzało na trybunach stadionu. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Bartłomieja Babiarza piłkę ręką przyblokował Patryk Gogół i Wigry powinny mieć za to rzut karny. Niestety sędzia z Olsztyna i tym razem nie dopatrzył się przewinienia i nakazał grać dalej.

Oprócz Mateusza Sowińskiego na placu gry w miejsce zmęczonego Michała Żebrakowskiego pojawił się także Kosei Iwao, który wniósł sporo ożywienia w ofensywie i ogromny wkład w zmianę wyniku.

Wcześniej po raz ostatni w tym meczu poważnie zagrozili przyjezdni. Po dograniu z rzutu wolnego futbolówkę głową uderzył Adrian Laskowski i tylko kapitalna interwencja Hieronima Zocha uchroniła Wigry przed utratą gola.

W 88 minucie rajdem popisał się Kosei Iwao i zagrał piłkę w kierunku Mateusza Lewandowskiego. Po mistrzowsku dwójkowo pograł z Kacprem Michalskim i będąc w stuprocentowej sytuacji płaskim strzałem wyprowadził Wigry na prowadzenie, przybliżył do zwycięstwa i zdobył swoje ósme trafienie w biało-niebieskich barwach.

- Zagraliśmy dobry, solidny mecz - mówi Artur Węska, trener Lecha II Poznań. - W defensywie sskutecznie neutralizowaliśmy dwóch napastników, ciężko pracowaliśmy w środku pola. Udawało się nam realizować plan do 88 minuty. Po naszym złym dośrodkowaniu poszła kontra, popełniliśmy błędy w przechodzeniu z fazy ataku do obrony i skończyło się stratą bramki.

Goście się otworzyli, co dało szanse na kolejne sytuacje dla podopiecznych Grzegorza Mokrego. W 94 minucie pociągany Kosei Iwao upadł w polu karnym, ale po raz kolejny sędzia Wojciech Krztoń bez zastanowienia kazał kontynuować grę.

W ostatniej akcji meczu Biało – Niebiescy przypieczętowali zwycięstwo. Japończyk urwał się prawym skrzydłem i płasko zagrał w kierunku Mariusza Rybickiego. Pomocnik Wigier przyjął sobie piłkę, odwrócił się w kierunku bramki i uderzył pod poprzeczkę nie do obrony. Suwalczanie prowadzili 2:0.

Charakterne Wigry znów miały zabójczą końcówkę. Zawodnicy wykazali się cierpliwością i zaangażowaniem do ostatnich minut, wygrali 2:0 i to zwycięstwo daje im udział w barażach o awans na zaplecze ekstraklasy.

- Bardzo chcemy wygrywać od początku tej rundy, ale - jak to na trzecim poziomie rozgrywkowym - nie zawsze wszystko wychodzi - mówi Grzegorz Mokry, trener Wigier. - Chciałbym podkreślić zaangażowanie całego zespołu, dobrą grę w obronie i olbrzymią rolę rezerwowych. Mamy wyrówaną kadrę, od początku rundy w wyjściowym składzie wystąpiło 17 zawodników. Kosei Iwao i Mariusz Rybicki pełnili dzisiaj rolę zmienników i spisali się w niej bardzo dobrze. Chciałbym, żebymy wygrali z Garbarnią w Krakowie oraz z Pogonią Grodzisk Mazowiecki i pozostając na fali wznoszącej zaczeli baraże.

Trzeba mieć nadzieję, że 6. miejsce wywalczą poznaniacy, że oba zespoły wygrają półfinały baraży i znowu w Suwałkach spotkają się w decydującym meczu o wejście do Fortuna 1. Ligi, zakończonym takim samym wynikiem.

- Przed rokiem przyjeżdżaliśmy do Suwałk z nożem na gardle, jako drużyna broniąca się przed spadkiem - przypomina Artur Węska, trener poznaniaków. - Dzisiaj mamy szansę na awans i do końca będziemy starali się ją wykorzystać.

