27.02.2021

Znicz Pruszków – Wigry Suwałki 1:2. Takie zwycięstwa smakują najbardziej [opinie wyniki, tabela]

Udaną inaugurację rundy wiosennej 2. Ligi zapisali na swoim koncie zawodnicy Wigier Suwałki. Po ciężkim meczu pokonali Znicz Pruszków, choć do przerwy byli wyraźnie gorsi od gospodarzy, przegrywali 0:1.

- Przez pierwsze 45 minut graliśmy pod bardzo mocny wiatr - opowiada Dawid Szulczek, trener Wigier. - Znicz grał prostopadlymi podaniami, piłka co chwilę szybowala w nasze pole karne. Nam zaś bardzo ciężko było wyprowadzać kontrataki, wyjść z własnej połowy.

Przed przerwą Biało-Niebiescy mieli tylko dwie okazje - na samym początku i pod koniec pierwszej części, kiedy sam na sam z bramkarzem Znicza wychodził Cezary Sauczek. Nasz skrzydłowy miał dwa metry przewagi nad biegnącym za nim obrońcą, ale dał się gonić i zablokować strzał.

Na ten pojedynek trener Szulczek posłał czterech nowych, pozyskanych w zimowym okienku transferowym zawodników. Leczącego drobny uraz Adriana Piekarskiego zastąpił wypożyczony z Piasta Gliwice Wojciech Kamiński, który spisał się bardzo dobrze. U boku Bartłomieja Babiarza zagrał Patryk Mularczyk, w ofensywie 19-letni Mateusz Sowiński., a na prawej obronie wystąpił kolejny młodzieżowiec, Michał Orzechowski. Wypożyczony z Bruk-Betu Termaliki 19-latek w 21 minucie nie upilnował rosłego, pozyskanego z Demokratycznej Republiki Konga – Owe Bonyanga. Po rzucie rożnym 22-letni napastnik strzałem głową wyprowadził zespół Znicza na prowadzenie.

- Silny napastnik Znicza jest dużo wyższy od Michała, ale nie mogłem przy stałych fragmentach przydzielić do opieki kogoś innego - tłumaczy Dawid Szulczek. - Gracze Znicza górowali wzrostem, w nasze pole karne zapędzali się Martin Baran i Maciej Wichtowski, byli stoperzy suwalskiego zespołu. Bramkę mógł zdobyć każdy z nich.

Broniący się przed spadkiem gospodarze w dalszym ciagu bez kompleksów próbowali przedostawać się w pole karne Wigier. Nowy trener Znicza Piotr Kobierecki, który przyszedł z rezerw Legii Warszawa, lepiej zorganizował grę zespołu. Na szczęście dla nas, dwa kolejne groźne strzały jego podopiecznych zostały zablokowane.

- W przerwie w naszej szatni musiało być gorąco, bo w drugiej cześci postawa Wigier zmieniła się o 180 stopni - opowiada Marek Wołągiewicz, wiceprezes suwalskiego klubu. - Po zmianie stron oglądaliśmy dużo lepszą grę w wykonaniu obu zespołów, rozpoczęla się wymiana ciosów.

Wiatr stał się sprzymierzeńcem naszego zespołu i trener Szulczek nakazał swoim zawodnikom wykorzystać ten atut. Udało się już 3 minuty po przerwie. Z piłką zabrał się Bartłomiej Babiarz i z okolic 30 metra huknął w kierunku bramki strzeżonej przez Rafała Misztala. Po tym uderzeniu piłka odbiła się od poprzeczki i odbiła się od murawy za linią bramkową. Dobił ją jeszcze Kamil Adamek, ale gol prawidłowo został zapisany na konto Bartłomieja Babiarza.

Gospodarze próbowali odpowiedzieć, ale defensywa Wigier pewnie odpierała ataki pruszkowian. Z biegiem czasu lepiej także wyglądała gra Wigier w ofensywie i kwestią czasu była zmiana rezultatu w tym spotkaniu. Tym bardziej, że w 70 minucie w suwalskich szeregach nastąpiła potrójna zmiana. Plac gry opuścili Mateusz Sowiński, Patryk Mularczyk i Martin Dobrotka. W ich miejsce pojawili się Patryk Czułowski, Denis Gojko i Rafał Grzelak, który był ostatnim wzmocnieniem Wigier w tym okienku transferowym. Dziesięć minut przed końcem na boisko wszedł Paweł Gierach, a w końcówce pokazał się jeszcze Grzegorz Aftyka.

- W Pruszkowie nie było Elso Brito, Adriana Piekarskiego, Michała Ozgi, Łukasza Bogusławskiego, Kacpra Wełniaka i Michała Żebrakowskiego, ale po zimowych transferach i tak mamy znacznie szerszą ławkę niż jesienią. Dzisiaj właśnie rezerwowi oraz Kamil Adamek, który dzielnie wytrzymał pełne 90 minut walki z silnymi fizycznie defensorami Znicza, wygrali ten mecz.

W 78 minucie Kamil Adamek był faulowany przez bramkarza gospodarzy. Arbiter przyznał żółtą kartkę bramkarzowi Rafałowi Misztalowi, a gościom rzut karny. Stały fragment pewnym strzałem wykorzystał Cezary Sauczek i na tablicy wyników było już 1:2.

Broniący się przed spadkiem zespół Znicza, by urwać choćby punkt musiał zaatakować jeszcze mocniej, ale próby przedarcia się w pole karne strzeżone przez Hieronima Zocha kończyły się na linii stoperów, a po jednym ich strzale piłka obiła poprzeczkę naszej bramki.

W doliczonym czasie gry z kontratakiem ruszyli Biało-Niebiescy, ale w dogodnej sytuacji strzał w kierunku bramki okazał się niecelny i choć mogli zamknąć ten mecz wcześniej, to gospodarzom już czasu na zmianę rezultatu i tak nie starczyło.

