06.03.2021

Ślepsk Malow Suwałki - Stal Nysa 3:1 i jesteśmy w play-off! Krok w przód

Biało-Niebiescy bez większych problemów pokonali trzeciego od końca beniaminka i zajęli 8. miejsce na koniec rundy zasadniczej PlusLigi.

W play-off drużyna Andrzeja Kowala zmierzy się w dwumeczu z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, mistrzem Polski, półfinalistą Ligi Mistrzów. Początek rywalizacji 20 marca w Kędzierzynie.

Zwycięstwem nad Stalą Nysa, trzecim z rzędu po wygranych z Treflem Gdańsk i MKS-em Będzin, nasz zespół przypieczętował największy sukces w historii suwalskiego klubu. Przed rokiem, w debiutanckim, przerwanym przez pandemię na dwie kolejki przed końcem fazy zasadniczej sezonie, Ślepsk Malow zajął 9. miejsce. Teraz zrobił krok w przód.

Szkoda, że także przez pandemię koronawirusa, tego wyczynu nie mogli w Suwałki Arenie oklaskiwać kibice. Do najważniejszego, jak dotąd, meczu sezonu gospodarze przystąpili należycie zmotywowani i skoncentrowani. Dobrze przyjmowali, dzięki czemu Josh Tuaniga często uruchamiał na środku skutecznych tego dnia Andreasa Takvama i Cezarego Sapińskiego. Na skrzydłach nie zawodzili Tomas Rousseaux i Marcin Waliński, a Bartłomiej Bołądź atakował i zagrywał w takim stylu, że po raz siódmy zasłużył na statuetkę MVP, najwartościowszego gracza meczu.

W pierwszym secie nysanie, wśród ktorych wystąpił były środkowy Ślepska Mariusz Schamlewski, byli równorzędnym rywalem tylko do stanu 5:5. Od tego momentu Ślesk Malow zaczął ucieczkę, która doprowadziła go do wyniku 25:17.

Niemal bliźniaczy przebieg miała druga część, w której na zagrywce popisywał się Marcin Waliński, a w końcówce na boisku pokazał się Sebastian Warda. Podopieczni Andrzeja Kowala pozwolili przyjezdnym na równą grę do stanu 8:8, a potem uzyskali dwu-trzypunktową przewagę, którą ostatecznie powiększyli do pięciu oczek - 25:20.

W siatkówce już tak jest, że po dwóch gładko wygranych setach przychodzi zbytnia pewność siebie, rozprężenie. Tę dekoncentrację gospodarzy drużyna Krzysztofa Stelmacha skwapliwie wykorzystała. Dobrze blokował mierzący 211 cm Bartosz Lemański, nasz blok zaczął omijać atakujący Stali, Ben Tara. Przyjezdni uciekli na 6 oczek i Andrzej Kowal jakby uznał, że nie ma szans na pościg. Dał odpocząć obu skrzydłowym, miejsce których zajęli Kevin Klinkenberg i Jakub Rohnka. Drużyna z Nysy wygrała trzecią partię 25:19 i zaczęliśmy się obawiać o to, czy w szeregi gospodarzy nie wedrze się nerwowość.

Przerwa między setami zupełnie wystarczyła naszym, by odzyskać pion. Siatkarze suwalskiej drużyny psychicznie dużo lepiej wytrzymali początek czwartej części, ktora zaczęła się od błędu Mariusza Schamlewskiego. Przy stanie 3:0 dla Ślepska trener gości już poprosił o  czas, a przy wyniku 6:1 ratował w ten sam sposób kiepską dla jego zespołu sytuację po raz drugi. Wszystko na nic. W naszym bloku rozhulał się Cezary Sapiński, kiwką błysnął Josh Tuaniga, a sprytnymi lekkimi atakami ponad blokiem popisywali się Bartłomiej Bołądź i Tomas Rousseaux. Ślepsk Malow wygrał seta 25:20, a cały mecz 3:1.

Była to 12. wygrana Bialo-Niebeiskich w 26 meczach fazy zasadniczej. Zdobycie kolejnych trzech punktów sprawiło, że suwalski zespół umocnił się na 8. pozycji i nie musi, ku rozpaczy GKS Katowice i Indykpolu AZS Olsztyn, oglądać się na wyniki z innych boisk.

