14.01.2023

Ślepsk Malow Suwałki – Barkom Każany Lwów 3:0. Powrót zwycięską ścieżkę, oby na dłużej [wideo]

Biało-Niebiescy przerwali serię czterech porażek z rzędu i to w stylu, który pozwolił im na trzecie w tym sezonie zwycięstwo w stosunku 3:0. W niespełna półtorej godziny, wliczając przerwy między setami, wypunktowali uchodzącą za najwaleczniejszą w PlusLidze drużynę ze Lwowa.

We wcześniejszych meczach 20. kolejki zwycięstwa odniosły LUK Lublin i Indykpol AZS Olsztyn, które uciekły już na 6 oczek podopiecznym Dominika Kwapisiewicza. Ślepsk Malow, jeżeli chce wrócić do walki o czołową ósemkę,  w sobotni późny wieczór musiał nie tylko przełamać trwająca już półtora miesiąca kiepską passę, ale i wygrać za 3 punkty.

Początkowo gospodarze źle znosili ciążącą na nich presję. Zaczęli od udanej kiwki Pawła Halaby, ale potem dał znać o sobie słowacki przyjmujący Barkomu Julius Firkał, Miran Kujundzić popełnił błąd w ataku, dwiema zagrywkami błysnął turecki rozgrywający gości Murat Yenizpazar i było 1:4. Nerwowa gra miejscowych, w której zupełnie nie mogli sobie poradzić Miran Kujundzić i Cezary Sapiński trwała do stanu 9:12. Od tego momentu, głównie dzięki dobrej postawie wybranego na MVP spotkania rozgrywającego Matiasa Sancheza oraz środkowego Andreasa Takvama, który i „wbijal gwoździe” i skutecznie blokował, Ślepsk Malow przy zagrywkach Bartosza Filipiaka wygrał cztery kolejne piłki, wyszedł na powadzenie 13:12  i z biegiem czasu tylko powiększał przewagę. Podobać się mogły świetne przyjęcia i obrony Mateusza Czunkiewicza, przytomne plasy Pawła Halaby i coraz skuteczniejsze ataki Bartosza Filipiaka, który seta skończył jednak zabójczą zagrywką na 25:21.

Najważniejszym taktycznym zadaniem Biało-Niebieskich było wyłączenie z gry Wasyla Tupczija, najlepszego w rankingu atakujących PlusLigi i zostało ono wykonane na szóstkę.  Tupczij już w pierwszym secie był zmieniany przez trenera Ugisa Krastinsa, a w drugiej partii, w której blokami pipisywal się Cezary Sapiński, Ukrainiec na dłużej powędrował do kwadratu dla rezerwowych.

Po drugiej stronie siatki Dominik Kwapisiewicz tylko na pojedyncze zadaniowe akcje wpuszczał rezerwowych rozgrywającego Mariusza Magnuszewskiego i atakującego Arkadiusza Żakietę. Szkoleniowiec Biało-Niebieskich nie musiał na dłużej zmieniać żelaznego, wyjściowego składu, ponieważ po falującej jeszcze na początku drugiej części grze, gospodarze wyszli na 13:9 i dyktowali już swoje warunki. Szczególnie efektowna była końcówka seta: blokiem zapunktował Cezary Sapiński, zagrywką Matias Sanchez, pipe’m   Paweł Halaba, a blokiem i atakiem ponownie Cezary Sapiński. Za cały opis wystarczy wynik tej partii – 25:18 dla gospodarzy.

Jeszcze wyżej, bo 25:15 Ślepsk Malow wygrał trzeciego seta. Drużyna Barkomu jeszcze próbowała wrócić do gry, prowadziła 5:4, ale wówczas gospodarze, dzięki wyblokom i kontrom, rozwiali jej wszelkie marzenia. Biało-Niebiescy wygrali 5 piłek z rzędu, uciekli na 9:5. Potem powiększali przewagę, co było wodą na młyn dla Matiasa Sancheza, który z akcji na akcję udowadniał, jak ważną postacią dla zespołu jest bardzo szybki rozgrywający. Ślepsk Malow deklasował przeciwnika 23:13 i 24:14, a tak jak drugiego seta Cezary Sapiński, tak trzeciego 25:15 i cały mecz skończył również środkowy, Andreas Takvam.

Suwalski zespół wygrał 9. mecz w sezonie i jesteśmy przekonani, że na dłużej wróci na zwycięską ścieżkę, ponieważ przed nim mecze z innymi drużynami z dołu tabeli. Za tydzień, znowu u siebie zespół Doinika Kwapisiewicza zmierzy się z GKS-em Katowice, a potem pojedzie do Cuprum Lubin