23.10.2022

Barkom Każany Lwów – Ślepsk Malow Suwałki 1:3. Biało-Niebiescy są już w ósemce

Suwalski zespół odniósł pierwsze na wyjeździe i trzecie w sezonie zwycięstwo. W Krakowie, gdzie ukraińska drużyna jest gospodarzem, pewnie pokonał pozostający bez wygranej Barkom Każany i z 9. awansował na 7. miejsce w tabeli PlusLigi.

Podopieczni Dominika Kwapisiewicza źle znosili rolę faworyta tylko w pierwszym i na początku drugiego seta, tak jakby musieli przyzwyczaić się do warunków panujących w hali Suche Stawy. Ślepsk Malow zaczął żelaznym składem: Matias Sanchez, Bartosz Filipiak, Cezary Sapiński, Andreas Takvam, Miran Kujundzić, Paweł Halaba, Mateusz Czunkiewicz i wyrównaną grę toczył do stanu 5:5.

Ukraińcy mocno zagrywali i atakowali, a suwalscy siatkarze mieli z tymi elementami, a także z przyjęciem duże kłopoty. Źle przyjęta piłka uderzyła w sufit, niedokładnie dograł Sanchez, Czunkiewicz źle ocenił zagrywkę rywala i Barkom wyszedł na 10:6. Nie pomogły czasy brane przez Dominika Kwapisiewicza, ani podwójna zmiana z wprowadzeniem Arkadiusza Żakiety i Mariusza Magnuszewskiego, ani zadaniowe wprowadzenie Łukasza Rudzewicza. Barkom, w którym najlepiej spisywali się turecki rozgrywający Murat Yenipazar, atakujący Wasyl Tupczu, słowacki przyjmujący Julius Firkal i środkowi Artiom Smoliar i Wladyslaw Szczurow, zdecydowanie prowadził 18:13, potem 22:16 i wygrał pierwszą partię  25:20.

Szkoda tego seta, bo gdyby Biało-Niebiescy wygrali do zera, zajmowaliby nie 7., a nawet 6. miejsce w tabeli. W tym momencie nikt jeszcze o tym nie myślał, bo niesiony powodzeniem Barkom drugą część zaczął od prowadzenia 7:2. Szkoleniowiec Ślepska Malowu dokonał zmiany na pozycji, za słabo serwującego i odbierającego Mirana Kujundzicia wszedł Dominik Depowski.  Niewiele brakowało, a wszedłby także kolejny przyjmujący Adrian Buchowski, na szczęście Paweł Halaba przełamał niemoc i tak, jak cała drużyna, zaczął grać coraz lepiej i pewniej. Efektownym blokiem błysnął Andreas Takvam, asy zaserwowali Bartosz Filipiak oraz Paweł Halaba i po raz pierwszy w tym meczu Ślepsk Malow wyszedł na prowadzenie w drugim secie 17:16. Ukraińska ekipa nie dawała jeszcze za wygraną, remisowała 20:20, ale do głosu doszli coraz śmielej atakujący Dominik Depowski i Cezary Sapiński, który nie zmarnował przechodzącej piłki. Tę cześć dwoma własnymi błędami zakończyli gracze Barkomu. Ślepsk Malow wygrał 25:22 i w setach było już 1:1.

Dwie następne odsłony były już jednostronne, przebiegły pod całkowite dyktando suwalskiego zespołu, który górował pod względem fizycznym, taktycznym, no i technicznym. Ukraińcom zupełnie siadła zagrywka i przyjęcie, popełniali błędy, gubili się w ataku, nadziewali się na bloki i kontry bardzo mądrze i sprytnie grających Biało-Niebieskich. Zagrywką punktowali Cezary Sapiński, Dominik Depowski i Bartosz Filipiak, który był tez nie zatrzymania na prawym skrzydle. Punkty po atakach środkiem dorzucał Andreas Takvam i trzeciego seta Ślepsk Malow wygrał do 18, a czwartego jeszcze wyżej – do 16.

Cieszy szybkie opanowanie trudnej sytuacji, pewne zwycięstwo i awans do górnej części tabeli. Miejsca w czołowej ósemce Ślepsk Malow najpierw będzie bronił w najbliższy piątek w Katowicach, a potem we wtorek, 1 listopada w Suwałki Arenie w starciu z Cuprum Lubin.

Barkom-Każany Lwów – Ślepsk Malow Suwałki 1:3 (25:20, 22:25, 18:25, 16:25)

MVP: Bartosz Filipiak

Ślepsk Malow: Matias Sanchez (1), Bartosz Filipiak (21), Miran Kujundzić (2), Andreas Takvam (11), Cezary Sapiński (9), Pawel Halaba (14), Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Mariusz Magnuszewski, Arkadiusz Żakieta (1), Łukasz Rudzewicz, Dominik Depowski (7).

Pozostałe wyniki

Środa, 19.10.

GKS Katowice – Cerrad Enea Czarni Radom  0 : 3 (21:25, 21:25, 28:30)

MVP: Piotr Łukasik

Piątek, 21.10.

BBTS Bielsko-Biała – Jastrzębski Węgiel  0 : 3 (19:25, 19:25, 19:25)

MVP: Tomasz Fornal

PSG Stal Nysa – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3 : 0 (25:21, 25:22, 25:20)

MVP: Michal Gierżot

Sobota, 22.10.

PGE Skra Bełchatów – Asseco Resovia Rzeszów 2 : 3 (18:25, 25:13, 25:22, 22:25, 8:15)

MVP: Jakub Bucki

Auron Warta Zawiercie – Indykpol AZS Olsztyn  2 : 3 (25:20, 24:26, 23:25, 25:20, 12:15)

MVP: Karol Butryn

LUK Lublin – GKS Katowice 2 : 3 (25:20, 27:25, 16:25, 21:25, 12:15)

MVP: Jakub Szymański