10.01.2022

LUK Lublin – Ślepsk Malow Suwałki 3:1. Poniżej poziomu [wyniki, tabela]

Co się stało z drużyną, która poprzednie rozgrywki PlusLigi zakończyła na 7. miejscu, jak równy z równym potrafiła walczyć z ZAKSĄ czy Jastrzębskim Węglem, a na początku tego sezonu rozbiła LUK Lublin 3:0, w setach do 19, 16 i 22?!

W poniedziałkowy wieczór w Lublinie beniaminek wziął rewanż na suwalskiej drużynie i wskoczył do czołowej ósemki. Do starcia z Biało-Niebieskimi lublinianie przystępowali po serii czterech porażek i, niestety, przełamali się właśnie na naszym zespole.

Do Lublina pojechał nie tylko prezes Wojciech Winnik, ale także jego poprzednik, Michał Wiszniewski. Nasz sztab szkoleniowy, by odwrócić zły los, znowu przywdział inne stroje. Nie zmienił jednak wyjściowego składu. Trener Andrzej Kowal i pełniący podczas jego kontuzji rolę pierwszego szkoleniowca Mateusz  Kuśmierz podobnie jak w meczu z Wartą Zawiercie postawili na parę przyjmujących Adrian Buchowski oraz Paweł Halaba i siatkarze z Lublina, podobnie jak ci z Zawiercia, od początku zagrywali w tego ostatniego. Paweł Halaba najpierw odbierał ciosy, ale potem kompletnie się zagubił i został zmieniony przez Piotra Łukasika przy stanie 15:6 dla gospodarzy. Tak wysokie prowadzenie miejscowi zawdzięczali także temu, że nasi uparli się atakować w aut. Ślepsk Malow zepsuł aż 6 ataków, nadział się na 3 bloki, nie pomogło wprowadzenie na chwilę Łukasza Makowskiego oraz Jakuba Ziobrowskiego i LUK Lublin wygrał pierwszą część 25:16.

W drugim secie gospodarze wyszli na 6:4 i myśleli, że dalej pójdzie im jak po maśle. Zagrywką celowali w Piotra Łukasika, ale serwowali zbyt lekko, by sprawić mierzącemu 208 cm olbrzymowi z Suwałk zbytnie kłopoty. Ślepsk Malow poprawił przyjęcie i blok, a seryjnie zaczął punktować przy zagrywkach Josha Tuanigi, Bartłomieja Bołądzia oraz Cezarego Sapińskiego i losy rywalizacji kompletnie się odwróciły. LUK Lublin przegrał drugą odsłonę 18:25.

Bialo-Niebeiscy poszli za ciosem, po akcjach Cezarego Sapińskiego, Adriana Buchowskiego i Piotra Łukasika prowadzili 15:11. W tym momencie zagrywkę zepsuł Josh Tuaniga i gra naszego zespołu straciła na płynności. LUK Lublin pracowicie niwelował różnicę, wreszcie złapał kontakt, a w końcówce wyszedł na prowadzenie 22:21 i blokiem zakończył seta na 25:22. Szkoda, bo równie dobrze ta partia mogła paść łupem Biało-Niebieskich.

Na początku czwartego seta kiwkę zepsuł Josh Tuaniga, w najgorszym z możliwych momencie źle przyjął Piotr Łukasik i miejscowi uciekli na 4:1. Już przy tym wyniku o czas poprosił Mateusz Kuśmierz, ale ani ta, ani  następna przerwa, a tym bardziej rotowanie składem, nie zmieniły obrazu spotkania. Dyrygowany przez wybranego MVP meczu Grzegorza Pająka zespół z Lublina utrzymywał 3-4 punktową przewagę, wygrał seta 25:21 i mecz 3:1.

Dla Ślepska Malowu była to już 11. porażka w 14 spotkaniach. Suwalska drużyna okopała się na przedostatnim miejscu w tabeli i musi drżeć, by nie wyprzedził jej outsider z Nysy. Następny, znowu wyjazdowy mecz Biało-Niebiescy rozegrają z Indykpolem AZS Olsztyn i by myśleć o jakiejś zdobyczy, muszą zaprezentować dużo, dużo wyższy poziom.