23.01.2022

Ślepsk Malow – Cuprum Lubin 3:1. Nareszcie, po ponad 3 miesiącach radość w Suwałki Arenie [zdjęcia]

Dominik Kwapisiewicz udanie zadebiutował w roli trenera Biało-Niebieskich. Jego podopieczni bardzo dobrze zagrali w pierwszych dwóch oraz czwartym secie, wygrali za 3 punkty i nie muszą już myśleć o obronie przed spadkiem, ale śmielej spoglądać w górę tabeli.

Na tę chwilę suwalscy kibice musieli czekać od 9 października. Tego dnia, w 2. kolejce PlusLigi Ślepsk Malow wygrał z beniaminkiem z Lublina, a potem zwyciężał już tylko w Nysie i Gdańsku.  U siebie brał lanie za laniem, aż w końcu, po zmianie trenera Suwałki Arena eksplodowała radością. Na taką okazję przywoływane jest nie tylko sportowe powiedzenie, że zadziałał efekt nowej miotły. Siatkarze suwalskiej drużyny zagrali nie tylko niemal bezbłędnie pod względem technicznym i taktycznym, ale z większą werwą, dynamiczniej.

- Przez te kilka dni mojej pracy skupiliśmy się na pobudzeniu energii i entuzjazmu w zespole – mówi Dominik Kwapisiewicz, trener Ślepska Malowu. – Na treningach przekonał mnie do siebie Paweł Halaba i to on wespół z Adrianem Buchowskim stanowił dwójkę przyjmujących.

Właśnie na przyjęciu  suwalski zespół zagrał od początku wręcz koncertowo. Rozgrywający Josh Tuaniga otrzymywał takie piłki, że mógł dyrygować ofensywą, jak tylko chciał. A że jego koledzy, na czele z Bartłomiejem Bołądziem w ataku, pokazywali 70 procentową skuteczność, Ślepsk Malow pierwsze dwa sety wygrał szybko, w 18 i 20 minut w stosunku 25:18 i 25:20.

- Przy przyjęciu na tak wysokim procencie Josh miał pootwierane wszystkie korytarze i podejmował najlepsze decyzje – chwali rozgrywającego Dominik Kwapisiewicz. – Dobre wejścia zaliczyli zmiennicy Mateusz Laskowski i Przemysław Smoliński.

Łatwo i przyjemnie wygrane dwa sety wprowadziły, niestety, rozprężenie w szerach gospodarzy. Fakt, że w ekipie gości znacznie lepiej zaczęli grać Wojciech Ferens i Marcin Waliński, ale to nasi siatkarze podali przeciwnikowi rękę. Po dwóch nieudanych odbiorach i nadzianiu się na blok, przy stanie 9:15 z boiska zszedł Paweł Halaba, ale zastępujący go Kevin Klinkenberg nie poprawił jakości przyjęcia. Suwalscy siatkarze podgonili jeszcze na 15:17, ale trzeciego seta kończyli festiwalem błędów. Cezary Sapiński przestrzelil ze środka, Adrian Buchowski po raz kolejny przekroczył linię zagrywki, Kevin Klingenberg zaatakował w aut i nie zdołał przyjąć, Mateusz Laskowski zadaniowo wszedł na zagrywkę i pomylił się o kilka metrów. Koszmar byłych kolegów ze Ślepska  Malowu bez litości skończył Marcin Waliński, trzecią odsłonę podopieczni Dominika Kwapisiewicza przegrali 18:25.

W czwartym secie na plac wrócił Paweł Halaba, a wraz z nim wróciła też dobra zagrywka gospodarzy. Siatkarze Cuprum wytrzymywali presje tylko do stanu 8:8, potem już rzadko kończyli pierwsze akcje. Przy serwach Bartłomieja Bołądzia suwalski zespół odskoczył na 13:9, a potem, dzięki mądrej i sprytnej grze powiększał przewagę. Efektownym atakiem środkiem Andreas Takvam zakończył tę partię wynikiem 25:18 i mecz 3:1.

