01.12.2020

Ślepsk Malow Suwałki - Indykpol AZS Olsztyn 1:3. Bez ikry, jak w zwolnionym tempie

Wśród wybitych z rytmu Biało-Niebieskich zabrakło kilku kluczowych zawodników, z podstawowym rozgrywającym na czele i goście z Olsztyna, którzy na początku sezonu u siebie przegrali ze Ślepskiem Malowem 0:3, pewnie wygrali ten nierówny rewanż.

Suwalska ekipa przeżywa drugą falę pandemii, ale władze prowadzącej rozgrywki PlusLigi spółki Polska Liga Siatkówki S.A. nie zgodziły się na przełożenie meczu. Zgodnie z "covidowymi" przepisami, wystarczy w zupelności, że w danym zespole będzie 8 zdrowych zawodników, w tym rozgrywajacy. Takie rowiązanie było rzecz jasna na rękę olsztynianom, którzy mieli prawie dwa razy mniej punktów od Biało-Niebieskich i ich główną troską jest obrona przed spadkiem.

W drużynie Andrzeja Kowala zabrakło Andreasa Takvama, Patryka Szwaradzkiego, Kevina Klinkenberga i Josha Tuanigi. Rola jedynego rozgrywającego spoczęła na Kacprze Gonciarzu, z którego usług szkoleniowiec Ślepska Malowu ostatnio nie korzystał wcale, a wcześniej  sporadycznie. Do Kacpra nie można mieć pretensji. Zagrał tak, jak i jego koledzy. Wyjątkiem był jedyny wyróżniający się na plus Bartłomiej Bołądź.

Andrzej Kowal, mimo że miał bardzo ograniczone pole manewru, z Łukasza Rudzewicza skorzystał dłużej dopiero w koncówce, Jakuba Rohnkę wpuścił na plac w ostatnim secie, a Łukasz Kaczorowski i Sebastian Warda wchodzili dosłownie na chwile.

Po Ślepsku Malowie było widać zamieszanie spowodowane odwołaniem w ostatniej chwili ubiegłotygodniowego meczu w Zawierciu oraz bałagan związany z niepotrzebną kwarantanną, którą na krótko zostali objęci ozdrowieńcy. Gospodarze, chociaż wyszli w żelaznym ostatnio (nie licząc Tuanigi) ustawieniu, z Marcinem Walińskim i Tomasem Rousseax na skrzydłach, Cezarym Sapińskim i Mateuszem Sacharewiczem na środku i Bartłomiejem Bołądziem w ataku, zaczęli bez charakterystycznej dla ich agresji, energii i szybkości. Gra jak w zwolnionym tempie podpasowała podopiecznym Daniela Castellaniego, którzy od stanu 12:12, dzięki  silniejszej zagrywce, lepszej skuteczności i blokowi zaczęli uciekać. Nasi źle przyjmowali i nie mogli skończyć pierwszej akcji, przegrali seta 19:25. Wystarczy dodać, że po pierwszym secie ich skuteczność w ataku wynosiła 39 proc.

Niemal równie wysoko, bo było już 20:24, Indykpol AZS mógł wygrać drugą część. Wyrównana gra, w której przyjezdni dalej ryzykowali zagrywką, a my wciąż rzadko mogliśmy przedzierać się środkiem, toczyła  się do stanu 20:20. Po serii błędów, miejscowi, a raczej Marcin Waliński zaczął wreszcie "kopać" zagrywką i Ślepsk Malow obronił cztery setbole. Zryw, niestety, okazał się próżny - Biało-Niebiescy przegrali 26:28

Następne dwie odsłony już nie miały wyrównanego przebiegu. Jedna drużyna szybko i daleko odskakiwała, a ta przeciwna traciła wiarę w sens wyruszenia w pościg. W trzecim secie Ślepsk jeszcze się nie poddał, uciekł na 10:5. Do poziomu Bartlomieja Bołądzia dostosowali się skrzydłowi, zaczął funkcjonować blok i skończyło się 25:19.

W serca Biało-Niebieskich wlała się nadzieja, ale wyparowała, kiedy blokiem zaczął punktować Indykpol AZS i na tablicy wyników pojawiło się 1:7. Od tego momentu bezsilni, pogodzeni już z losem gospodarze dociagnęli grę do 14:25 i czternasty mecz w sezonie zakończyli siódmą porażką.

Teraz przed Ślepskiem Malowem, który jeszcze po pierwszej covidowej przerwie zdążył rozegrać z Czarnymi Radom mecz i rewanż, nareszcie prawie dwa tygodnie, by solidnie potrenować. W czwartek ostatni członkowie ekipy zakończę izolację lub kwarantannę, a najbliższy ligowy mecz, znowu w Suwałki Arenie, nasza drużyna rozegra 14 grudnia z Asseco Resovią Rzeszów.

Wojciech Drażba, TM

15. kolejka

Ślepsk Malow Suwałki - Indykpol AZS Olsztyn 1 : 3 (19:25, 26:28, 25:19, 14:25)

Ślepsk Malow: Waliński (11), Rousseaux (17), Bołądź (19), Sapiński (4), Sacharewicz (2), Gonciarz (1) – Filipowicz i Czunkiewicz (libero) oraz Kaczorowski, Warda, Rudzewicz (2), Rohnka

Indykpol AZS: Stępień (3), Concepcion (10), Schulz (16), Teryomenko (10), Schott (16), Żaliński (19) - Gruszczyński (libero) oraz Andringa, Kapica, Droszyński, Poręba (3)

MVP: Wojciech Żaliński (AZS)

STATYSTYKI:

Czas trwania meczu:

105 minut (24+34+23+24)