01.11.2022

Ślepsk Malow – Cuprum Lubin 3:1. Huśtawka jakości, ale jest komplet punktów i szansa na ogranie Skry

Biało-Niebiescy wygrali czwarty mecz w sezonie i umocnili swoją pozycję w czołowej ósemce. Udźwignęli presję i rolę faworytów, powody do obaw o wynik dali w drugim secie, którego oddali niemal bez walki.

Wszystkie trzy wczeÅ›niejsze zwyciÄ™skie spotkania drużyna Dominika Kwapisiewicza koÅ„czyÅ‚a rezultatem 3:1. W dniu Wszystkich ÅšwiÄ™tych w SuwaÅ‚ki Arenie wydawaÅ‚o siÄ™, że tym razem gospodarze wygrajÄ… do zera.  MajÄ…ca dwukrotnie mniejszÄ… liczbÄ™ punktów w tabeli drużyna Cuprum Lubin, która do tej pory pokonaÅ‚a tylko najsÅ‚absze w stawce  BBTS Bielsko-BiaÅ‚a i Barkom Każany Lwów, na poczÄ…tku praktycznie nie stawiaÅ‚a oporu. Po akcjach Bartosza Filipiaka szybciutko zrobiÅ‚o siÄ™ 3:0, kapitanowi Åšlepska Malowu nie zamierzali ustÄ™pować w ataku i blokiem Cezary SapiÅ„ski, PaweÅ‚ Halaba, Andreas Takvam oraz Miran Kujundzić i gospodarze prowadzili 10:4, 15:9, 19:12. Jakby maÅ‚o byÅ‚o takiej straty, kontuzji doznaÅ‚ niemiecki przyjmujÄ…cy ekipy przyjezdnych Florian Krage. ZastÄ…piÅ‚ go niedawny rezerwowy w Åšlepsku Malowie Jakub Ziobrowski, który przeciwko byÅ‚ym kolegom rozegraÅ‚ bardzo dobry mecz, zdobyÅ‚ 13 punktów.

BiaÅ‚o-Niebiescy wygrali pierwszego seta 25:19 i po zmianie stron zmienili siÄ™ nie do poznania, niestety na gorsze. Zawodnicy z Lubina zaczÄ™li sprawiać im problemy mocnÄ… zagrywkÄ… i  skutecznym blokiem. Na rozegraniu gubiÅ‚ siÄ™ Matias Sanchez, przez co ataków Å›rodkiem nie koÅ„czyÅ‚ Andreas Takvam, za którego wchodziÅ‚ PrzemysÅ‚aw SmoliÅ„ski. Po kolejnym asie Grzegorza PajÄ…ka, Dominik Kwapisiewicz zdjÄ…Å‚ z boiska Mirana Kujundzicia, którego na przyjÄ™ciu zastÄ…piÅ‚ Adrian Buchowski. Zmiany i przerwy na żądanie nic nie dawaÅ‚y. Cuprum lepiej zagrywaÅ‚o, po wyblokach skutecznie kontrowaÅ‚o, drugÄ… część meczu wysoko wygraÅ‚o 25:15 i zrobiÅ‚o siÄ™ 1:1 w setach.

Siatkarze trenera PawÅ‚a Ruska postanowili pójść za ciosem i w trzeciej odsÅ‚onie odskoczyli na 11:7. Tak jak dotÄ…d mieliÅ›my huÅ›tawkÄ™ nastrojów i jakoÅ›ci gry co set, tak teraz przyspieszyÅ‚a ona do kilku akcji. Ze stanu 11:14, gÅ‚ównie dziÄ™ki Cezaremu SapiÅ„skiemu, który zablokowaÅ‚ Jakuba Ziobrowskiego, potem huknÄ…Å‚ z przechodzÄ…cej piÅ‚ki, a nastÄ™pnie znowu popisaÅ‚ siÄ™ blokiem  - tym razem na M’Baye gospodarze wyciÄ…gnÄ™li na 15:14 i podwyższyli prowadzenie do czterech punktów – 19:15. W tym momencie to Miedziowi skoczyli na wyższe obroty, wygrali trzy kolejne akcje, zÅ‚apali kontakt, byÅ‚o już tylko 19:18 dla Åšlepska Malowu. Na szczęście, Adrian Buchowski zapunktowaÅ‚ zagrywka w Ilie Kowalowa, w ataku nie pomylili siÄ™ Bartosz Filipiak (na zdjeciu ponizej, wybrany MVP spotkania) oraz PaweÅ‚ Halaba i dopingowani przez kibiców miejscowi odskoczyli na 24:18, a seta wygrali 25:20.