Wigry Suwałki - Lech II Poznań 2 : 0 (0 :0)

Gole: Mateusz Lewandowski 88, Mariusz Rybicki 90

Żółte kartki: RudinilsonFilip Wilak

Wigry: Hieronim Zoch - Rudinilson, Michał Ozga, Mikołaj Łabojko (90. Mariusz Rybicki), Bartłomiej Babiarz, Patryk Mularczyk (65. Mateusz Sowiński), Mateusz Lewandowski, Kacper Michalski, Bartosz Prętnik, Łukasz Bogusławski, Michał Żebrakowski (76. Kosei Iwao)

Lech II: Bartosz Mrozek - Maksymilian Pingot, Tymoteusz Klupś (84. Jakub Niewiadomski), Łukasz Spławiński, Karol Fletz, Sergei Kriwiec, Maksym Czekała (54. Patryk Gogół), Krystian Palacz, Igor Kornobis (68. Jakub Zagórski), Adrian Laskowski, Jakub Antczak (54. Filip Wilak)

Sędzia: Wojciech Krztoń (Olsztyn)

Pozostałe wyniki 32. kolejki eWinner 2. Ligi

Stal Rzeszów - Motor Lublin 1 : 1 (1:1)

Gole: Krzysztof Danielewicz 45 – Maciej Firlej 38

Żółte kartki: Bartłomiej Poczobut, Patryk Małecki – Filip Wójcik

Wisła Puławy - Hutnik Kraków 4 : 1 (2:1)

Gole: Adrian Paluchowski 45, Bartłomiej Bartosiak 45+2 (z karnego), Carlos Daniel 73 i 85 - Krzysztof Świątek 31

Żółte kartki: Dominik Banach, Dominik Cheba – Dominik Zawadzki, Adrian Basta, Ilias El Bouh, Krzysztof Świątek

KKS 1925 Kalisz - Garbarnia Kraków 2 : 1 (0:1)

Gole: Piotr Giel 60, Nestor Gordillo 65 (z karnego) - Kacper Duda 12

Żółte kartki: Andrzej Kaszuba, Przemysław Stolc, Mateusz Majewski – Kamil Bentkowski, Mateusz Nowak, Michal Klec, Kacper Duda, Mateusz Duda, Kacper Rogoziński

Czerwona kartka: Mateusz Kardas (86 min. Garbarnia)

Znicz Pruszków - Śląsk II Wrocław 0 : 1 (0:0)

Gol: Sebastian Bergier 48 (z karnego)

Żółte kartki: Mateusz Możdżeń, Igor Lewczuk (Znicz)

Chojniczanka Chojnice - Pogoń Grodzisk Mazowiecki 1 : 0 (0:0)

Gol: Michał Gładysz 85 (samobójczy)

Żółte kartki: Michał Mikołajczyk, Daniel Ściślak – Sarmiento, Michał Gładysz, Rafał Zembrowski x 2

Czerwona kartka: Rafał Zembrowski (Pogoń, 90 min., za 2 żółte)

Olimpia Elbląg - Ruch Chorzów 0 : 0

Sokół Ostróda - GKS Bełchatów 3:0 (wo)

Niedziela, 8.05.

Radunia Stężyca - Pogoń Siedlce 2: 1 (1:1)

Gole: Janusz Surdykowski 35, Dawid Retlewski 73 – Mateusz Piotrowski 27

Żółte kartki: Szymon Nowicki, Wojciech Łuczak, Michał Miller, Sebastian Murawski, Bartosz Kuźniarski, Damian Szuprytowski – Robert Majewski

KKS 1925 Kalisz - Chojniczanka Chojnice

Radunia Stężyca - GKS Bełchatów 3 : 0 (wo)

Czołówka strzelców goli:

19 goli - Michał Fidziukiewicz (Motor Lublin),

16 goli - Maciej Górski (Pogoń Siedlce),

12 goli - Sebastian Bergier (Śląsk II Wrocław), Artur Pląskowski (Chojniczanka Chojnice),

11 goli - Jean Franco Sarmiento (Pogoń Grodzisk Mazowiecki), Piotr Giel (KKS 1925 Kalisz), Damian Michalik (Stal Rzeszów), Daniel Szczepan (Ruch Chorzów),

10 goli - Carlos Daniel (Wisła Puławy), Michal Klec (Garbarnia Kraków),

9 goli - Krzysztof Danielewicz (Stal Rzeszów), Tomasz Mikołajczak (Chojniczanka Chojnice), Adrian Paluchowski (Wisła Puławy), Andreja Prokić (Stal Rzeszów), Janusz Surdykowski (Radunia Stężyca),

8 goli - Michał Feliks (Garbarnia Kraków), Tomasz Foszmańczyk (Ruch Chorzów), Mariusz Gabrych (Znicz Pruszków), Mateusz Lewandowski (Wigry Suwałki), Wojciech Łuczak (Radunia Stężyca), Patryk Małecki (Stal Rzeszów), Michał Mokrzycki (Ruch Chorzów), Dawid Retlewski (Radunia)