- Nie licząc styczniowego sparingu z Wisłą Płock, po raz pierwszy w tym roku zagraliśmy na natruralnej nawierzchni i fizycznie wytrzmaliśmy ten mecz calkiem dobrze - cieszy się Dawid Szulczek. - Najbradziej jednak jestesmy zadowoleni z tego, że zespół zdołał odwrócic losy meczu, pokazał charakter, no i z tego, że zdobyliśmy tak potrzebne do dalszej walki o awans 3 punkty.

Komplet oczek wywalczył też GKS Katowice, który także 2:1 wygrał z Sokołem Ostróda.

Punkty potraciły celujace w czołową szóstkę KKS Kalisz, Motor Lublin i Stal Rzeszów, która przegrała aż 1:5 z rezerwami Lecha. Nieudany debiut w Bytovii Bytów zaliczył były szkoleniowiec Wigier Kamil Socha, bowiem to Pogoń Siedlce rezultatem 2:0 ograła drużynę z Pomorza. Skromne zwycięstwo odniosła również Skra Częstochowa, która po bramce Piotra Noconia w 83 minucie pokonała Garbarnię Kraków.

Kolejne spotkanie Wigry stoczą w Elblągu z miejscową Olimpią. W Suwałkach lepsi okazali się gospodarze,wygrywając 2:1 (Gojko 10’ 55’ – Wenger 22’k.). O tym, jak potoczy się spotkanie rewanżowe, przekonamy się 6 marca o godzinie 14:00.

Adrian Milewski, WD

Znicz Pruszków - Wigry Suwałki 1 : 2 (1:0)

Bramki: 1:0 - Owé Bonyanga 21, 1:1 - Bartlomiej Babiarz 48, Cezary Sauczek 78-karny

Żółte kartki: Misztal, Wichtowski (Znicz). Sędziował: Damian Gawęcki (Kielce).

Znicz:  Piotr Misztal - Marcin Bochenek, Maciej Wichtowski, Martin Baran, Mateusz Grudziński, Krystian Tabara (60 Kacper Falkowski), Krystian Pomorski, Maciej Machalski, Szymon Kaliniec, Owé Bonyanga, Martin Janco (75 Maciej Firlej).

Wigry: Hieronim Zoch - Michał Orzechowski (87 Grzegorz Aftyka), Martin Dobrotka (70 Rafał Grzelak), Wojciech Kamiński, Adrian Karankiewicz, Daniel Liszka, Mateusz Sowiński (70 Denis Gojko), Bartłomiej Babiarz, Patryk Mularczyk (70 Patryk Czułowski), Cezary Sauczek (80 Paweł Gierach), Kamil Adamek.

Pogoń Siedlce - Bytovia Bytów 2 : 0 (0:0)

Gole: Bartosz Rymek 46, Miłosz Przybecki 70

Żółte kartki: Maciej Kołoczek, Bartłomiej Olszewski, Miłosz Przybecki, Ishamael Baido, Bartosz Rymek, Oskar Repka – Eryk Moryson, Oskar Krzyżak

Skra Częstochowa - Garbarnia Kraków 1 : 0 (0:0)

Gol: Piotr Nocoń 83

Żółte kartki: Radosław Gołębiowski, Dawid Niedbała, Daniel Pietraszkiewicz – Marek Masiuda

Lech II Poznań - Stal Rzeszów 5 : 1 (2:1)

Gole: Sergiej Krivets (26, z karnego), Jakub Karbownik 42 i 46, Filip Marchwiński 65 i 67 - Adrian Laskowski (8 min., samobójczy)

Żółte kartki: Wojciech Onsorge, Krystian Palacz – Radosław Sylwestrzak, Damian Kostkowski, Rafał Maciejewski, Mariusz Sławek, Grzegorz Goncerz

Czerwona kartka: Damian Kostkowski (25. min. Stal, za faul taktyczny)

Olimpia Grudziądz - Motor Lublin 1 : 0 (0:0)

Gol: José Embaló 77

Żółte kartki: Bartosz Widejko, Piotr Witasik, José Embaló – Rafał Grodzicki, Tomasz Swędrowski

Olimpia Elbląg - KKS 1925 Kalisz 1 : 0 (0:0)

Gol: Wojciech Zyska 81

Żółte kartki: Kamil Wenger – Andrzej Kaszuba, Marcin Radzewicz, Filip Kendzia

GKS Katowice - Sokół Ostróda 2 : 1 (1:0)

Gole: Michał Gałecki 13, Arkadiusz Woźniak 48 – Karol Żwir 61

Żółte kartki: Michał Gałecki, Sanocki – Karol Żwir

Czerwona kartka: Wojciech Mazurowski (Sokół, 81 min. za faul)

21:42

Pogoń została ukarana odjęciem trzech punktów za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników w sezonie 2019/20.

10 goli Piotr Giel (Bytovia Bytów), Eryk Sobków (Górnik Polkowice),

9 goli –  Sebastian Bergier (Śląsk II Wrocław), Janusz Surdykowski (Olimpia Elbląg),

8 goli – Hubert Sobol (Lech II Poznań), Kamil Adamek (Wigry)

7 goli – Szymon Skrzypczak (Chojniczanka Chojnice), Daniel Świderski (Motor Lublin)

6 goliAdrian Błąd (GKS Katowice), Bartosz Brodziński (Pogoń Siedlce), José Embaló (Olimpia Grudziądz), Filip Kozłowski (GKS Katowice), Maciej Machalski (Znicz Pruszków), Piotr Nocoń (Skra Częstochowa), Wojciech Reiman (Stal Rzeszów), Krzysztof Świątek (Hutnik Kraków),