Wojciech Drażba, TM

Ślepsk Suwałki - Stal Nysa 3 : 1 (25:17, 25:20, 19:25, 25:20)

MVP: Bartłomiej Bołądź

Ślepsk: Waliński (13), Rousseaux (11), Bołądź (17), Takvam (8), Sapiński (9), Tuaniga (4) – Czunkiewicz (libero) oraz Warda, Klinkenberg (1), Rohnka (2)

Stal: Zajder (6), Długosz (10), Komenda (10), Bućko (19), Ben Tara (12), M’Baye (3) – Ruciak i Dembiec (libero) oraz Lemański (8), Szczurek, Filip (5), Schamlewski(2)

STATYSTYKI:

Ślepsk/STAL NYSA

Czas trwania meczu:

107 minut (26+28+26+27 )

Piątek, 05.03.

Cuprum Lubin – Jastrzębski Węgiel 0:3 (25:27, 25:27, 13:25)

MVP: Mohamed Al Hachdadi (Jastrzębski Węgiel)

Sobota, 06.03.

GKS Katowice - Czarni Radom 2 : 3 (25:21, 26:24, 17:25, 18:25, 9:15)

1844:2176

Kolejność w tabeli po każdej kolejce rozgrywek ustalana jest według liczby zdobytych punktów meczowych. W przypadku równej liczby punktów meczowych o wyższym miejscu w tabeli decyduje:

- liczba wygranych meczów,

- lepszy (wyższy) stosunek setów zdobytych do straconych,

- lepszy (wyższy) stosunek małych punktów zdobytych do małych punktów straconych.

Faza play-off:

Runda 1 – o miejsca 1-8

O tytuł mistrza Polski grają drużyny, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 8. Drużyny z miejsc 1-8; 2-7; 3-6; 4-5 utworzą pary meczowe, które zagrają o miejsca w ½ finału do dwóch wygranych meczów, ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.

Runda 2 – o miejsca 1-4

Zwycięzcy rywalizacji z rundy 1. zagrają w ½ finału o miejsca 1-4. W pierwszym półfinale zagrają zwycięzca rywalizacji 1-8 ze zwycięzcą rywalizacji 4-5. W drugim półfinale zagrają zwycięzca rywalizacji 2-7 ze zwycięzcą rywalizacji 3-6. Drużyny grają do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.

Runda 3 – o miejsca 9-12

Drużyny z miejsc 9-10; 11-12; utworzą pary meczowe, które zagrają o miejsca w klasyfikacji końcowej sezonu dwumecze. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych będą zespoły, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Jeżeli po zakończeniu drugiego spotkania stan rywalizacji w meczach będzie wynosił 1:1 to, o wygraniu rywalizacji zadecyduje wygranie „złotego seta” do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn.

Drużyna, która zajmie 13. miejsce po zakończeniu fazy zasadniczej kończy rozgrywki w sezonie 2020/2021 na 13. miejscu w klasyfikacji końcowej.

Drużyna, która zajmie 14. miejsce po zakończeniu fazy zasadniczej kończy rozgrywki w sezonie 2020/2021 na 14. miejscu w klasyfikacji końcowej oraz traci uprawnienia do udziału w rozgrywkach PlusLigi.

Runda 3 – o miejsca 5-8

Przegrani z rundy 1. fazy play-off utworzą pary meczowe i zagrają o miejsca 5-6 i 7-8. Drużyny wyżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej rywalizować będą o miejsca 5-6, natomiast drużyny niżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej zagrają o miejsca 7-8. Drużyny grają dwumecz. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych będą zespoły, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Jeżeli po zakończeniu drugiego spotkania stan rywalizacji w meczach będzie wynosił 1:1 to, o wygraniu rywalizacji zadecyduje wygranie „złotego seta” do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn.

Runda 3 – o miejsca 3-4

Przegrany 1. półfinału gra z przegranym 2. półfinału, do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli.

Runda 3 – o miejsca 1-2 i tytuł mistrza Polski

Zwycięzca 1. półfinału gra ze zwycięzcą 2. półfinału do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli.