22.01.2023

Ślepsk Malow Suwałki - GKS Katowice 3:0. Luz i perfekcja [wideo, opinie]

Nigdy wcześniej Biało-Niebiescy nie wygrali z zespołem z Katowic tak gładko. Ślepsk Malow w pierwszym secie przełamał twardy opór GieKSy, a w dwóch następnych zagrał już koncertowo, uraczył kibiców festiwalem kapitalnych serwisów i ataków.

W niedzielnym meczu 21. kolejki PlusLigi drużyna Ślepska Malow Suwałki wygrała 3:0 z GKSem Katowice i z 31 punktami na koncie utrzymuje na 10. lokatę w tabeli. Najlepszym zawodnikiem meczu został wybrany Bartosz Filipiak (17 punktów, 3 asy serwisowe).

W niemal po brzegi wypełnionej suwalskiej hali już od początku pojedynku było czuć atmosferę walki o zwycięstwo, które drużynie Dominika Kwapisiewicza dałoby nadzieję na realną możliwość zajęcia miejsca w pierwszej ósemce tabeli i grze w play-off. I tak też się stało, bo po wygraniu dwóch zaciętych setów i gładkiego trzeciego, szanse zwiększyły się znacznie.

- Gonimy te play-offy, walczymy o ósemkę, dlatego te 3 punkty mogą okazać się dla nas bezcenne - mówi Dominik Kwapisiewicz, trener suwalskiej drużyny. - Po wcześniejszych meczach z GKS kończonych tie-breakami, nie spodziewalismy się tak łatwego zwycięstwa. Poza duża iloscia zepsutych zagrywek w pirszych dwóch setach, nasza gra po przyjeciu była jednak prawie perfekcyjna.

Tradycyjnie już trener suwalczan postawił na żelazną wyjściową szóstkę. W akcji zobaczyliśmy bardzo dobrez dobrze dysponowach Matiasa Sancheza, Bartosza Filipiaka, Pawła Halabę, Andreasa Takvama, Cezarego Sapińskiego, Mirana Kujundzicia i swietnie broniacego przez cały mecz Mateusza Czunkiewicza. Z kwadratu dla rezerwowych tylko na chwilę, przy zmianie zadaniowej w drugim secie na boisku pojawili się Mariusz Magnuszewski i Arkadiusz Żakieta.

Pierwsza odsłona przebiegała z dwupunktową przewagą raz Ślepska Malowu Suwałki, a po chwili GKSu Katowice, który prowadził 19:17 i 20:19. Dopiero w decydującym momencie seta, przy stanie 21:21 Jakub Jarosz zmarnował zagrywkę, Piotr Hain dotknął siatki, a Cezary Sapiński dołożył asa serwisowego i Ślepsk po raz pierwszy w tym meczu wypracował sobie trzy punkty przewagi. Pierwszą partię autową zagrywką zakończył Gonzalo Quiroga. Ślepsk Malow wygrał 25:22.

- Nawet kiedy goście prowadzili dwoma punktami, miałem wrażenie, że to my jesteśmy lepsi - opowiada Paweł Halaba, przyjmujący suwalskiej drużyny.

Biało - Niebiescy byli lepsi także w drugiej partii i podkreślili to zdobytą przewagą znacznie wcześniej. Wyrównany stan rzeczy trwał tylko do momentu 8:8, a później to Ślepsk Malow Suwałki nadawał tempo gry. Goście zaczęli popełniać więcej błędów na zagrywce, a w ataku szalał Bartosz Filipiak i suwalczanie zbudowali bezpieczne cztery oczka różnicy, które utrzymywali do końca partii i podobnie jak w pierwszym secie, zmarnowaną zagrywką katowiczan suwalczanie wygrali 25:20 i było 2:0 w setach.

Trzecia odsłona to całkowita dominacja zespołu suwalczan. Kibice oklaskiwali wyczyn Bartosza Filipiaka, który trzykrotnie z rzędu ustrzelił asa serwisowego. Później punkty bezpośrednio z zagrywki dołożyli także Paweł Halaba i Cezary Sapiński. W obronie dwoił się i troił Mateusz Czunkiewicz, a w ataku Ślepskowi wychodziło dosłownie wszystko. Po asie Cezarego Sapińskiego przewaga sięgnęła 12 oczek (21:9) i bezradnym gościom, którym przyszło godzić się z 11. porażka z rzędu, mozna było tylko współczuć. Suwalczanie w tej części pozwolili im ugrać 14 punktów i cieszyli się z drugiej z kolei, po ubiegłotygodniowym zwycięstwie nad Barkomem Każany Lwów, wygranej 3:0.

Teraz przed ekipą Ślepska Malowu Suwałki wyjazdowe starcie z niżej notowanym Cuprum Lubin i szansa na przedłużenie zwycięskiej serii.

- To przeciwnik absolutnie w naszym zasięgu - mówi Dominik Kwapisiewicz.

- Lubin ma już tylko matematyczne szanse na play-off, gra bez presji - uważa Paweł Halaba. - Siatkarze Cuprum nie mają nic do stracenia, będą ryzykowali, grali na maksa. Wierzę, że to jednak my zdobędziemy trzy punkty.

Ślepsk Malow Suwałki - GKS Katowice 3 : 0 (25:22, 25:20, 25:14)

Ślepsk Malow : Matias Sanchez 2, Bartosz Filipiak 17, Miran Kujundźić 6, Andreas Takvam 8, Cezary Sapiński 6, Paweł Halaba 9, libero: Mateusz Czunkiewicz oraz Arkadiusz Żakieta, Mariusz Magnuszewski

GKS Katowice: Jakub Szymański 5, Jakub Jarosz 4, Jakub Nowosielski 1, Sebastian Adamczyk 7, Piotr Hain 4, Gonzalo Quiroga 8, libero Bartosz Mariański oraz Tomas Rousseaux 1, Wiktor Mielczarek, Damian Domagała 5, Georgi Seganov

MVP: Bartosz Filipiak (Ślepsk Malow)