Siatkarze Cuprum nie przestawali wierzyć w jakÄ…Å› zdobycz we Wszystkich ÅšwiÄ™tych, robili wszystko, by doprowadzić do tie-breaka. W czwartym secie prowadzili jednym-dwoma punktami, ale tylko do stanu 14:13. Za grÄ™ blokiem, co solidnie poczuÅ‚ ukraiÅ„ski przyjmujÄ…cy lubiÅ„skiej drużyny Ilia Kowalow,  znowu zabraÅ‚ siÄ™ Cezary SapiÅ„ski z Bartoszem Filipiakiem. Åšlepsk Malow uciekÅ‚ na 18:15, a po ataku i asie Filipiaka prowadziÅ‚ już 23:19. Równie kapitalnym atakiem i zagrywkÄ… humor suwalczanom spróbowaÅ‚ zepsuć Jakub Ziobrowski, ale w koÅ„cówce spokój zachowaÅ‚ Adrian Buchowski i Åšlepsk Malow wygraÅ‚ czwartego seta  25:22 i caÅ‚y mecz 3:1.

InaugurujÄ…cy 7. kolejkÄ™ BiaÅ‚o-Niebiescy dopisali sobie komplet oczek i z 13 punktami w dorobku umocnili swojÄ… pozycjÄ™ w górnej części tabeli, przynajmniej do Å›rody plasujÄ… siÄ™ na 4. miejscu. Już w najbliższy piÄ…tek o godz. 20:30 w BeÅ‚chatowie rozpocznÄ… 8. rundÄ™, w której także mogÄ… coraz Å›mielej myÅ›leć o komplecie. PGE Skra BeÅ‚chatów wpadÅ‚a bowiem w doÅ‚ek formy. W miniony weekend u siebie przegraÅ‚a 0:3 z Projektem Warszawa, a dzisiaj w Krakowie sensacyjnie ulegÅ‚a 2:3 Barkomowi Każany Lwów. UkraiÅ„cy odnieÅ›li historyczne, pierwsze zwyciÄ™stwo w PlusLidze.

Projekt Warszawa, po wyleczeniu kontuzji przez Francuza Kevina Tillie i Artura Szalpuka, wraca na swoje tory. WspomnieliÅ›my o wygranej w BeÅ‚chatowie, a we wtorek w Arenie Ursynów warszawski zespóÅ‚ pokonaÅ‚ 3:0 Cerrad EneÄ™ Czarnych Radom i wskoczyÅ‚ na 8. miejsce.

Materiały wideo: Ślepsk Malow Suwałki

Åšlepsk Malow SuwaÅ‚ki – Cuprum Lubin 3:1 (25:19, 15:25, 25:20, 25:22)

MVP: Bartosz Filipiak

Ślepsk Malow: Matias Sanchez (1), Bartosz Filipiak (21), Miran Kujundżić (6), Andreas Takvam (12), Cezary Sapiński (12), Paweł Halaba (15) Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Adrian Buchowski (4), Przemysław Smoliński (2)

Cuprum: Wojciech Ferens (10), PaweÅ‚ Pietraszko (10), Remigiusz Kapica, Florian Krage (1), Grzegorz PajÄ…k (4), Ilia Kowalow (13), Kamil Szymura (libero) oraz Kajetan Kubicki, Moustapha M’Baye (9), Dominik Czerny, Jakub Ziobrowski (13), Maciej Sas (libero)

Pozostałe wyniki i pary 7. kolejki

Wtorek, 1.11.

Barkom Każany Lwów – PGE Skra BeÅ‚chatów 3:2 (22:25, 25:23, 25:23, 16:25, 15:13)

MVP: Jonas Kvalen

Projekt Warszawa - Czarni Radom 3 : 0 (25:21, 25:20, 27:25)

MVP: Jan Firlej