20.10.2020

Cerrad Enea Czarni Radom - Ślepsk Malow Suwałki 0:3. Gdzie nie pojadą, tam wygrywają i to do zera

Najpierw w Olsztynie, potem, po koronawirusowej przerwie - w Lubinie, a teraz w Radomiu z szybkiego zwycięstwa cieszyli się siatkarze Andrzeja Kowala, którzy z godnym podziwu spokojem udowadniają wyższość nad rywalami o miejsce w czołowej ósemce.

W zespole z Radomia z powodu kontruzji zabrakło dwukrotnego mistrza świata Dawida Konarskiego i mistrza świata juniorów Mateusza Masłowskiego, a w suwalskiej ekipie nie było Patryka Szwaradzkiego i Mateusza Sacharewicza.

Ślepsk Malow zaczął szóstką Kevin Klingenberg, Bartłomiej Bołądź, Cezary Sapiński, Andreas Takvam, Josh Tuaniga i Marcin Waliński. Biało-Niebiescy potrzebowali trochę czasu, by "wejść w mecz". Po akcjach rozgrywającego Michała Kędzierskiego ze środkowymi Dawidem Dryją i Bułgarem Wiktorem Josifowem miejscowi prowadzili 7:4.

Biało-Niebiescy za sprawą dobrych przyjęć Kevina Klinkenberga, bloków Andreasa Takvama i ataków Barłomieja Bołądzia mozolnie odrabiali straty, a kluczowym momentem, przy stanie 12:12, był skuteczny atak Bartłomieja Bołądzia z sytuacyjnej piłki. Potem był w opałach, ale przez potrójny blok przedarł się Marcin Waliński, gracze suwalskiej drużyny nabrali rozmachu i wyszli na prowadzenie 18:14. Wydawało się, że szybko skończą partię, ale prosty błąd przy dograniu do Joshua Tuanigi popełnił Bartłomiej Bołądź, który w następnej akcji nadział się na blok  i to gospodarze nabrali wiatru w żagle.

Czarni wyrównali na 20:20 i byliśmy świadkami zaciętej końcówki, w której na zadaniowe zmiany wchodzili Sebastian Warda (podwyższenie bloku) i Łukasz Kaczorowski (na zagrywkę). Zespół Andrzeja Kowala uciekł na 24:22, ale nie wykorzystał dwóch setboli, bo Dawid Dryja rozbił suwalski blok, a następnie popisał się asem. Dwie kolejne akcje psychicznie lepiej wytrzymali, na szczęście, gracze Ślepska Malowu i dzięki większej skuteczności w ataku i lepszej grze blokiem wygrali seta 26:24.

Druga odsłona miała podobny, zacięty przebieg. Dobrze spisywali się obaj nasi libero Pawel Filipowicz i Mateusz Czunkiewicz. Popisowo i ze skrzydła i z drugiej linii, w czym zasługa Josha Tuanigi, atakowali Marcin Waliński i Kevin Klinkenberg. Po akcji Belga było 16:15 dla Ślepska Malowu, ale zaraz to Czarni po zbiciach Daniela Gąsiora prowadzili 19:17. Powtórzyła się historia z pierwszego seta, ale w odwrotną stronę. Znakomite zagrywki Cezarego Sapińskiego, Barłomieja Bołądzia i Josha Tuanigi pozwoliły w końcówce oderwać się Biało-Niebieskim na 24:22. Przy pierwszym setbolu Czarni jeszcze się obronili, ale w kolejnej akcji spokojnie zaatakował Bartlomiej Bołądź i Ślepsk Malow wygrał tę odsłonę 25:23. Prowadził w setach 2:0 i już mógł dopisać do swojego dorobku jeden punkt.

W trzecim secie drużyna z Suwałk grała już dużo swobodniej, ale i zbyt często pozwalała sobie na chwilę dekoncentracji. Wychodziła na trzy-czteropunktowe prowadzenie, by pozwalać Czarnym na złapanie kontaktu. Takie przeciąganie liny trwało do stanu 19:18.

Ślepsk Malow uciekł na 21:18. Przy wyniku 22:19 dla naszych znowu na podwyższenie bloku wszedł Sebastina Warda, a Łukasz Rudzewicz zastąpił Andreasa Takvama. Było już 23:20, ale znowu Radom, dzięki serwisowym asom Bartosza Firszta wyrównał. Nerwowa końcówka, w której Firszt już się pomylił, a przy pierwszym meczbolu naprawdę bardzo bliski asa był Josh Tuaniga, znacznie się wydłużyła.

Potem to Czarni i to dwukrotnie - przy stanach 27:26 i 28:27 - mieli setbola, ale w hali w której spędził kilka lat, sprawy w swoje ręce brał Bartłomiej Bołądź. Były gracz Czarnych, a już drugi sezon atakujący Ślepska, na finiszu popisał się sekwencją: bezbłędny atak i dwa asy serwisowe z rzędu i Biało-Niebiescy wygrali seta 30:28, a cały mecz 3:0.

To jednak nie Bołądź, a chyba najrówniej z naszych się spisujący Joshua Tuaniga odebrał statuetkę dla najwartościowszego gracza - MVP. Przypomnijmy, że w Memoriale Józefa Gajewskiego Biało-Niebiescy pokonali Czarnych także 3:0 (na zdjęciu).

W drużynie Ślepska Malowu całe spotkanie w kwadracie dla rezerwowych spędzili Kacper Gonciarz i Tomas Rousseaux. Niewykluczone, że trener Andrzej Kowal szykuje taktyczne niespodzianki na bój z Vervą Warszawa, która niemal równolegle z naszą ekipą zmagała się z koronawirusem. Pasjonująco zapowiadajacy się mecz już w piątek o 20.30.

Szkoda, że z powodu pandemii w hali Suwałki Arena nie będzie kibiców. Tym serdeczniej zapraszamy do śledzenia przebiegu meczu w naszej relacji na żywo. Powtórzmy, mecz Ślepsk Malow Suwałki - Verva Warszawa w piątek, 23 października o godz. 20.30.