07.06.2020

Wigry Suwałki muszą teraz odbić się od samego dna tabeli

Wigry Suwałki zremisowały w piątek z Miedzią Legnica, a w niedzielę zostały wyprzedzone przez ostatnią dotąd w tabeli Chojniczankę Chojnice, która wygrała 2:1 w Tychach.

GKS Tychy przyjedzie do Suwałk za niespełna dwa tygodnie, a w najbliższą sobotę Wigry na wyjeździe zmierzą się z Puszczą Niepołomice, która postarała sie o niespodziankę i zremisowała w Mielcu.

Do końca pozostało 10 kolejek i Biało-Niebiescy zapowiadają walkę do ostatniej minuty. Piątkowym remisem z faworytem z Legnicy podopieczni Pawła Crettiego przerwali serię pięciu porażek z rzędu i zmniejszyli stratę do także broniących się przed spadkiem Odry Opole oraz GKS-u Bełchatów, ktore przegrały swoje mecze.

Oto podsumowanie dokonane przez Biuro Prasowe Fortuna 1 Ligi: 1liga.org

Po 24. kolejce Fortuna 1 Ligi na czele bez zmian - liderem Podbeskidzie Bielsko-Biała, a na drugim miejscu Warta Poznań. Coraz ciaśniej robi się w środkowej strefie tabeli. Ciekawie jest również w strefie spadkowej, gdzie Chojniczanka dopisała sobie trzy punkty i dała sygnał, że nie można jej skreślać.

Wigry Suwałki - Miedź Legnica 1:1

Wigry kolejny raz udowodniły, że mogą być zagrożeniem dla drużyn walczących o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W pierwszej połowie gospodarze kilka razy zagrozili bramce Łukasza Załuski, który jednak był bardzo czujny. Miedź, podobnie jak we wtorek, miała problem z finalizacją swoich akcji. W 77. minucie Patryk Czułowski zdecydował się na płaski strzał z dystansu, a futbolówka tuż przy słupku wpadła do bramki Miedzi. Gdy wydawało się, że gospodarze sprawią sensację to Mijusković strzałem głową wyrównał wynik spotkania. W Suwałkach z pewnością żadna drużyna nie jest zadowolona z takiego wyniku.

PGE Stal Mielec - Puszcza Niepołomice 0:0

Bezbramkowym remisem zakończył się mecz w Mielcu. Obie drużyny stworzyły sobie kilka dobrych sytuacji, ale bramkarze nie popełniali w piątek błędów. W 24. minucie Jewhen Radionow uderzał z dystansu i musiał wykazać się Wrąbel. 180 sekund później Wrąbel znów zanotował świetną paradę po tym, jak Radionow główkował z najbliższej odległości. Później z dystansu próbował Grzegorz Tomasiewicz, ale jego strzał zatrzymał się na poprzeczce bramki Puszczy. W drugiej połowie nie działo się już tak wiele i obie drużyny podzieliły się punktami.

Chrobry Głogów - GKS Bełchatów 1:0

Całkiem ciekawe widowisko stworzyli w pierwszej połowie piłkarze Chrobrego i GKS-u Bełchatów. Więcej z gry mieli gospodarze, ale w strzałach był niemal remis (7:6; 2:2 w celnych). Mimo kilku groźnych kontr, jakie wyprowadzili bełchatowianie, gościom nie udało się jako pierwszym strzelić gola. Bramkę do szatni zdobyli za to podopieczni Ivana Djurdjevicia. Swojego czwartego gola w sezonie strzelił Adrian Benedyczak, który zachował się jak na rasowego napastnika przystało. Wykorzystał błąd obrony ekipy przyjezdnej i mocnym strzałem pod poprzeczkę wyprowadził Chrobrego na prowadzenie.

Warto podkreślić, że w czwartym spotkaniu z rzędu Chrobry zagrał w tym samym ustawieniu. Trener Marcin Węglewski przeprowadził za to cztery zmiany w wyjściowej jedenastce. W drugiej połowie GKS zagrał jeszcze odważniej, miał swoje sytuacje na wyrównanie, najlepszej okazji nie wykorzystał w 80. minucie Artur Golański, którego strzał z kilku metrów fenomenalnie obronił Michał Szromnik. "Brunatni" nie zdołali ostatecznie odrobić strat. Chrobry zdobył cztery punkty po przerwie pandemicznej, GKS nie zdobył choćby punktu i bramki.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Bruk-Bet Termalica 1:0

