28.10.2020

Ślepsk Malow - Czarni Radom 3:2. Nareszcie radość w Suwałki Arenie

Po nierównej, pełnej błędów grze Biało-Niebiescy wygrali pierwszy w tym sezonie mecz we własnej hali. Podzielili się w nim punktami z niewygodnym dla nich rywalem, Czarnymi Radom.

Osiem dni temu w zaciętym meczu w Radomiu suwalski zespół wygrał 3:0. To tamto spotkanie miało być rewanżowym, ale zostało rozegrane awansem i do rewanżu doszło dzisiaj w Suwałkach, w zaległym meczu 3 kolejki.

Tak jak w Radomiu, w ekipie Czarnych zabrakło libero Mateusza Masłowskiego, mistrza świata juniorów, no i kontuzjowanego Dawida Konarskiego, dwukrotnego mistrza świata. Dziś się okazało, że reprezentant  Polski jest zakażony koronawirusem. Szczęście w nieszczęściu, że do zakażenia doszło, kiedy atakujący Czarnych nie trenował z zespołem. Nikogo nie trzeba było kierować na kwarantannę.

Z drużyny Andrzeja Kowala natomiast niemal w ostatniej chwili wypadł narzekajacy na ból barku Andreas Takvam. Miejsce Norwega na środku zajął Łukasz Rudzewicz. Druga zmiana w wyjściowym składzie zaszła na skrzydle. Belgijskiego przyjmującego Kevina Klinkenberga zastąpił jego rodak, Tomas Rousseaux.

Jak każe tradycja spotkań tych zespołów, zaczęło sie od zaciętej walki punkt za punkt, która trwała aż do stanu 11:12. Za chwilę było 11:13, ale  wtedy trzy punkty z rzędu zdobyli gospodarze i po raz pierwszy wyszli na prowadzenie. Na krótko, zaraz wszystko wróciło do normy.

Gra była nerwowa, niepewna, często mogliśmy oglądać długie akcje, znane z damskiej siatkówki. Przy stanie 19:19, po serii obustronnych błędów serwisowych, Andrzej Kowal dokonał zadaniowej zmiany, na plac weszli Łukasz Kaczorowski i Jakub Rohnka. Ten pierwszy, niestety, zepsuł zagrywkę, Michał Kędzierski zablokowal Marcina Walińskiego, a potem dołożył asa i Ślepsk Malow przegrywał 19:22. Gospodarze próbowali odwrócić losy seta, ale ulegli 23:25.

W pierwszej partii drużyna Andrzeja Kowala ustępowała Czarnym zagrywką i blokiem i na poprawę tych elementó położyla nacisk w drugim secie. Łukasz Rudzewicz zaatakował środkiem, a Marcin Waliński po linii, blokiem zapunktował Tomas Rousseaux i miejscowi odskoczyli na 5:2, a potem na pierwszą w tym meczu znaczną, bo pięciopunktową przewagę 14:9.

Na boisko weszli Patryk Szwaradzki, ktory zapomina już o długotrwałej kontuzji mięśni brzucha oraz Mateusz Sacharewicz. Przewaga, z 21:17 stopniała do 21:20, a zażartą końcówkę Ślepsk Malow wygrał 25:23.

Gospodarze wyrównali, pozwolili radomianom na kilka zrywów w trzecim secie, w którym od stanu 8:8 robili już, co chcieli. Rywali, którym nic nie wychodziło, deklasowali, ośmieszali wręcz Bartłomiej Bołądź, Marcin Waliński i Tomas Rousseaux. Ślepsk Malow odjechał aż na 20:9, w końcówce się bawił i wygrał trzeciego seta 25:16.

Wydawało się, że dominacja Biało-Niebieskich przedłuży się na czwartą odsłonę, w której Josha Tuanigę zluzował na trochę Kacper Gonciarz, ale nic bardziej mylnego. Nasi siatkarze musieli odrabiać ze stanu 6:10, a potem znowu mozolnie walczyli punkt za punkt. W szarpanej końcówce obronili trzy setbole, ale ostatecznie przegrali 25:27.

Obawy, czy mająca za soba dwutygodniowe zmagania z koronawirusem ekipa Ślepska Malowu wytrzyma trudy tie-breaka okazały się płonne. Tym razem to siatkarze suwalskiego zespołu, po świetnych zagrywkach Marcina Walińskiego, punktowali blokiem i cieszyli się z udanych ataków wzdłuż linii Bartłomieja Bołądzia, a środkiem Łukasza Rudzewicza i Mateusza Sacharewicza, z kiwek Josha Tuanigi. Zmieniali strony przy wyniku 8:2 i jeszcze podwyższyli na 10:2. Swój popis w piątym secie Ślepsk Malow zakończył rezultatem 15:8, za dwa punkty wygrał pierwszy w tym sezonie mecz we własnej, szkoda że pustej hali.

Wojciech Drażba, TM

Zaległe spotkanie 3. kolejki – środa, 28.10.

Ślepsk Malow Suwałki – Cerrad Enea Czarni Radom 3 : 2 (23:25, 25:23, 25:16, 25:27, 15:8)

Ślepsk Malow: Marcin Waliński (13), Tomas Rousseaux (21), Bartłomiej Bołądź (25), Łukasz Rudzewicz (7), Cezary Sapiński (8), Josh Tuaniga (5) i Mateusz Czunkiewicz (libero), Paweł Filipowicz (libero) oraz Patryk Szwaradzki, Łukasz Kaczorowski (1), Mateusz Sacharewicz (2), Jakub Rohnka, Kacper Gonciarz

Czarni Radom: Dryja (9), Kędzierski 94), Loh (8), Gąsior (23), Yosifov (12), Sander (13) – Nowowsiak (libero) oraz Ostrowski, Pasiński, Firszt (4)

MVP: Bartłomiej Bołądź (Ślepsk Malow)