06.10.2022

Ślepsk Malow Suwałki – Trefl Gdańsk 3:1. Pierwsza wygrana i pierwsze 3 punkty w sezonie

Mecz będących na podobnym poziomie drużyn miał być twardy i wyrównany, i taki był. Trzy zwycięskie sety Ślepska Malow wygrał po długiej grze na przewagi. Każda z tych partii trwała ponad pół godziny, niewiele krótszy był set, w którym lepsi byli gdańszczanie.

Na życzenie transmitującej mecze PlusLigi telewizji spotkanie rozpoczęło się bardzo późno, bo o 21:00, a skończyło pół godziny przed północą, ale niezbyt liczni kibice w Suwałki Arenie ani przez chwilę nie przysypiali.

Ślepsk Malow rozpoczął w tym samym zestawieniu, co w przegranym spotkaniu w Nysie i tylko w końcówce, żeby do bloku nie musiał stawać nasz niski rozgrywający Matias Sanchez, zastąpił go Arkadiusz Żakieta. Mimo że Gdańskie Lwy lepiej zagrywały i blokowały, a w ataku gości bez zarzutu spisywał się niedawny bombardier Ślepska Malowu Bartłomiej Bołądź, Biało-Niebiescy nie pozwalali przyjezdnym na zdobycie wyższej niż dwupunktowej przewagi. Matias Sanchez umiejętnie uruchamiał Bartosza Filipiaka, Pawła Halabę, Mirana Kujundzicia oraz rzadziej środkowych Andreasa Takvama i Cezarego Sapińskiego.

W odróżnieniu od inauguracji w Nysie, zażarcie walczących o zwycięstwo podopiecznych Dominika Kwapisiewicza juz nie zżerały nerwy i zachowali spokój przy pierszej piłce setowej dla gości. Wyrównali na 24:24, Bartłomiej Bołądź huknął w antenkę, a Miran Kujundzić zaatakował bezbłędnie i Ślepsk Malow wygrał pierwszego seta 26:24.

Początek drugiej części to znowu wyrównana walka, ale tylko do stanu 5:5, kiedy groźnie wyglądającej kontuzji przy lądowaniu na parkiet po ataku doznał przyjmujący Trefla Piotr Orczyk, MVP wygranego przez gdańszczan 3:0 meczu z Barkomem Lwów.

O dziwo, kontuzja jednego z najlepszych siatkarzy, którego zastąpił grający w kratkę Mikołaj Sawicki, nie zdeprymowala, a  nadzwyczajnie zmobilizowała ekipę Igora Juricicia. Niemiecki rozgrywający Trefla Lukas Kampa pięknie dyrygował zespołem, Bartomiej Bołądź był nie do zatrzymania, a że skuteczność miejscowych spadła zastraszająco, to Trefl zyskał pięciopunktową przewagę. Przy stanie 10:15 Dominik Kwapisiewicz dokonał podwójnej zmiany rozgrywającego   oraz atakującego i po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć na boisku Mariusza Magnuszewskiego.  Przyjezdni powiększyli różnicę, odjechali na 20:14 i Matias Sanchez z Bartoszem Filipiakiem wrócili do gry. Ślepsk Malow obniżył jakość gry, przegrał drugiego seta 18:25  i w serca kibiców wkradła się obawa o końcowy wynik.

Biało-Niebiescy nie stracili jednak pewności siebie. Dodał im jej jeszcze Miran Kujundzić, dzięki któremu Ślepsk Malow dominował na swoim lewym skrzydle i oddalił się na 11:7.  Trefl zdobyl jednak cztery punkty z rzędu, doprowadził do równorzędnej gry, a nawet – po dwóch niesamowitych atakach Bartłomieja Bołądzia – wyszedł na 23:21.  W tym momencie przypomniał o sobie Paweł Halaba, a Bołądź dwukrotnie huknął w aut i to Ślepsk Malow miał setbola 24:23. Gdańskie Lwy nie dawały za wygraną, ale były bezradne przy atakach Bartosza Filipiaka i w końcu Ślepsk Malow zakończył tego seta 29:27.

W ostatnim secie oklaski zbierał Matias Sanchez, dzięki któremu atakami zza drugiej linii na czystej siatce popisywali się Miran Kujundzć i Paweł Halaba, a ze środka gwoździe wbijali Andreas Takvam i Cezary Sapiński. Ślepsk Malow poprawił grę blokiem i ciągle prowadził różnicą trzech punktów, a kiedy zmniejszył się do dwóch na zagrywce po raz pierwszy w sezonie pojawił się Łukasz Rudzewicz. Zaserwował dobrze, ale akcja została przegrana, a potem zagrywkę zepsuł Matias Sanchez. Nieoczekiwanie, w końcówce prowadzenie objął Trefl 23:22.  W kolejnych dwóch akcjach, na szczęście, klasę w ataku pokazał Bartosz Filipiak i przy wyniku 24:23 setbola, a zarazem meczbola mieli gospodarze. Emocje sięgnęły już zenitu i udzieliły się zawodnikom obu drużyn, którzy kolejno psuli zagrywki.  Na finiszu stalowe nerwy zachowali Bartosz Filipiak oraz Andreas Takvam, Ślepsk Malow wygrał seta 27:25 i cieszył się z pierwszego zwycięstwa, i to za trzy punkty, w sezonie.

Biało-Niebieskim spadł kamień z serca. Zajmują 8. miejsce w tabeli i na większym luzie pojadą do Rzeszowa, gdzie już w niedzielę czeka ich bój z Asseco Resovią, liderem, który prowadzi z kompletem 6 punktów wraz ze PSG Stalą Nysa, ZAKSĄ Kędzierzyn-Kożle i Jastrzębskim Węglem. Także dwie wygrane, ale 5 punktów na koncie ma Aluron CMC Warta Zawiercie.

Ślepsk Malow Suwałki – Trefl Gdańsk 3 : 1 (26:24, 18:25, 29:27, 27:25)

MVP: Miran Kujundžić

Ślepsk: Bartosz Filipiak (22), Miran Kujundžić (16), Paweł Halaba (15), Ceary Sapiński (7), Andreas Takvam (6), Matias Sanchez (2), Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Arkadiusz Żakieta, Mariusz Magnuszewski, Łukasz Rudzewicz

Trefl: Bartłomiej Bołądź (26), Jan Martínez (15), Patryk Niemiec (8), Piotr Orczyk (7), Karol Urbanowicz (6), Lukas Kampa (1), Luke Perry (libero) oraz Mikołaj Sawicki (14)