10.10.2020

Wigry Suwałki – Motor Lublin 1:0. Złota główka Kacpra Wełniaka i wracamy na czoło tabeli [zdjęcia]

Po zażartym, obfitującym w faule, a nie podbramkowe sytuacje meczu, piłkarze suwalskich Wigier pokonali ambitną ekipę beniaminka z Lublina i mimo że rozegrali o jeden mecz mniej od drużyn z czołówki, wrócili na pozycję lidera II ligi.

Dla Wigier Suwałki było to jedno z najtrudniejszych spotkań i zwycięstwo cieszy tym bardziej, że wykorzystały potknięcia ekip z góry tabeli. Chojniczanka Chojnice niespodziewanie, albo spodziewanie, bo w rezerwach zagrało kilku graczy z pierwszego, ekstraklasowego zespołu, uległa 0:2 Śląskowi II Wrocław, a dotychczasowy lider z Rzeszowa bezbramkowo zremisował z Garbarnią Kraków.

Jedyną bramkę w suwalskim spotkaniu zdobył w 63 minucie Kacper Wełniak, który wpakował piłkę głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Dla Biało-Niebieskich było to 5. zwycięstwo z rzędu i 6. w obecnych rozgrywkach.

Wigry rozpoczęły ten mecz z przytupem. Już po pierwszym rajdzie Denisa Gojki pomocnik Wigier mógł otworzyć wynik meczu, ale strzał z ostrego kąta świetnie wybronił stojący tym razem między słupkami Sebastian Madejski, a nie jak do tej pory znany z boisk Ekstraklasy i jej zaplecza Seweryn Kiełpin. Goście z Lublina odpowiedzieli dośrodkowaniem z prawego skrzydła i na nasze szczęście niecelnym strzałem głową Rafała Króla. W 9 minucie, znów przed szansą stanął Denis Gojko i po jego uderzeniu z 18 metra piłka przeleciała minimalnie nad bramką. Podopieczni Mirosława Hajdo przetrwali ataki Wigier i z biegiem czasu starali się utrzymywać przy piłce tworząc akcje przed polem karnym, a interwencje Hieronima Zocha polegały głównie na łapaniu dośrodkowanych piłek przez Piotra Ceglarza i Rafała Króla. Spotkanie się wyrównało i toczyło w środkowej strefie boiska. Do przerwy żadna z drużyn nie potrafiła stworzyć groźnej sytuacji, którą dałoby się zamienić na zdobycz bramkową.

Na początku drugiej odsłony suwalskie Wigry miały stały fragment gry w postaci rzutu wolnego. Bezpośredni płaski strzał na bramę oddał Kacper Wełniak i pewnie przy lewym słupku interweniował golkiper Motoru Lublin. W 56 minucie efektownie zza pola karnego huknął Tomasz Swędrowski i Hieronim Zoch musiał się natrudzić, by przenieść piłkę nad poprzeczką bramki. Na boisku swobodniej zaczęli poczynać sobie zawodnicy w żółto-białych trykotach i szkoleniowiec Wigier – Dawid Szulczek dokonał potrójnej zmiany zastępując Adriana Piekarskiego, Daniela Liszkę i Patryka Czułowskiego. Na murawie pojawili się Łukasz Bogusławski, Paweł Gierach i pozyskany ostatniego dnia okienka transferowego debiutant  Josip Sojlić.

Po wznowieniu gry z autu w 63 minucie piłkarze Wigier mieli rzut rożny. Perfekcyjnie dograną piłkę w pole karne na bramkę zamienił Kacper Wełniak, który świetnie uderzył futbolówkę tyłem głowy nie dając szans na interwencję nie najlepiej ustawionemu w tej sytuacji Madejskiemu.

Wigry nie zwalniały tempa i szybko chciały dobić rywala. W 65 minucie na czystą pozycję wychodził Kamil Adamek, ale na linii pola karnego został sfaulowany. Z rzutu wolnego technicznie uderzył Bartłomiej Babiarz i piłka minimalnie przeleciała nad poprzeczką bramki.

W 73 minucie po rzucie rożnym wykonywanym przez gości do piłki najwyżej wyskoczył wprowadzony w pierwszej części spotkania Daniel Świderski, ale piłka minęła prawy słupek bramki. Chwilę później znów z dystansu uderzył Tomasz Swędrowski i świetna interwencja Hieronima Zocha uratowała Wigry przed utratą prowadzenia. Biało-Niebiescy szybko zauważyli, że goście w tym meczu broni nie złożyli i postanowili cofnąć się na własną połowę, by do końca meczu zachować czyste konto po stronie strat. W rezultacie przyniosło to sukces w postaci kolejnych 3 punktów bez straty gola.

