13.11.2016

Wigry Suwałki – Stomil Olsztyn 2:1. Koniec czarnej serii [foto, wideo, tabela]

Dziesięć meczów bez wygranej, i wystarczy. Suwalczanie przerwali niechlubną serię w derbach północno-wschodniej Polski. Pokonali Stomil i wrócili do górnej połówki tabeli.

-  Chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w odśnieżenie boiska i sprawili, że to spotkanie mogło się odbyć – mówi Dominik Nowak. Trener Wigier tak mocno przeżywał mecz i decyzje sędziego, że w 80 minucie został przez arbitra odesłany na trybuny.

Suwalski klub w przyszłym roku będzie obchodził 70-lecie. Derbowe spotkanie symbolicznie rozpoczął były świetny napastnik Wiesław Waraksa. W przerwie zaś piękną karierę uroczyście zakończył Kamil Lauryn, kto wie czy nie najwaleczniejszy piłkarz w historii Wigier, dzisiaj trener drużyny rezerw.

Biało-niebiescy robili dosłownie wszystko, żeby wreszcie wygrać. Włożyli czerwone koszulki, zamienili stronę boiska, z której zwykle rozpoczynają spotkania u siebie.

Czary i zaklęcia zrobiły swoje już w 3. minucie. Z autu daleko wrzucił Jakub Bartkowski, głową podanie przedłużył Maciej Wichtowski, a  Rafał Augustyniak (na zdjęciu głównym walczy o piłkę) strzałem także głową pokonał Piotra Skibę.

- Obawialiśmy się, jak wytrzymamy to spotkanie po  ostatnich dwóch stoczonych w trudnych warunkach, a już zwłaszcza środowym rozegranym na grząskim śniegu z Kluczborkiem – opowiada Adam Łopatko, trener Stomilu. – Okazało się, że sił nam wystarczyło, ale źle weszliśmy w mecz. Na tym poziomie nie przystoi robić takich błędów w obronie.

Wigry poszły za ciosem. Ładne uderzenia Adu Kwame i Kamila Zapolnika z trudem sparował golkiper przyjezdnych, który w 24 minucie nie dał już rady  obronić rzutu karnego. Wykonawcą był Damian Kądzior, którego chwilę wcześniej w lewej części pola karnego sfaulował Tomasz Wełnicki. Poszkodowany strzelił w lewy górny róg bramki olsztynian.

-  Zaczęliśmy kapitalnie. To było chyba najładniejsze 20 minut w naszym wykonaniu w tym sezonie – przekonuje Damian Kądzior.

- Moim zawodnikom należą się wielkie brawa – potwierdza trener suwalskiego zespołu.  – Byli znakomicie przygotowani mentalnie, zagrali z wielką determinacją, agresywnie, wysokim pressingiem. Zdominowali przeciwnika i jeszcze przed mieli dwie-trzy sytuacje do zdobycia kolejnych bramek.

Nie było następnych goli dla gospodarzy, w 35 minucie padł za to kontaktowy gol do Stomilu. Za zagranie piłki ręką przez jednego z graczy Wigier sędzia podyktował „jedenastkę”. Nie pomylił się Grzegorz Lech i było już tylko 2:1 dla gospodarzy. Chwile później po rzucie rożnym bliski wyrównania z główki był Arkadiusz Czarnecki.

Suwalczanie, pomni tego, że w poprzednich dwóch meczach z Chrobrym oraz  Chojniczanka  prowadzili 2:1 i nie zdobyli kompletu punktów, od początku II połowy zaatakowali ze zdwojoną siłą. Kapitalnych okazji nie wykorzystali jednak Damian Gąska, Kamil Zapolnik i Damian Kądzior.

W miarę upływu czasu coraz mocniej naciskał Stomil, ale Hieronim Zoch był na posterunku. Kwadrans przed końcem dopisało mu szczęście, bo Grzegorz Lech strzelił w kierunku dalszego słupka minimalnie niecelnie.

- Cieszymy się z trzech punktów, z tego, że po tak długiej przerwie sprawiliśmy radość kibicom. Właśnie im dedykujemy pierwsze od 28 sierpnia zwycięstwo – mówi Dominik Nowak.

Suwalczanie po raz pierwszy wygrali ze Stomilem w I lidze. Tym spotkaniem zakończyli pierwszą rundę spotkań. W tym roku rozegrają jeszcze dwie kolejki rundy rewanżowej. Już w najbliższą sobotę o godz. 17 podejmą GKS Katowice, a 26 listopada na wyjeździe zagrają ze Zniczem Pruszków.  Na inaugurację sezonu pokonali obu tych przeciwników.

