03.04.2023

BBTS Bielsko-Biała – Ślepsk Malow 0:3. Szybko i przyjemnie, a teraz dwumecz o 9. miejsce z Lublinem

Niespełna półtorej godziny, wliczając w to prezentację drużyn, pożegnanie kończącego karierę Adriana Hunka, przerwy między setami i wręczenie statuetki MVP Mateuszowi Czunkiewiczowi, trwał ostatni mecz BBTS-u Bielsko-Biała w PlusLidze, który dał suwalskiej ekipie 10. miejsce na koniec fazy zasadniczej.

Podopieczni Dominika Kwapisiewicza uzyskali tę lokatę z bilansem 13 zwycięstw i 17 porażek. Wygrana z beniaminkiem w Bielsku-Białej przyszła im równie łatwo, jak grudniowa w Suwałki Arenie. Pierwszy set, w którym suwalski zespół zdeklasował rywala do 12, trwał niewiele dłużej niż przedmeczowa uroczystość wręczania prezentów i upominków 37-letniemu Adrianowi Hunkowi, kapitanowi BBTS, który w trakcie długiej kariery przez trzy sezony występował w I-ligowym Ślepsku i też był jego kapitanem. Nie zapomniał o tym były kolega Adriana z boiska, prezes suwalskiego klubu Wojciech Winnik.

Na pożegnanie z profesjonalną siatkówką, sympatyczny środkowy rozegrał przeciwko dawnym kolegom całe spotkanie, zdobył w nim 6 punktów.

Najskuteczniejszy wśród gospodarzy był Wojciech Siek, również były środkowy Slepska w I lidze i PlusLidze, który zakończył mecz z dorobkiem 10 punktów.

Wśród siatkarzy suwalskiej drużyny, którym niemal bezbłędnie wystawiał piłki Matias Sanchez, najefektowniej wypadli szalejący na lewym skrzydle i w atakach pipe’m Paweł Halaba, atakujący Bartosz Filipiak oraz środkowi Andreas Takvam i Cezary Sapiński. Kilkoma efektownymi paradami  w obronie popisał się Matusz Czunkiewicz i to on został wybrany najwartościowszym graczem.

Ślepsk Malow wystąpił w najmocniejszym składzie, w którym, oprócz wymienionych, figuruje jeszcze serbski przyjmujący Miran Kujundzić. Tylko na chwilę, na zagrywkę w końcówce ostatniego seta wszedł, na parkiet wszedł rezerwowy rozgrywający Mariusz Magnuszewski.

Drużyna  Dominika Kwapiewicza wyraźnie dominowała nad najsłabszą ekipą, której w całym sezonie udało się wygrać tylko trzy razy. W pierwszym secie spadkowicz trzymał się dzielnie tylko do stanu 7:8. Ataki Paawla Halaby i Mirana Kujundzicia oraz uruchomiony kilkukrotnie suwalski blok sprawiły, że na tablicy  pojawił się wynik 9:16, a im dalej w las, tym przewaga gości jeszcze bardziej się powiększała.

W drugiej części, w której pole do popisu mieli głównie środkowi, gra punkt za punkt trwała ledwie do stanu 4:5. Biało-Niebiescy powoli, acz systematycznie odskakiwali, mieli dwa, trzy, a po zepsutej zagrywce przez Wojciecha Sieka skończyli seta z 7-punktowa przewagą, wygrali 25:18.

Trzeci set zaczął się od prowadzenia gości 2:0 i tk to rozluźnilo Bialo-Niebieskich, że pozwolili Wojciechowi Siekowi i Adrianowi Hunkowi na zbyt wiele. BBTS wyrównał, trochę skuteczności w ataku pokazał Kanadyjczyk Daulton Sinoski, Miran Kujundzić zaatakowal z drugiej linii w aut i to BBTS wyszedł na prowadzenie 9:5, 11:7 i 15:12. Wówczas nie wytrzymał Dominik Kwapisiewicz, chwila przerwy na jego żadanie przyniosła efekt. Biało-Niebiescy wygrali 5 kolejnych akcji, zyskali 2-punktową przewagę, a w szeregi gospodarzy wdarły się nerwy i proste błędy. Seta i mecz zepsuta zagrywka zakończył Radosław Gil.

Ostatnie spotkanie fazy zasadniczej (szkoda, że rozegrane tak daleko i z tak słabym rywalem) było dla Biało-Niebieskich przetarciem przed dwumeczem o 9. miejsce. Takie zajęli w debiutanckim sezonie 2019/2020, przedwcześnie zakończonym z powodu pandemii koronawirusa.

Rywalem Biało-Niebieskich będzie LUK Lublin - ten sam, z którym przed rokiem dwukrotnie przegrali 2:3 dwumecz o 11. lokatę. Podobnie jak wtedy, gospodarzem pierwszego spotkania będzie niżej notowany Ślepsk Malow. Mecz w Suwałki Arenie zaplanowany został dopiero po świętach, na niedzielę, 16 kwietnia o godz. 20:30.

Już od najbliższego czwartku ruszają natomiast ćwierćfinały play-off o mistrzostwo Polski z udziałem czołowej ósemki, w których gra się do trzech wygranych (gospodarzem pierwszych dwóch oraz ewentualnie piatego meczu jest drużyna z wyższego miejsca w tabeli

BBTS Bielsko–Biała – Ślepsk Malow Suwałki 0:3 (12:25, 18:25, 23:25)

BBTS: Wojciech Siek 10, Radosław Gil 1, Adrian Hunek (6), Daulton Sinoski 8, Radosław Puczkowski 2, Konstantin Cupkovic 2), Dominik Teklak (libero) oraz Ovidiu Darlaczi 4.

Ślepsk Malow: Matias Sanchez, Bartosz Filipiak 8, Miran Kujundzić 8, Andreas Takvam 9, Cezary Sapiński 6, Paweł Halaba 13, Mateusz  Czunkiewicz (libero) oraz Mariusz Magnuszewski.

MVP: Mateusz Czunkiewicz

Pozostałe wyniki 30., ostatniej kolejki fazy zasadniczej PlusLigi siatkarzy

Piątek, 31.03.

Aluron CMC Warta Zawiercie – Cuprum Lubin   3 : 2 (22:255, 25:22, 25:11, 21:25, 15:13)

GKS Katowice – Asseco Resovia Rzeszów  0 : 3 (18:25, 21:25, 21:25)

Sobota, 1.04.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel  3 : 1 (23:25, 25:23, 25:22, 25:20)

Niedziela, 2.04.

Trefl Gdańsk – Projekt Warszawa   3 : 2 (21:25, 25:17, 25:23, 15:25, 15:12)

Indykpol AZS Olsztyn – Cerrad Enea Czarni Radom  3 : 1 (24:26, 25:21, 25:13, 25:21)