04.11.2019

PlusLiga. Projekt Warszawa - Ślepsk Malow Suwałki 3:1. Szkoda tego drugiego seta [zdjęcia, tabela]

Suwalski beniaminek zrobił dobre wrażenie, ale nie zdobył punktu w wyjazdowym meczu z wicemistrzem Polski. Biało-Niebiescy muszą mieć ogromne pretensje do siebie, bo w Warszawie mogli wygrać przynajmniej dwa sety.

- Przeciwnik grał nie jak beniaminek, ale jak zespół który w tej lidze jest od lat - komplementował w pomeczowej telewizyjnej wypowiedzi Bartosz Kwolek, wybrany MVP spotkania. - Obawialiśmy sie, że będzie to trudne spotkanie, i takie było. Najważniejsze, że zdobyliśmy trzy punkty.

Jeszcze trzy lata temu Bartosz Kwolek, mistrz świata i Europy kadetów i juniorów w barwach SMS PZPS Spała rywalizował ze Ślepskiem w I lidze.

Dzisiaj Wojciech Winnik, już nie grający prezes suwalskiego klubu, stojąc z boku w hali, nerwowo obserował poczynania asa Projektu.

Bartosz Kwolek zdobył 20, a kolejny mistrz świata w warszawskiej drużynie, Piotr Nowakowski 10 punktów. Pierwszy z nich brał na siebie ciężar skończenia pierwszej akcji lub kontry, a doświadczenie wysoki środkowego przesądziło o tym, że zablokował on graczy suwalskiego zespołu w końcówce ostatniego, jak się okazało, seta.

Bartosz Kwolek, Piotr Nowakowski, Andrzej Wrona i Damian Wojtaszek, reprezentanci Polski wspierani byli przez utytułowanych Francuzów - rozgrywającego Antoine Bizarda i Kevina Tillie. Wspomniane doświadczenie i większa odporność nerwowa przesądziły o zwycięstwie drużyny Andrei Anastasiego za trzy punkty.

W odróżnieniu od rewelacyjnego meczu w Rzeszowie, w hali Arena Ursynów Ślepsk Malow nie był już tak bezbłędny na zagrywce. W pierwszym secie dodatkowo mocno kulało przyjęcie. Podopieczni Andrzeja Kowala dzielnie trzymali się do stanu 8:8, ale potem gospodarze odjechali na 18:13. Nasz trener zdecydował się na zmiany, pozwolił zadebiutować w PlusLidze Kacprowi Gonciarzowi, Patrykowi Szwaradzkiemu, za Cezarego Sapińskiego wszedł Łukasz Rudzewicz, który już na długo pozostal na boisku. Zmiennikom nie udalo sie zmniejszyc straty, Projekt wygrał pierwszą partię 25:19.

Po zmianie stron to miejscowi zaczęli popełniać błędy w przyjęciu i Ślepsk Malow, dzięki atakom Nicolasa Szerszenia z drugiej linii oraz Bartosza Bołądzia i Jakuba Rohnki ze skrzydeł wyszedł na dwupunktowe prowadzenie, które utrzymywało się do połowy seta. Suwalscy gracze przestali jednak kończyć ataki, nieco ożywienia wniósł Kevin Klinkenberg, ale to miejscowi wyszli na 19:17. W nerwowej koncówce gracze obu zespołów prześcigali się w psuciu zagrywek, po błędzie Andreasa Takvama drużyna Projektu miała setbola 24:23, wyrównał Łukasz Rudzewicz, ale w kolejnych dwóch akcjach większą odporność wykazali wicemistrzowie Polski, którzy wygrali na przewagi 26:24 i prowadzili w setach 2:0.

Ślepsk Malow nie załamał się przegraną seta na własne życzenie i wynikiem 2:5 w trzeciej partii. Nareszcie zagrywka wstrzelił się Tuaaniga, który dorzucił jeszcze kiwkę, Biało-Niebiescy najpierw zdobyli 5 punktów z rzędu, a od stanu 13:13 odjechali na cztery oczka, na finiszu dobawili jeszcze jedno i wygrali tę odsłonę 25:20.

Czwarty set zaczął się niedobrze, podopieczni Anastasiego prowadzili 5:2. Pomógl czas wzięty przez Andrzeja Kowala, Ślepsk Malow za sprawą Andreasa Takvama zdobył trzy punkty z rzędu blokiem i uwierzył w to, że ten mecz może się jeszcze nie skończyć. Ze stanu 12:8 dla Projektu zrobiło się 13:13, a potem to drużyna Andrzeja Kowala prowadziła 20:19. Andrea Anastasi poprosił o czas, po przerwie przez nasz blok przebił się Bartosz Kwolek, Andrzej Wrona zablokował Bartłomieja Bołądzia i role się odwróciły. Przy remisie 22:22 Bartłomiej Bołądź zepsuł zagrywkę, a Andrzej Wrona popisał się blokiem na Jakubie Rohnce. Suwalski zespół obronił pierwszego meczbola, przy drugim nie dał już rady.

Pozostał niedosyt, bo w meczu z silnym kadrowo wicemistrzem kraju Ślepsk Malow mógł zagrać tie-breaka. Biało-Niebiescy muszą jak najszybciej zapomnieć o poniedziałkowej potyczce, bo już w środę, 6 listopada znowu na wyjeździe, poprzeczka powędruje jeszcze wyżej. W zaległym meczu 1. kolejki PlusLigi ich rywalem będzie Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, mistrz Polski. Już dziś zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo. Początek godz. 17.30.

Projekt Warszawa - Ślepsk Malow Suwałki 3 : 1

(25:19, 26:24, 20:25, 25:23)

Projekt Warszawa: Bartosz Kwolek (20), Antoine Bizard (3), Jan Król (13), Piotr Nowakowski (10) Damian Wojtaszek (libero), Kevin Tillie (15) oraz Andrzej Wrona (6), Jakub Kowalczyk (0), Patryk Niemiec (1), Igor Grobelny (2), Michał Kozłowski (0)

Ślepsk Malow Suwałki: Nicolas Szerszeń (17), Bartłomiej Bołądź (16), Andreas Takvam (10), Jakub Rohnka (10), Joshua Tuaniga (2), Cezary Sapiński (1) - Paweł Filipowicz i Adrian Stańczak (libero) oraz Łukasz Rudzewicz (3), Kacper Gonciarz, Patryk Szwaradzki (2), Kevin Klinkenberg (1), Wojciech Siek (0), Kamil Skrzypkowski (0).

Pozostałe wyniki 3. kolejki:

Sobota, 2.11.

Asseco Resovia Rzeszów - AZS Olsztyn  1 : 3 (20:25, 20:25, 25:21, 19:25)

Skra Bełchatów - Cuprum Lubin  2 : 3 (14:25, 25:16, 20:25, 25:23, 12:15)

GKS Katowice - Trefl Gdańsk  2 : 3 (23:25, 25:21, 25:27, 25:15, 11:15)

Niedziela, 3.11.

Jastrzębski Węgiel - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle  0 : 3 (23:25, 21:25, 20:25)

Aluron Virtu Zawiercie - MKS Będzin  3 : 1 (20:25, 25:19, 25:23, 25:19)

Poniedziałek, 4.11.

Cerrad Czarni Radom - BKS Visła Bydgoszcz  3 : 2 (21:25, 25:17, 23:25, 25:19, 17:15)