27.05.2022

Stal Nysa zostaje w PlusLidze, sezon zakończony, Bartłomiej Bołądź szukał bodźca

Wreszcie zakończony został sezon PlusLigi. Ostatnia drużyna tabeli, Stal Nysa wygrała wczoraj w barażach z MKS w Będzinie 3:2. Było to jej trzecie zwycięstwo nad drugą drużyną 1. Ligi, równoznaczne z pozostaniem w elicie.

Ślepsk Malow, przypomnijmy, zakończył rozgrywki na 12., trzecim miejscu od końca. Zważywszy na to, że rok wcześniej była gra w play-off i siódma lokata na koniec, tegoroczny wynik został przyjęty w Suwałkach z rozczarowaniem. Po przyjściu do drużyny siedmiu zawodników: Łukasza Makowskiego, Przemysława Smolińskiego, Mateusza Laskowskiego, a przede wszystkim Adriana Buchowskiego, Pawła Halaby, Piotra Łukasika i Jakuba Ziobrowskiego wydawało się, że zespół będzie mocniejszy.

Niestety, drużyna Andrzeja Kowala, po obiecującym początku, kiedy po walce przegrała 1:3 w Zawierciu i rozbiła 3:0 LUK Lublin, mocno zawodziła i w styczniu, kiedy miała w dorobku  3 zwycięstwa, 12 porażek i 10 punktów, trener został zwolniony. Pod wodzą jego następcy, Dominika Kwapisiewicza, Biało-Niebiescy  w następnych 11 meczach odnieśli 4 zwycięstwa, ponieśli 7 porażek i wywalczyli 14 punktów.

Ślepsk Malow zapewnił sobie utrzymanie na dwie kolejki przed końcem, kiedy sensacyjnie triumfował 3:1 w Rzeszowie. Finisz sezonu był już smutniejszy, suwalski zespół poniósł cztery z rzędu porażki 2:3  - z Treflem Gdańsk i GKS-em Katowice na koniec fazy zasadniczej i dwukrotnie z LUK Lublin w walce o 11. miejsce.    

Już w końcu lutego głośno zrobiło się o tym, że po trzech latach Suwałki opuszczą najlepsi zawodnicy – Josh Tuaniga, który przeniesie się do Olsztyna i Bartłomiej Bołądź, który już oficjalnie został ogłoszony nowym atakującym Trefla Gdańsk.

- Po trzech latach w Suwałkach, które były dla mnie bardzo udane, doszedłem do wniosku, że czas na zmianę, czas na kolejny bodziec do rozwoju, do tak zwanego kroku do przodu. Przed podjęciem decyzji rozmawiałem z kilkoma zawodnikami, wiedziałem też, że w Gdańsku zostaje Lukas Kampa i to również się przyczyniło do podpisania kontraktu. Wielokrotnie byłem już w Trójmieście, myślę, że to jedno z najlepszych miejsc w Polsce do życia, więc plusów towarzyszących tej zmianie jest sporo – powiedział Bartłomiej Bołądź na stronie internetowej nowego klubu.

Trefl Gdańsk zatrudnił nowego trenera, ale nie Andreę Anastasiego, jak spekulowano, tylko Chorwata Igora Juricicia i pożegnał aż 11 zawodników.

W Suwałkach natomiast ponownie mamy powitać latem 6-7 siatkarzy. W drużynie Dominika Kwapisiewicza zastąpią oni obu rozgrywających - Josha Tuanigę i Łukasza Makowskiego, atakujących Bartłomieja Bołądzia i Mateusza Laskowskiego, który zastąpił na tej pozycji kontuzjowanego przez większość sezonu Jakuba Ziobrowskiego, a także przyjmujących Kevina Klinkenberga i Piotra Łukasika.

Jak już przed miesiącem mówił prezes Wojciech Winnik, suwalski klub ma na nowy sezon zakontraktowanych 13 zawodników i negocjuje z przyjmującym. W maju Ślepsk Malow ogłaszał nazwiska odchodzących, w czerwcu będziemy się dowiadywać, kto dołączy do pozostających w Suwałkach, wszystko na to wskazuje, przyjmujących Adriana Buchowskiego i Pawła Halaby, środkowych Andreasa Takvama, Cezarego Sapińskiego, Łukasza Rudzewicza i Przemysława Smolińskiego oraz libero Mateusza Czunkiewicza i Pawła Filipowicza.  

Byłych siatkarzy Ślepska nie zabrakło we wczorajszym zamykającym sezon ostatnim meczu barażowym. W Stali Nysa wystepują Patryk Szwaradzki, Kamil Dembiec i Mariusz Schamlewski, a w MKS Będzin -  Jakub Rohnka, Kacper Gonciarz i Artur Ratajczak.  

W następnym sezonie PlusLiga zostanie Zwiększona z 14 do 16 drużyn. Do mistrza kraju PGE ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, wicemistrza Jastrzębskiego Węgla, brązowego medalisty Aluronu CMC Warty Zawiercie, PGE Skry Bełchatów, Asseco Resovii Reszów, Indykpolu AZS Olsztyn, Trefla Gdańsk, GKS-u Katowice, Projektu Warszawa, Cuprum Lubin, LUK Lublin, Ślepska Malowu Suwałki, Cerrad Enea Czarnych Radom i Stali Nysa dołączą mistrz 1. Ligi BBTS Bielsko-Biala oraz ukraiński Barkom Każany Lwów.

Wojciech Drażba

 

4. mecz o miejsce w PlusLidze:

MKS Będzin – PSG Stal Nysa  2 : 3  (25:21, 21:25, 25:22, 22:25, 4:15)

MVP: Zouheir El Graoui (Stal) 


MKS: Gonciarz (1), Musiał (23), Swodczyk (8), Koppers (11), Ptaszyński (12), Ratajczak (8), Marek (libero) oraz Kańczok

Stal: Zajder (10), Szwaradzki (9), Komenda (1), El Graoui (20), M’Baye (3), Kwasowski (2), Dembiec (libero)  oraz Dębski (2), Bućko (11) Kramczyński (4), Ben Tarra (5), Szczurek

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie