17.01.2018

Ślepsk Suwałki w Sanoku wygrał 3:2. Nie ma się z czego cieszyć

Pięciosetówka w ubiegłym sezonie, pięciosetówka i teraz, tak grały w I lidze zespoły TSV Sanok i Ślepska Suwałki. Jedyna różnica to ta, że przed rokiem Ślepsk przegrywał 0:2, a teraz 1:2. W obu przypadkach w Suwałkach liczono na komplet punktów, a trzeba się było zadowolić dwoma.

- Nie ma się z czego za bardzo cieszyć, bo owszem zdobyliśmy dwa punkty, ale jeden straciliśmy – po meczu mówił Wojciech Winnik, prezes i atakujący Ślepska, który ten mecz obserwował z małego kwadratu. -  Poziom naszej gry w tym spotkaniu nie przystoi zespołowi, który ma aspiracje by być jednym z najlepszych w pierwszej lidze. Rywal nas niczym nie zaskoczył, byliśmy przygotowani na taką jego grę. Zawiodły nasze głowy, i podejście do meczu. Potrzebowaliśmy ponad godzinę, żeby wejść w swoją grę, żeby grać dobrze nie w jednym czy dwóch, ale we wszystkich siatkarskich elementach. Co zrobić, żeby takie mecze nam się nie zdarzały? O tym porozmawiamy po powrocie do Suwałk.

Pierwszy set należał do gospodarzy, którzy tylko dwukrotnie pozwolili aktualnym wciąż wicemistrzom I ligi na doprowadzenie do remisu (1:1 i 3:3). Nadzieje na korzystny wynik w tym secie w szeregach gości ożyły w końcówce, kiedy najpierw z ze stanu 19:16 wyciągnęli na 19:18, a następnie z 21:18 na 21:20. Ostatnie zagrania należały jednak do TSV. Ostaniach pięć punktów w tym secie zdobyli gospodarze. Na 22:20 atakiem podwyższył Damian Wierzbicki, a na 23:20 asem serwisowym Roman Oroń. Ten sam zawodnik zepsuł jednak następną zagrywkę i TSV prowadził 23:21. I to było wszystko na co pozwolili gospodarze. Na 24:21 podwyższyli przełamując blok gości, a wynik seta na 25:21 ustalili po autowym bloku rywali.

Odwrotny przebieg miał set drugi. Zaczęło się od wprawdzie od autowej zagrywki gospodarzy, a w następnej akcji punktowego ataku Patryka Łaby, ale jak się okazało był to ich „łabędzi śpiew”. Goście, w ataku których brylował Kewin Sasak, oskocyzli na 7:3 i o czas porposił trener TSV. Po raz drugi grę na porośbę szkoleniowca gospodarzy pzrewano przy stanie 16:11 dla rywali, którzy taką przewagę utrzymali do końca seta, ajego wynik na 25:20 dla Ślepska ustalił Łukasz Rudzewicz atakiem w środek boiska.

W secie trzecim, podobnie jak w pierwszym warunki dyktowali sanoczanie. I tym razem Ślepskowi tylko dwukrotnie udało się doprowadzić do remisu, na początku partii na 1:1 i w jej środkowej części na 18:18. Wówczas czas wziął trener TSV. Co powiedział swoim zawodnikom pozostanie jego tajemnicą, ale efekt tej rozmowy był piorunujący. Na dwa punkty Sanoka jednym odpowiedział Ślepsk i przy stanie 20:19 sprawę w swoje ręce wzięli Wierzbicki w ataku i Paweł Rusin na zagrywce. Efekt cztery punkty TSV i prowadzenie w secie 24:19. Gościom udało się wprawdzie zdobyć dwa punkty, ale „kropkę nad „i” postawił Roman Oroń. Set 25:21 a w meczu 2:1 dla TSV Sanok.

