04.11.2020

Ślepsk Malow Suwałki - Jastrzębski Węgiel 1:3. Najgorsze mają za sobą

W czterech z rzędu meczach we własnej hali Biało-Niebiescy wywalczyli 2 punkty. O większej zdobyczy mogli tylko marzyć, bo mierzyli się z mistrzem, wicemistrzem i brązowym medalistą ostatniego pełnego sezonu.

W minioną sobotę, po zaciętej walce, zwłaszcza w pierwszych dwóch setach, Biało-Niebiescy przegrali 0:3, z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, mistrzem Polski i niepokonanym liderem tabeli. W środę z drugiego końca kraju do Suwałk przyjechał wicelider, Jastrzębski Węgiel, który jedyną dotąd porażkę poniósł właśnie z ZAKSĄ.

Drużyna australijskiego trenera, Luke'a Reynoldsa traciła do kędzierzynian 10 punktów, miała rozegrane o dwa mecze mniej i okazję, by zmniejszyć stratę do lidera.W poprzednim sezonie Jastrzębski wygrał w Suwałki Arenie 3:1 i teraz zagrał także o zwycięstwo za trzy punkty.

Andrzej Kowal, trener Ślepska Malowu, z powodu koronawirusowych zakłóceń w przygotowaniach rotuje wyjściową szóstką. W środę znaleźli się w niej Łukasz Rudzewicz, Josh Tuaniga, Bartłomiej Bołądź, Marcin Waliński, Cezary Sapiński i Tomas Rousseaux, uzupełnieni przez libero Pawła Filipowicza i Mateusza Czunkiewicza.

Biało-Niebiescy zaczęli bojowo, prowadzili 4:3, ale po dwóch atakach Włocha Yacine Louatiego, błędzie Tuanigi i asie serwisowym Niemca Lukasa Kampy przegrywali już 4:7 i Andrzej Kowal ratował sytuację pierwszą przerwą na żądanie. Po niej siatkarze obu zespołów prześcigali się w psuciu zagrywek, przerywanym zbiciami Tomasa Rousseaux z naszej strony i Łukasza Wiśniewskiego z przeciwnej. Po akcji Rafała Szymury Ślepsk Malow przegrywał 9:15 i wiadomo było, ze jest już po secie. W końcówce blyszczał atakujacy Jastrzębskiego, Jakub Bucki, który jeszcze powiększył przewagę wicelidera. Set zakończył się klęską naszej drużyny 17:25

Konia z rzędem temu, kto by przewidział, że w drugim secie będzie dokładnie odwrotnie. Biało-Niebiescy po atakach Cezarego Sapińskiego, Bartłomieja Bołądzia, Tomasa Rousseax, a nawet Josha Tuanigi uciekli na 6:2 i, coraz lepiej zagrywając, bardzo pewnie utrzymywali sporą przewagę  do połowy tej odsłony. Jastrzębski Węgiel, ciągnięty przez Jakuba Buckiego, zmniejszył dystans do dwóch oczek, ale od stanu 16:14 zespół Andrzeja Kowala znowu odjechał, i to na dobre. Ostatnia akcja należała do Tomasa Rousseaux i Ślepsk Malow wygrał 25:18.

Gospodarze wyrównali i mocniej uwierzyli w siebie, a że wicelider nie rezygnował z planów, trzecia odsłona była bardzo wyrównana. Niestety, z upływem czasu Biało-Niebiescy znowu zaczęli gorzej serwować, a w kluczowych momentach zagrywka stała się najważniejszą bronią ich przeciwników. Po asie serwisowym Lukasa Kampy miejscowi przegrywali 4 punktami, Łukasz Kaczorowski zmniejszyl stratę do dwóch oczek, a na finiszu Cezary Sapiński zdobył kontaktowy punkt na 22:23. Wtedy zagrywkę zepsuł Josh Tuaniga, a asem pierwszego setbola dla Jastrzębskiego wykorzystał Yacine Louati - 22:25.

Walkę o "pozostanie w meczu" Ślepsk Malow zaczął od nerwowej gry punkt za punkt, by opanować emocje i zyskać prowadzenie 11:8.  Podobnie jednak jak w sobotnim starciu z ZAKSĄ, kiedy gospodarze uciekli na  14:10, wkradło się lekkie rozluźnienie i przyjezdni wygrali cztery kolejne akcje.

- W naszej grze za dużo było przestojów - narzeka Andrzej Kowal. - Tak jak w tym trzecim secie, dobrze zaczynamy, a potem w jednym-dwóch ustawieniach tracimy dużo punktów.

Mieliśmy jeszcze remis 15:15, by zostać zmuszonymi do niwelowania trzypunktowej straty. Kontakt na 19:20 atakiem zdobył Łukasz Kaczorowski, ale zagrywkę zepsuł Cezary Sapiński, a w następnej akcji sędzia zauważył dotknięcie siatki przez naszego zawodnika.  Przy stanie 21:24 pierwszego meczbola obroniliśmy dzięki Łukaszowi Kaczorowskiemu, ale już za drugim razem zwycięstwo gościom dał  Yacine Louati - 22:25. Tak jak zimą, Ślepsk Malow znowu przegrał z faworytem, ponownie urwał mu jednego seta.

Najważniejsze jednak, że najgorsze, czyli mecze z Vervą Warszawa, ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębskim Węglem drużyna Andrzeja Kowala ma już za sobą. W porażki z potentatami PlusLigi wplotła wygraną 3:2 z Czarnymi Radom i z tą świadomością wyruszy na sobotnie spotkanie z innym rywalem o miejsce w czołowej ósemce, z Treflem w Gdańsku.

Wojciech Drażba, TM

Wynik 11. kolejki:

Ślepsk Suwałki – Jastrzębski Węgiel 1 : 3 (17:25, 25:18, 22:25, 22:25)

Ślepsk: Waliński (7), Rousseaux (12), Bołądź (8), Rudzewicz (6), Sapiński (11), Tuaniga (6) - Filipowicz i Czunkiewicz (libero) oraz Kaczorowski (3), Klinkenberg (1),Warda, Sacharewicz, Gonciarz, Rohnka

Jastrzębski Węgiel: Louati (10), Bucki (16), Wiśniewski (8), Kampa (4), Gladyr (8), Szymura (15) - Popiwczak (libero) oraz Gierżot, Al Hachdadi, Tervaportti

Czas trwania meczu:

100 minut (22-24-26-28)

MKS Będzin - Cuprum Lubin 3:1 (25:20, 25:23, 20:25, 25:21) - rozegrany awansem, uwzględniony w tabeli