Pierwsza połowa to dominacja gospodarzy w każdym aspekcie. Podbeskidzie atakowało niemal przez 45 minut. Bardzo dobrze w środku pola spisywał się Rafał Figiel, a aktywni byli Marko Roginić, Michał Rzuchowski, czy Łukasz Sierpina. W 30. minucie Rzuchowski po dośrodkowaniu w pole karne zgrał piłkę piętką do Roginicia, a ten huknął jak z armaty i umieścił futbolówkę w bramce. W drugiej połowie trener Mariusz Lewandowski zmienił taktykę i Bruk-Bet zaczął częściej gościć na połowie rywali. Im bliżej końca meczu tym bardziej wydawało się, że goście zdołają wyrównać, jednak ostatecznie Martin Polacek zachował czyste konto.

Warta Poznań - Olimpia Grudziądz 2:0

Warta Poznań długo musiała czekać na skruszenie muru obronnego Olimpii Grudziądz. W pierwszej połowie gospodarze największe zagrożenie stwarzali po stałych fragmentach, ale wówczas goście nie popełniali żadnych błędów. W 62. minucie Warta przeprowadziła składną akcję, którą wykończył Jakub Apolinarski. 13 minut później było już 2:0, a gola zdobył Tomasz Boczek, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego. Wynik meczu już się nie zmienił i Warta mogła cieszyć się z kolejnej wygranej.

Zagłębie Sosnowiec - Stomil Olsztyn 2:1

Obie drużyny w pierwszej kolejce po przerwie zremisowały swoje spotkania. W niedzielę wynik meczu w Sosnowcu otworzył kapitalnym uderzeniem z dystansu Filip Karbowy. Trzeba dodać, że 22-latek podobnych uderzeń próbował już kilka dni temu w starciu z GKS-em Tychy, ale wówczas futbolówka nie znalazła drogi do bramki. Chwilę później mogło być 2:0, ale Patryk Małecki trafił w poprzeczkę. Kilku dobrych sytuacji nie wykorzystał także Fabian Piasecki, a Stomil wywalczył rzut karny i wyrównał wynik meczu. Chwilę później było już jednak 2:1, bo tym razem Piasecki strzałem głową zdobył gola. W samej końcówce meczu Sobczak miał jeszcze dwie sytuacje, ale dobrze spisywał się bramkarz Zagłębia lub pomagała mu poprzeczka, która zatrzymała jedno uderzenie.

GKS Tychy - Chojniczanka Chojnice 1:2

To był kolejny bardzo ważny mecz dla Chojniczanki, która bardzo mocno liczy na to, że uda się jej wydostać ze strefy spadkowej. Tym razem podopieczni Zbigniewa Smółki otworzyli wynik spotkania w Tychach. Rzut wolny na gola zamienił Tomasz Mikołajczak. Po przerwie gospodarze mocno ruszyli do ataków, ale goście dobrze się bronili. Błąd popełnili w 66. minucie, kiedy w polu karnym zostawili bez krycia Szymona Lewickiego, a ten w pierwszy kontakt z piłką zamienił na bramkę wyrównującą. W 70. minucie goście jednak znowu byli na prowadzenie. Bartosz Wolski dośrodkował wprost na głowę Tomasza Mikołajczaka, który zdobył dublet. Chojniczanka zdobyła bardzo ważne trzy punkty i wyprzedziła w ligowej tabeli Wigry Suwałki.

Sandecja Nowy Sącz - Radomiak Radom 1:2

Radomiak bardzo mocno ruszył do ataków od pierwszego gwizdka sędziego. Cel udało im się zrealizować w 20. minucie, kiedy to w zamieszaniu w polu karnym Sandecji najlepiej zachował się Rafał Makowski, który umieścił futbolówkę w bramce. Po przerwie Sandecja była zdeterminowana, żeby wyrównać, ale to Radomiak w 53. minucie podwyższył wynik meczu za sprawą Mateusza Michalskiego. W 60. minucie gospodarze zdobyli gola kontaktowego, a jego autorem był Mariusz Gabrych. Radomiak mecz kończył w "10" po tym, jak drugą żółtą kartkę zobaczył Dawid Abramowicz, ale podopieczni Tomasza Kafarskiego nie byli już w stanie zagrozić bramce drużyny z Radomia.