- Najgorsze mamy już za sobą, wróciliśmy na zwycięska ścieżkę  – opowiada Damian Kądzior. - GKS, chociaż  teraz walczy o awans, jak najbardziej jest w naszym zasięgu  - ocenia najbliższego rywala.

Wigry Suwałki - Stomil Olsztyn 2:1 (2:1)

Bramki: 1:0 - Rafał Augustyniak 3, 2:0 - Damian Kądzior 25-karny, 2:1  - Grzegorz Lech 35-karny

Żółte kartki: Wroński, Zapolnik (Wigry), Jegliński, Klepczarek (Stomil).

Sędziował: Tomasz Wajda (Żywiec). Widzów: 1500.

Wigry: Hieronim Zoch - Jakub Bartkowski, Maciej Wichtowski, Rafał Remisz, Frank Adu Kwame, Damian Kądzior, Rafał Augustyniak,  Łukasz Wroński (77  Janusz Bucholc), Damian Gąska, Kamil Zapolnik, Kamil Adamek (87 Mateusz Radecki).

Stomil: Piotr Skiba - Marcel Ziemann (89 Karol Żwir), Piotr Klepczarek, Arkadiusz Czarnecki, Tomasz Wełnicki (59 Wiktor Biedrzycki), Jarosław Ratajczak, Tsubasa Nishi, Łukasz Jegliński, Grzegorz Lech, Patryk Kun, Krzysztof Szewczyk (61 Rafał Kujawa).

Pozostałe wyniki i pary 17. kolejki:

Sobota, 12.11.

Sandecja Nowy Sącz - Miedź Legnica   1:0 (1:0)

Gol: Maciej Małkowski 39 (k)

W 69. minucie Łukasz Garguła (Miedź) nie wykorzystał rzutu karnego

Żółte kartki: Bartłomiej Kasprzak, Adrian Danek, Filip Piszczek – Jonathan de Amo, Michał Bartkowiak, Hunter Gorskie.
Czerwona kartka (za 2. zółte): Bartłomiej Kasprzak (Sandecja, 64. minuta)

Chrobry Głogów - Chojniczanka Chojnice   1:3 (0:2)

Gole: Łukasz Szczepaniak 63 - Andrzej Rybski 2, 20, Rafał Grzelak 90

Żółte kartki: Michał Ilków-Gołąb, Michał Michalec – Jacek Podgórski, Mariusz Kryszak, Piotr Kieruzel, Tomasz Mikołajczak

Bytovia Bytów - GKS Katowice   1:0 (1:0)

Gol: Jakub Bąk 11

Żółte kartki: Martin Cseh, Wojciech Wilczyński – Grzegorz Goncerz, Bartłomiej Kalinkowski, Damian Garbacik.
Czerwona kartka (za 2 żółte): Damian Garbacik (GKS, 85. minuta)

Niedziela, 13.11.

Górnik Zabrze - Wisła Puławy  4:0 (2:0)

Gole: Szymon Matuszek 37, David Ledecký 45, Łukasz Wolsztyński 47, Igor Angulo 64

Żółte kartki: Maciej Ambrosiewicz – Adrian Popiołek

MKS Kluczbork - Podbeskidzie Bielsko-Biała   1:1 (0:0)

Gole: Rafał Niziołek 72 - Tomasz Podgórski 80

Żółte kartki: Maciej Kowalczyk, Patryk Gondek – Adam Deja.
Czerwona kartka (za 2 żółte): Maciej Kowalczyk (MKS, 87. minuta)

Poz. 15 - baraże z trzecim zespołem z II ligi

UWAGA: Stomil Olsztyn został ukarany odjęciem trzech punktów za niespełnienie wymogów licencyjnych (odjęte po meczu 1. kolejki Stomil – Chrobry 3:0).

Czołówka snajperów:

8 goli - Petteri Forsell (Miedź Legnica), Sylwester Patejuk (Wisła Puławy),

7 goli - Kamil Adamek (Wigry Suwałki), Karol Angielski (Olimpia Grudziądz), Igor Angulo (Górnik Zabrze),

6 goli -  Marcin Kaczmarek (Olimpia Grudziądz), Tomasz Podgórski (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Martin Pribula (Zagłębie Sosnowiec)