22.10.2016

Zagłębie Sosnowiec - Wigry Suwałki 2:0. Muszą oczyścić głowy [wyniki, tabela]

Suwalczanie popełnili błędy na początku pierwszej oraz drugiej połowy i bezdyskusyjnie przegrali z liderem I ligi. Ich gra mogła się podobać tylko w ostatnim kwadransie, kiedy gospodarze bronili już wynik.

- Nikt się nie cieszy,  ale też nikt nie ma prawa się załamać - o nastrojach w zespole mówi Dominik Nowak, trener Wigier. - Nie możemy robić pogrzebu, bo już we wtorek gramy pierwszy mecz  ćwierćfinału Pucharu Polski.

Suwalczanie nie wygrali ósmego meczu z rzędu. W ostatnich pięciu nie strzelili gola z gry, a licząc z szóstym, nie przeprowadzili zakończonej trafieniem akcji od 519 minut.

Drugi mecz z rzędu, po wtorkowym zaległym z Olimpią Grudziądz, biało-niebiescy przegrali 0:2. W porównaniu do niego, trener Nowak posadził na ławce Jakuba Bartkowskiego, Mateusza Radeckiego, Miłosza Kozaka i Kamila Zapolnika, a ich miejsce w wyjściowym składzie zajęli Janusz Bucholc, Adrian Karankiewicz, Łukasz Wroński i Kamil Adamek.Suwalczanie mieli wystrzegać się indywidualnych błędów, czekać na okazje do szybkich ataków. Już w 6 minucie po akcji Damiana Gąski i Damiana Kądziora z ostrego kąta strzelał Rafał Augustyniak, ale Jakub Szumski nie dał się zaskoczyć.

Niestety, minutę później dała się zaskoczyć defensywa Wigier. Zagłębie budowało akcję od własnej bramki, ale zaraz za linia środkową Tomasz Nowak bardzo ładnym podaniem wypuścił w bój Vamarę Sanogo. Za francuskim napastnikiem nie nadążył Rafał Augustyniak, mocnego strzału zza "16" nie zdołał zablokować Rafał Remisz i Hieronim Zoch musiał wyciągać piłkę z siatki.

- Niby mieliśmy jeszcze 85 minut, żeby odwrócić losy spotkania, ale ten zły początek miał olbrzymie znaczenie - uważa szkoleniowiec biało-niebieskich.

Bramkarz suwalczan skutecznie za to interweniował w sytuacji sam na sam z Dawidem Ryndakiem, po strzale Nowaka  ze środka oraz po zaskakującym uderzeniu Sanogo z prawej strony.Wigry odpowiedziały dwoma rzutami rożnymi, ładną i zakończoną sprytnym strzałem akcją lewą stroną Damiana Kądziora oraz dokładnym dalekim podaniem Vaclava Cverny do Kamila Adamka. Suwalski snajper znalazł się w sytuacji sam na sam, ale z dosyć ostrego kąta zdecydował się na nieudane zagranie do środka.

- Zagłębie miało full sytuacji - Damian Kądzior ocenił pierwsze 45 minut w rozmowie z reporterem telewizji Polsat Sport, która transmitowała spotkanie. - Wyszliśmy wysoko, żeby uniemożliwić gospodarzom wyprowadzanie groźnych akcji, ale się nie udaje. Biegamy za piłką, mieliśmy  z nią  po 5-6 kontaktów.  Może trener w przerwie coś nam podpowie.

Uwagi trenera były jak grochem o ścianę, bo już dwie minuty po wznowieniu gry suwalczanie otrzymali drugi cios. Kolejną asystą popisał się Tomasz Nowak.  Podał na prawą stronę do Mateusza Ryndaka, który przy spóźnieniu Vaclava Cverny, z ostrego kąta  przelobował przedwcześnie interweniującego, siadającego na ziemię Hieronima Zocha i podwyższył wynik na 2:0.

- Popełniliśmy proste błędy i Zagłębie je wykorzystało, zdominowało nas  - ocenił przed kamerami Adrian Karankiewicz. - To nie był nasz mecz. Chcieliśmy wywieźć punkty z Sosnowca, ale nie było nas na to stać.

Dominik Nowak wzmocnił ofensywę, kolejno wprowadzał Mateusza Radeckiego za Rafała Augustyniaka, Kamila Zapolnika za Vaclava Cvernę i Miłosza Kozaka za Łukasza Wrońskiego. Zagłębie zagroziło jeszcze akcją w wykonaniu Nowaka, Łukasza Matusiaka, Zarko Udovicicia i strzałem głową Tina Maticia, ale refleksem popisał się Hieronim Zoch. Coraz częściej do głosu dochodzili biało-niebiescy, którzy zepchnęli sosnowiczan do defensywy.  Niestety, z przewagi Wigier niewiele wynikało. Jakuba Szumskiego celnym strzałem postraszył Mateusz Radecki. Po drugiej stronie boiska mocno uderzył Matusiak, ale Zoch błysnął efektowna paradą. Podobnie, jak wiosną w Suwałkach (na zdjęciu) Zagłębie wygrało z Wigrami 2:0 .

Suwalczanie, którzy jeszcze przed wtorkowym meczem z Olimpią mieli szansę na awans na trzecie miejsce w tabeli, stracili dystans do ścisłej czołówki. Niebezpiecznie maleje ich przewaga nad drużynami z dolnej połowy tabeli.

