21.01.2016

Dobry, chociaż przegrany mecz Ślepska w Wałbrzychu

W 16. kolejce I ligi Ślepsk Suwałki uległ w Wałbrzychu tamtejszej Victorii PWSZ 2:3, ale zagrał dobry mecz. Kto wie jaki byłby końcowy wynik, gdyby nie, najdelikatniej rzecz ujmując, kontrowersyjna, a jak pokazał film, błędna decyzja pierwszego sędziego, który atak Wojciecha Winnika w boisko uznał za autowy, chociaż innego zdania byli drugi sędzia i arbiter liniowy.

Szkoda punktu, ale trzeba się cieszyć z naprawdę dobrego, a chwilami nawet bardzo dobrego spotkania w wykonaniu suwalskiego zespołu. Tylko w pierwszym secie Victoria dominowała na parkiecie, zagrywką odrzuciła gości od siatki, kończyła pierwsze ataki.

Drugiego lepiej zaczęli suwalczanie, którzy jednym – dwoma punktami prowadzili aż do stanu 13:12. Autowy blok Ślepska, Szczęśliwy atak Smolarczyka, po którym podbita przez blok piłka uderzyła w głowę Gonciarza i opuściła boisko, wreszcie dwa punkty Ruteckiego sprawiły że to Victoria schodziła na drugą przerwę techniczną prowadząc 16:14. I dwupunktową przewagę utrzymała do końca partii, którą zakończył atak Macka.

Początek trzeciego seta też dla gospodarzy, którzy prowadzili do 9:7. I było to ostatnie ich prowadzenie w secie. Ataki Winnika i Skrzypkowskiego poparte dwoma asami Gonciarza sprawiły, że Ślepsk wyszedł na prowadzenie 11:9 i zaczął  kontrolować przebieg wydarzeń na boisku. To był znowu Ślepsk jaki oglądaliśmy niemal do końca pierwszej rundy. Agresywny, pewny w ataku, szczelnie blokujący, zagrywką odrzucający rywala od siatki, wyprowadzający zabójcze kontry. Ostatnie dwa punkty w tym secie to: dla Victorii wynik autowej zagrywki Rudzewicza, a dla Ślepska zagrywki w siatkę Superlaka. Set 25:18 dla suwalczan.

W czwartym secie pierwsze trzy punkty były dziełem gospodarzy, ale tylko dwa dla nich, bo Filipiak autową zagrywką zapisał punkt na koncie rywali. Od 2:2 na parkiecie rządził i dzielił już tylko Ślepsk. Dwa asy Skrzypkowskiego, po dwa skuteczne ataki Urbanowicza i Winnika, błąd Lipińskiego i blok na Macku pozwoliły suwalczanom odskoczyć na 10:3. Tej przewagi Ślepsk już nie rpozwolił sobie odebrać i wygrywając seta 25:17 doprowadził do remisu 2:2 w meczu.

Seta piątego lepiej zaczęli gospodarze, którzy jednopunktową przewagę utrzymali do 6:5.Trzy kolejna punkty zdobyli jednak goście i to przy ich prowadzeniu 8:6 zespoły zmieniały strony boiska. Kiedy po wznowieniu gry Ślepsk, po bloku na Filipiaku podwyższył wynik na 9:6 wydawało się, że grając spokojnie i konsekwentnie utrzyma ją do końca seta  wygra mecz. Ale że siatkówka, jak kobieta, zmienną jest i w tej partii role się odwróciły. Dwa ataki suwalczan w aut i dwa punkty Filipiaka sprawiły, że Victoria obejmując prowadzenie 10:9 wróciła do gry. W tym momencie rozpoczęła się wymiana siatkarskich ciosów. Po zepsutej zagrywka Szczygielskiego i skutecznym ataku Skrzypkowskiego 11:10 dla Ślepska. Szczytkov zagrywa w siatkę i jest 11:11, ale ponownie Skrzypkowski wyprowadza suwalczan na prowadzenie 12:11. Na kolejne dwa punkty gospodarzy (13:12 dla Victorii), odpowiada Winnik i jest 13:13. Zepsuta zagrywka Skrzypkowskiego, 14:13 i pierwsza piłka meczowa dla gospodarzy. I tu do akcji wkroczył pierwszy sędzia. Po ataku Winnika piłka wyraźnie tuż przy linii bocznej wpadła w boisko po stronie Victorii, ale jej zawodnicy w radosnym geście podnieśli ręce w górę. I chyba tym zasugerował się prowadzący mecz arbiter, który, nie zważając na wskazania drugiego sędziego i arbitra liniowego pokazujący „boisko” zakończył mecz. Nie pomogły protesty Wigier, sędzia, prowadzący w sumie zawodny lepiej niż poprawnie, tym razem konsekwentnie podtrzymał błędną, co widać na filmie z meczu,  decyzję. Faktem jest że w ten sposób odebrał Ślepskowi szansę na wygranie meczu i podarował drugi punkt Victorii. Nie wiadomo bowiem jak potoczyłoby się to spotkanie gdyby na tablicy zamiast 15:13 pojawił się wynik 14:14.

Ten błąd jest kolejnym argumentem za rozważeniem innych rozwiązań pozwalających sędziemu na słupku na podejmowanie, w trudnych sytuacjach, decyzji zgodnych nie tylko z jego punktem widzenia, a raczej siedzenia, a z duchem sportu. Video weryfikacja dla I-ligowców jest za droga, ale zwiększenie z dwóch do czterech sędziów na liniach. Koszt zdecydowanie  mniejszy od video weryfikacji i być może do przyjęcia przez kluby.

Victoria Wałbrzych - Ślepsk Suwałki 3:2 (25:16, 25:23, 18:25, 17:25, 15:13)

Victoria: Lipiński, Macek, Rutecki, Filipiak, Szczygielski, Smolarczyk - Mierzejewski (libero) oraz Olszewski, Superlak, Matula, Białek, Frąc, Zieliński, Szydłowski (libero)

Ślepsk: Urbanowicz, Zapłacki, Gonciarz, Hunek, Rudzewicz, Winnik - Andrzejewski (libero) oraz Szczytkov, Lewiński, Wasilewski, Skrzypkowski

Pozostałe wyniki 16. kolejki:

Hutnik Kraków - Camper Wyszków 0:3 (0:25, 0:25, 0:25) walkower

GKS Katowice - Krispol Września 3:1 (25:21, 25:18, 21:25, 25:15)

KPS Kęty - Espadon Szczecin 1:3 (23:25, 26:28, 25:23, 25:27)

Warta Zawiercie - KPS Siedlce 1:3 (25:21, 23:25, 22:25, 22:25)

SMS PZPS Spała - AZS Stal Nysa 3:1 (25:22, 25:20, 25:19)

KPS Siedlce - KPS Kęty 18:00

Espadon Szczecin - AGH Kraków 3:1 (25:18, 22:25, 25:20, 25:20) – rozegrany awansem

Energa Omis Ostrołęka - GKS Katowice 18:00

Krispol Września - Hutnik Kraków 3:0 (25:0, 25:0, 25:0) walkower

Camper Wyszków - Victoria Wałbrzych – przełożony na 27.01.