13.03.2016

KPS Kęty – Ślepsk 0:3. Tak miało być

W 25., przedostatniej kolejce rundy zasadniczej I ligi, siatkarze Ślepska pokonali w Ketach tamtejszy KPS 3:0. To był mecz z gatunku tych o których się nie mówi, a jedzie się, aby wygrać. Żeby zacząć play-off z drugiego miejsca, w ostatnim, sobotnim meczu z AZS AGH Kraków Ślepsk musi zdobyć minimum jeden punkt.

Mecz w Kętach rozpoczął się od mocnego uderzenia gości, którzy po dwóch błędach gospodarzy, ataku Zapłackiego i bloku Rudzewicza objęli prowadzenie 4.0. Pierwszy punkt dla KPS zdobył Kluth, który w ub. sezonie grał w ... Ślepsku. Na pierwszą przerwę techniczna zespoły schodziły przy stanie 8:5 dla Ślepska. Po wznowieniu gry nadzieja na korzystny wynik wstąpiła w serca gospodarzy i ich kibiców bowiem KPS wyrównał wynik na 9:9, a po chwili na 10:10. Jak się okazało w tym secie był to przysłowiowy „łabędzi śpiew” podopiecznych Marka Błasiaka. Kolejne błędy gospodarzy i skuteczne akcje Zapłackiego, Rudzewicza i Urbanowicza sprawiły, że sygnał na drugą przerwę zabrzmiał kiedy na tablicy pojawił się wynik 16:11 dla Ślepska. Do końca tej partii suwalczanie kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku, powiększyli przewagę do ośmiu punktów i po ataku Zapłackiego po przekątnej wygrali seta 25:17.

Początek drugiego seta to dominacja ... KPS. Patrząc na to, co dziej się na parkiecie można było odnieść wrażanie, że drużyny zamieniły się koszulkami. Niebiescy bowiem, a w takich barwach grał Ślepsk, byli tylko tłem dla białych, rozbitych w pierwszej partii. Do pierwszej przerwy technicznej goście zdobyli tylko dwa punkty, a gospodarze osiem (8:2 dla KPS). Na drugiej przewaga KPS-u wynosiła już 8 pkt. (16:8), a po wznowieniu gry wzrosła do 9 pkt., (17:8.) .    Goście zaczęli wracać do gry od stanu 19:12 dla KPS. Sygnał do odrabiania strat dał Lewiński atakując w dziewiąty metr. Na 20 punkt gospodarzy goście odpowiedzieli czterema (20:18, a po chwili wyrównali na 22:22. Pierwsze w tym secie prowadzenie dał Ślepskowi (23:22) autowy atak Szpyrki. I zaczęła się siatkarska wojna. Suwalcznei obornili pierwsze dwie piłki setowe przy wynikach 25:24 i 26:25 dla KPS-u. Po ataku Klutha w antenkę to goście mieli piłkę na 2:0 w meczu. Tę (27:26) i następną (27:28) jeszcze obronili, ale przy trzeciej (po zagrywce Klutha w aut) nie mieli już nic do powiedzenia. Wynik seta na 30:28 i meczu na 2:0 dla Ślepska ustalił Skrzypkowski.

W secie trzecim wyrównana walka trwała tylko do stanu 5:5. Ślepsk wrócił do swojej gry i na pierwszej  przerwie maił już dwa punkty przewagi  (8:6), którą rosła z  minuty na minutę i na drugiej wynosiła już pięć punktów (16:11). Gospodarzom nie pomógł głośny, kulturalny doping ich kibiców. Ślepsk punktował rywali niczym wytrawny bokser, aby po ataku Rudzewicza z przechodzącej i asie serwisowym Gonciarza wygrać seta 25:17 i mecz 3:0.

Ta przegrana sprawiła, że KPS o utrzymanie się w I lidze będzie musiał grać w play-out z Energą Omisem Ostrołęka. Ślepsk zaś utrzymał drugie miejsce, ma trzy punkty przewagi nad SMS Spała i Espadonem Szczecin, które zmierzą siew w Spale oraz dwa punkty przewagi nad liderem GKS Katowice, który zakończy rundę zasadniczą w Nysie. Stal Nysa żeby obronić 8. miejsce musi zdobyć minimum dwa punkty z GKS, albo liczyć na potknięcie KPS Siedlce w Ostrołęce.

KPS Kęty - Ślepsk Suwałki   0:3 (17:25, 28:30, 17:25)

KPS:  Błasiak, Lewandowski, Kluth, Czubiński, Tomczak, Bogus – Toczko (libero), Ledwoń (libero) oraz Szpyrka, Chmielewski, Zygmunt, Biegun

Ślepsk: Urbanowicz, Zapłacki, Gonciarz, Hunek, Rudzewicz, Lewiński – Andrzejewski (libero) oraz Szczytkov, Mendak, Wasilewski, Skrzypkowski

Pozostałe wyniki 25. kolejki:

Hutnik Kraków - SMS PZPS Spała   0:3 (0:25, 0:25, 0:25) walkower

GKS Katowice - Victoria Wałbrzych  3:1 (25:14, 23:25, 25:21, 27:25)

AZS AGH Kraków - AZS Stal Nysa  3:0 (27:25, 25:15, 25:18)

Warta Zawiercie - Camper Wyszków  3:1 (25:19, 25:22, 26:28, 27:25)

KPS Siedlce - Krispol Września  1:3 (18:25, 19:25, 29:27, 21:25)

Espadon Szczecin - Energa Omis Ostrołęka 3:2 (25:19, 23:25, 17:25, 25:17, 15:10)