Czwartego seta od prowadzenia 2:0 rozpoczęli goście, ale po autowym bloku rywali i szczelnym TSV oraz asie serwisowym Rusina gospodarze objęli prowadzenie 3:2 i taka wymiana ciosów, przy jedno-dwupunktowym prowadzeniu TSV trwała do stanu 14:14. Wówczas na punkt dla Ślepska zagrywką w aut Wierzbickiego i drugi Łukasza Szarka punktowym atakiem odpowiedział Łaba i gospodarze stanęli. Atak Kamila Skrzypkowskiego, as serwisowy Cezarego Sapińskiego, podwójny blok Ślepska i przy prowadzeniu gości 19:15 o przerwę poprosił szkoleniowiec TSV. Po wznowieniu gry drugiego asa serwisowego zagrał Sapiński, na co atakiem po przekątnej odpowiedział Łaba, tym samym zrewanżował się Sasak i goście prowadzili 21:16. Zagrywka Vitalija Szczytkova w siatkę dała 17 punkt ekipie z Sanoka, ale po ataku Skrzypkowskiego po przekątnej, bloku Rudzewicza z Sasakiem i asie serwisowy Skrzypkowskiego goście od wygrania partii dzielił już tylko jeden punkt (24:17). Nadzieje na odwrócenie losów seta w serca gospodarzy wlał Skrzypkowski zagrywając w siatkę, ale po chwili pozbawił ich Szarek ustalając wynik seta na 25:17 i meczu na 2:2.

W secie piątym wyrównana walka trwała tylko do stanu 7:5 dla TSV, przy którym dwa punkty dla gości zdobył Sasak, a trzeci, zagrywką, dorzucił Kacper Gonciarz i zespoły zmieniały strony przy prowadzeniu Ślepska 8:7. Po zmianie stron Ślepsk kontynuował punktową serię dorzucając na swoje konto dwa punkty zdobyte blokiem i jeden atakiem i przy stanie 11:7 dla gości siatkarze, na prośbę trenera gospodarzy, na 30 sekund opuścili plac gry i za liną boczną wysłuchali wskazówek trenerów. Po wznowieniu gry na punkt gospodarzy dwoma odpowiedzieli goście, którzy podwyższyli wynik seta na 13:8. Gospodarze jeszcze nie złożyli broni i po ataku Łaby w boisko oraz gości w aut zmniejszyli stratę do trzech punktów (13:10), na co zareagował trener Dima Skoryy prosząc o przerwę. Po wznowieniu gry w aut zaserwował Paweł Rusin, ale w następnej akcji zakończył seta i mecz atakiem po skosie w aut. Set 15:10 i mecz 3:2 dla Ślepska Suwałki.

TSV Sanok – Ślepsk Suwałki 2:3 (25:21,  20:25, 25:21, 18:25, 10:15)

Ślepsk: Szarek, Skrzypkowski, Sasak, Hunek, Rudzewicz, Gonciarz - Filipowicz (libero) oraz Laskowski, Szczytkov, Lesiuk, Sapiński.

TSV: Lewandowski, Łaba, Wierzbicki, Oroń, Durski, Rusin - Cabaj (libero) oraz Gąsior, Przystaj, Kusior, Pałka i Jóźwik

MVP meczu: Kewin Sasak (Ślepsk)

Pozostałe wyniki 17. kolejki

Norwid Częstochowa - SMS PZPS Spała  3:0 (25:20, 25:14, 25:21)

Krispol Września - Lechia Tomaszów Maz. 2:3  (25:23, 25:17, 20:25, 16:25, 9:15)

AZS AGH Kraków - Olimpia Sulęcin 3:0  (25:20, 25:17, 25:22)

Stal Nysa - KPS Siedlce 3:1 (25:22, 24:26, 25:21, 25:23)

AZS Częstochowa - Aqua Zdrój Wałbrzych (rozegrany awansem) 3:0 (25:15, 25:12, 27:25)

Rozegrany awansem i uwzględniony w tabeli:

20 kolejka: SMS PZPS Spała – TSV Sanok 2:3 (25:19, 16:25, 25:21, 25:27, 25:27, 13:15)