Kolejny ciężki pojedynek podopieczni Dawida Szulczka stoczą 18 października z Bytovią w Bytowie. Już teraz zapraszamy na relację NA ŻYWO z tego meczu na naszym portalu.

Wigry Suwałki - Motor Lublin 1 : 0 (0:0)

Gol: Kacper Wełniak 63

Wigry: Hieronim Zoch - Martin Dobrotka,  Adrian Piekarski (61. Josip Soljić), Adrian Karankiewicz, Michał Ozga, Bartłomiej Babiarz, Patryk Czułowski (61. Łukasz Bogusławski), Kacper Wełniak (76. Grzegorz Aftyka), Daniel Liszka (61. Paweł Gierach), Denis Gojko, Kamil Adamek.

Motor: Sebastian Madejski - Tomasz Swędrowski, Sławomir Duda (70. Dominik Kunca), Rafał Król, Rafał Grodzicki, Piotr Ceglarz (89. Filip Wójcik), Ariel Wawszczyk, Paweł Moskwik, Szymon Rak (70. Kamil Kumoch), Marcin Michota (38. Daniel Świderski), Michał Król

Żółte kartki: Daniel Liszka, Kacper Wełniak, Łukasz Bogusławski - Szymon Rak, Paweł Moskwik, Dominik Kunca

Sędziował: Patryk Gryckiewicz (Toruń)

Pozostałe wyniki 8. kolejki:

Piątek, 9.10.

Znicz Pruszków - Lech II Poznań 2 : 1 (1:0)

Gole: Maciej Wichtowski 19, Mariusz Gawrych 67 – Hubert Sobol 88

W 73 min. Eryk Kryg (Lech II) nie wykorzystał rzutu karnego (obrona bramkarza Znicza)

Żółte kartki: Martin Baran - Łukasz Szramowski

Sobota, 10.10.

Śląsk II Wrocław - Chojniczanka Chojnice 2 : 0 (1:0)

Gole: Szymon Krocz 35, Grzegorz Kotowicz 90

Żółte kartki: Bartosz Boruń, Mateusz Maćkowiak – Artur Pląskowski, Michał Grobelny.

Czerwone kartki: Bartosz Boruń (55. Śląsk II, za drugą żółtą) - Tomasz Mikołajczak (55. Chojniczanka, za obrazę przeciwnika).

Garbarnia Kraków - Stal Rzeszów 0 : 0

Żółte kartki: Mateusz Kardas, Kamil Kuczak – Błażej Szczepanek, Wojciech Reiman, Wiktor Kłos, Radosław Sylwestrzak, Piotr Głowacki.

Błękitni Stargard - Hutnik Kraków 1 : 0 (0:0)

Gol: Jakub Mosakowski 86

W 11. minucie Przemysław Brzeziański (Błękitni) nie wykorzystał rzutu karnego

Żółte kartki: Aleksander Theus, Michał Cywiński, Filip Karmański - Piotr Stawarczyk, Mateusz Zając

Skra Częstochowa - Sokół Ostróda 3 : 0 (1:0)

Gole: Kamil Wojtyra 5, 75, 79

Olimpia Elbląg - GKS Katowice 1 : 2 (1:1)

Gole: Marcin Bawolik 33 - Marcin Urynowicz 29, Arkadiusz Jędrych 83

Żółte kartki: Tomasz Lewandowski – Michał Kołodziejski

Olimpia Grudziądz - Górnik Polkowice 0 : 1 (0:0)

Gol: Kamil Wacławczyk 49

Żółte kartki: Bartosz Widejko, José Embaló, Hernández, Janczukowicz, Andronic, Pietrzyk - Żołądź, Baranowski, Sobków, Danilczyk.

Czerwona kartka: Bartosz Widejko (20. minuta, Olimpia, za drugą żółtą).

KKS 1925 Kalisz - Bytovia Bytów 2 : 1 (0:1)

Gole: Sebastian Kaczyński 67, Tomasz Hołota 90+5 - Oskar Sikorski 8

Żółte kartki: Adrian Bielawski, Oskar Sikorski (Bytovia)

12:19

Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN uwzględniła odwołanie Pogoni Siedlce od orzeczenia Komisji Dyscyplinarnej PZPN i zmniejszyła karę odjęcia punktów w tabeli II ligi z sześciu do trzech.

Pogoń została ukarana za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników w sezonie 2019/20.