- Możemy być zadowoleni ze zdobycia 3 punktów w niezłym stylu - ocenia Dominik Kwapisiewicz. – Drużyna zasługuje na to, żeby przez jeden dzień się pocieszyć, a od wtorku zaczynamy przygotowania do bardzo ważnego meczu w Radomiu.

Z Cerrad Enea Czarnymi, z którymi zrównali się dzisiaj punktami, suwalska drużyna zagra w piątek, ale jeszcze w poniedziałek radomian czeka ciężki mecz w Gdańsku z Treflem, który także ma 13 punktów. W innym poniedziałkowym spotkaniu zmierzą się rywalizujące obecnie o 8. miejsce GKS Katowice i LUK Lublin. Jeżeli Ślepsk Malow w piątek wygra w Radomiu, a potem u siebie ze Stalą Nysa, to na powrót będzie mógł marzyć o tej 8. lokacie.

- Najważniejsze jest utrzymanie, żeby PlusLiga została w Suwałkach – studzi zapędy Dominik Kwapisiewicz. – W następnych meczach musimy grać tak, jak dzisiaj i kolejne wyniki pokażą, jakie cele będziemy sobie wyznaczać.

Wojciech Drażba, TM

Ślepsk Suwałki - Cuprum Lubin 3 : 1 (25:15, 25:20, 18:25, 25:18)

MVP: Bartłomiej Bołądź (Ślepsk)

Ślepsk (cyfry przy nazwisku to liczba zdobytych punktów): Adrian Buchowski (14), Bartłomiej Bołądź (21), Andreas Takvam (9), Cezary Sapiński (8), Paweł Halaba (13), Josua Tuaniga (4) - libero: Mateusz Czunkiewicz oraz Mateusz Laskowski, Przemysław Smoliński, Kevin Klinkenberg (1)
Cuprum: Dawid Gunia (6), Wojciech Ferens (13), Remigiusz Kapica (9), Masahiro Sekita, Florian Krage (6), Marcin Waliński (18) – libero Maciej Sas i Kamil Szymura oraz Michał Gierżot (10), Przemysław Stępień (1)

Pozostałe wyniki i pary 17. kolejki PlusLigi

Sobota, 22.01.

Skra Bełchatów - Jastrzębski Węgiel 2 : 3 (25:23, 20:25, 23:25, 26:24, 10:15)

MVP: Jan Hadrava (Jastrzębski Węgiel)

Czerwone kartki:  Jurij Gladyr (JW) i Aleksandar Atanasijevic (PGE Skra)

Projekt Warszawa - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1 : 3 (25:22, 15:25, 22:25, 19:25)

MVP: Norbert Huber (ZAKSA)

Resovia Rzeszów - Stal Nysa 3 : 2 (23:25, 25:17, 18:25, 25:15, 15:13)

MVP: Jakub Kochanowski (Resovia)

Niedziela, 23.01.

Aluron CMC Warta Zawiercie - Indykpol AZS Olsztyn 3 : 2 (25:19, 21:25, 25:20, 17:25, 16:14)

1369:1527

Kolejność w tabeli po każdej kolejce rozgrywek ustalana jest według liczby zdobytych punktów meczowych. W przypadku równej liczby punktów meczowych o wyższym miejscu w tabeli decyduje:

- liczba wygranych meczów,

- lepszy (wyższy) stosunek setów zdobytych do straconych,

- lepszy (wyższy) stosunek małych punktów zdobytych do małych punktów straconych.

Drużyny, które zajmą:
   a. 14 miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek PlusLigi
   b. 2 miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek TAURON 1.Ligi
zagrają baraż do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu o prawo gry w PlusLidze w sezonie 2022/2023. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie 14 drużyna PlusLigi.
Uwaga: W przypadku nie powiększenia liczby drużyn w rozgrywkach PlusLigi sezonu 2022/2023 do 16- tu, 14 drużyna po fazie zasadniczej opuszcza rozgrywki PlusLigi, a baraż nie będzie rozgrywany. Drużyna, która zajmie 13 miejsce po zakończeniu fazy zasadniczej kończy rozgrywki w sezonie 2021/2022 na 13 miejscu w klasyfikacji końcowej