- Musimy usiąść spokojnie porozmawiać i oczyścic głowy - mówi Dominik Nowak. - Chodzi o to, żeby kwadrans dobrej gry przeciwko liderowi rozciągnąć na całe 90 minut. Przed nami historyczny mecz ćwierćfinału Pucharu Polski i na nim musimy się teraz skoncentrować.

Bazą Wigier na południu Polski jest Chorzów. W niedzielę suwalczanie przeprowadzą tam rozruch, a w poniedziałek lekki trening. Wtorkowy mecz z GKS 1962 Jastrzębie (godz. 14.) na żywo pokaże Polsat Sport.

Zagłębie Sosnowiec - Wigry Suwałki 2:0 (0:0)

Bramki: 1:0 - Vamara Sanogo 7, 2;0 - Dawid Ryndak 49.

Żółte kartki: Dudek (Zagłębie), Adamek, Wroński, Kozak (Wigry). Sędziował: Konrad Kiełczewski (Białystok). Widzów: 2500.

Zagłębie: Jakub Szumski - Marcin Sierczyński, Arkadiusz Najemski, Krzysztof Markowski, Žarko Udovičić, Dawid Ryndak, Łukasz Matusiak, Sebastian Dudek (78, Kamil Wiktorski), Tomasz Nowak (89 Wojciech Łuczak), Robert Bartczak, Vamara Sanogo (68 Tin Matić).

Wigry: Hieronim Zoch - Janusz Bucholc, Rafał Remisz, Václav Cverna (66 Kamil Zapolnik), Frank Adu Kwame, Damian Kądzior, Rafał Augustyniak (58 Mateusz Radecki), Adrian Karankiewicz, Damian Gąska,  Łukasz Wroński (75 Miłosz Kozak), Kamil Adamek.

Pozostałe wyniki i pary 14. kolejki:

Piątek, 21.10.

Chrobry Głogów - Bytovia Bytów  3:3 (2:1)

Gole: Michał Michalec 24, Bartosz Machaj 36, Łukasz Szczepaniak 54 - Janusz Surdykowski 19 (k), Michał Rzuchowski 58, Mateusz Klichowicz 76

żółte kartki: Paweł Wojciechowski, Marcel Gąsior, Michał Michalec – Jakub Serafin, Mateusz Klichowicz

Znicz Pruszków - Sandecja Nowy Sącz  1:3 (1:1)

Gole: Adrian Paluchowski 38 - Kamil Słaby 11, Michal Piter-Bučko 68, Michał Szeliga 88

Żółte kartki: Bartosz Jaroch, Maciej Mysiak, Marcin Rackiewicz, Krzysztof Kopciński, Maciej Machalski, Maksymilian Banaszewski – Dawid Szufryn

Sobota, 22.10.

Stomil Olsztyn - MKS Kluczbork  14:00 – odwołany z powodu złego stanu boiska

Chojniczanka Chojnice - Olimpia Grudziądz  3:1 9(2:1)

Gole: Paweł Zawistowski 38, Tomasz Mikołajczak 44, Łukasz Kosakiewicz 80 - Marcin Smoliński 9

W 57. minucie Jakub Biskup (Chojniczanka) nie wykorzystał rzutu karnego

Żółte kartki: Michał Markowski – Marcin Kaczmarek, Adam Banasiak

Stal Mielec - Miedź Legnica  1:0 (0:0)

Gol: Adrian Liberacki 46

Żółte kartki: Dorian Buczek, Michał Bierzało, Mateusz Cholewiak – Óscar Martín, Grzegorz Bartczak.

Czerwona kartka (za 2. żółte): Michał Bierzało (Stal, 65. minuta)

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Pogoń Siedlce  0:0

żółte kartki: Adam Deja, Jozef Piaček – Tomasz Lewandowski, Michał Bajdur, Rafał Misztal

Wisła Puławy - GKS Tychy   2:1 (1:0)

Gole: Piotr Darmochwał 9, Konrad Nowak 70 - Maciej Mańka 67

Żółte kartki: Adrian Popiołek, Mateusz Pielach – Filip Arežina, Tomasz Boczek, Stepan Hirśkyj, Łukasz Grzeszczyk, Maciej Mańka, Wojciech Szumilas

Niedziela, 23.10.

GKS Katowice  - Górnik Zabrze  1:1 (1:1)

Poz. 15 - baraże z trzecim zespołem z II ligi

UWAGA: Stomil Olsztyn został ukarany odjęciem trzech punktów za niespełnienie wymogów licencyjnych (odjęte po meczu 1. kolejki Stomil – Chrobry 3:0).

Czołówka snajperów:

7 goli - Karol Angielski (Olimpia Grudziądz), Petteri Forsell (Miedź Legnica), Sylwester Patejuk (Wisła Puławy),

6 goli - Igor Angulo (Górnik Zabrze), Marcin Kaczmarek (Olimpia Grudziądz), Martin Pribula (Zagłębie Sosnowiec),

5 goli - Kamil Adamek (Wigry Suwałki), Jakub Biskup (Chojniczanka Chojnice), Sebastian Dudek (Zagłębie Sosnowiec), Grzegorz Goncerz (GKS Katowice), Rafał Kujawa (Stomil Olsztyn),