Odra Opole - GKS Jastrzębie 1:2

W Opolu bramki padły dopiero po przerwie, ale już w pierwszej połowie piłkarze byli blisko wpisania się na listę strzelców. Strzał Błanika zatrzymał się na słupku, a sytuacji sam na sam nie wykorzystał z kolei Szczepan. W 52. minucie Odra przeprowadziła kontrę, którą golem zwieńczył Arkadiusz Piech. 4 minuty później goście mieli rzut karny, ale uderzenie Damiana Tronta obronił Mateusz Kuchta. Goście dopięli swego w 66. minucie, kiedy to Farid Ali wyrównał wynik spotkania. W końcówce spotkania o dużym pechu mogą mówić gracze Odry, którzy stracili drugiego gola, a jego autorem był obrońca gospodarzy - Patryk Janasik.

1liga.org

24. kolejka Fortuna 1 Ligi:

Piątek, 5.06.

Wigry Suwałki - Miedź Legnica 1 : 1 (0:0)

Gole: Patryk Czułowski 77 - Nemanja Mijušković 90

Wigry: Jan Balawejder - Paweł Gierach, Martin Dobrotka, Adrian Karankiewicz, Konrad Matuszewski - Denis Gojko, Mohamed Loua, Joel Huertas (75. Patryk Czułowski), Grzegorz Aftyka (62. Cezary Sauczek), Robert Bartczak (88. Martin Adamec) - Kacper Wełniak.

Miedź: Łukasz Załuska - Paweł Zieliński, Božo Musa, Adam Chrzanowski (34. Nemanja Mijušković), Artur Pikk - Jakub Łukowski (9. Dawid Kort), Adrian Purzycki, Omar Santana, Marquitos, Maciej Śliwa (70. Joan Román) - Kacper Kostorz.

Żółte kartki: Mohamed Loua, Adrian Karankiewicz – Omar Santana, Kacper Kostorz.

Czerwona kartka: Omar Santana (83. za drugą żółtą).

Sędziował: Łukasz Kuźma (Białystok).

Chrobry Głogów - GKS Bełchatów 1 : 0 (1:0).

Gol: Adrian Benedyczak 43

Sobota, 6.06.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1 : 0 (1:0)

Gol: Marko Roginić 30

Żółte kartki: Dmytro Baszłaj, Filip Laskowski – Piotr Wlazło

Warta Poznań - Olimpia Grudziądz 2 : 0 (0:0)

Gole: Jakub Apolinarski 62, Tomasz Boczek 75

Żółte kartki: Maciej Kona, Łukasz Bogusławski.

Czerwona kartka: Damian Ciechanowski (88. minuta, Olimpia, za brutalny faul)

Niedziela, 7.06.

Zagłębie Sosnowiec - Stomil Olsztyn 2 : 1 (1:0)

Gole: Filip Karbowy 36, Fabian Piasecki 62 - Szymon Sobczak 61 (z karnego)

Żółte kartki: Piotr Polczak, Kacper Radkowski – Jakub Tecław, Jakub Mosakowski

GKS Tychy - Chojniczanka Chojnice 1 : 2 (0:1)

Gole: Szymon Lewicki 66 – Tomasz Mikołajczak 40 i 69

Żółte kartki: Marcin Biernat – Krystian Wachowiak, Bartosz Wolski

Sandecja Nowy Sącz – Radomiak Radom 1 : 2 (0:1)

Gole: Mariusz Gabrych 61 - Rafał Makowski 20, Mateusz Michalski 53

Żółte kartki: Grzegorz Baran, Michał Walski – Maciej Górski, Dawid Abramowicz, Mateusz Lewandowski.
Czerwona kartka: Dawid Abramowicz (62. minuta, Radomiak, za drugą żółtą)

Odra Opole – GKS 1962 Jastrzębie 1 : 2 (0:0)

Gole: Arkadiusz Piech 52 - Farid Ali 66, Patryk Janasik 84 (s)

W 56. minucie Damian Tront (GKS 1962) nie wykorzystał rzutu karnego (Mateusz Kuchta obronił)

Żółte kartki: Sebastian Bonecki, Szymon Skrzypczak – Daniel Szczepan, Michał Bojdys

Czołówka snajperów:

12 goli - Omran Haydary (Olimpia Grudziądz), Fabian Piasecki (Zagłębie Sosnowiec)
11 goli - Mateusz Kuzimski (Chojniczanka Chojnice), Mateusz Marzec (GKS Bełchatów),
10 goli - Karol Danielak (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Vladislavs Gutkovskis (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Patryk Mikita (Radomiak Radom),

9 goli – Farid Ali (GKS 1962 Jastrzębie), Mateusz Kupczak (Warta Poznań), Mateusz Kupczak (Warta), Bartosz Nowak (Stal Mielec), Marko Roginić (Podbeskidzie Bielsko-Biała)