07.11.2020

Trefl Gdańsk - Ślepsk Malow Suwałki 3:0. Ten jeden set [wyniki, tabela]

Warto było obejrzeć ten mecz choćby dla pierwszego seta, który trwał aż 44 minuty i obfitował w długie, pełne efektownych obron akcje. Niestety, dwa następne w sumie były niewiele dłuższe, a nasz zespół wywalczył w nich tyle samo punktów, co w pierwszym.

Po ubiegłorocznym 42:44  w najdłuższym w PlusLidze secie z Czarnymi Radom, Biało-Niebiescy są znani z umiłowania do długiej gry. Występ w Ergo Arenie Ślepsk Malow zaczął w składzie z początku sezonu, z tym że kontuzjowanego AndreasaTakvama zastąpił Łukasz Rudzewicz. Obok kapitana na boisku pojawili się drugi środkowy Cezary Sapiński, przyjmujący Tomas Rousseax i Marcin Waliński, rozgrywajacy Josh Tuaniga i atakujący Bartłomiej Bołądź, wspierani przez libero Mateusza Czunkewicza. Na zmiany zadaniowe weszli Łukasz Kaczorowski i Sebastian Warda.

Oba zespoły od początku ryzykowały zagrywką. Troche mniej psuli gospodarze, którzy dzięki dynamicznym atakom mistrzów świata  Mariusza Wlazłego i Mateusza Miki, od których gorsi nie chcieli być Bartłomiej Lipiński i Bartłomiej Mordyl, cały czas prowadzili, dwukrotnie nawet trzema punktami 11:8 i 17:14.

W suwalskiej ekipie dobrze funkcjonował blok, a w nim najlepiej Marcin Waliński. Głównie dzięki temu elementowi podopieczni Andrzeja Kowala nie pozwalali gospodarzom na osiągnięcie większej przewagi.

Ślepsk Malow wyszedł na prowadzenie w najlepszym momencie - wygrywał 23:22 i 24:23. Niestety, nie wykorzystał setbola, a potem sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Michał Winiarski, trener Trefla w końcówce pozwalał zagrywać rezerwowym, w tym byłemu atakującemu Ślepska Kevinowi Sasakowi, ale kolejno psuli.

Biało-Niebiescy prowadzili jeszcze 34:33, po raz ósmy mieli setbola, a wtedy  w aut, co potwierdził wzięty przez sędziego wideo-challenge, zaatakowal Tomas Rousseaux. Skutecznym atakiem, po kontrze, popisał się Bartłomiej Mordyl, a serwisowym asem piękną i długą siatkarską zabawę zakończył Mariusz Wlazły. Pierwszy set 36:34 dla Trefla.

Porażka po tak zaciętej i wyczerpującej walce musiała odcisnąć piętno na psychice zawodników suwalskiego zespołu, ale nie dawali oni tego poznać po sobie aż do stanu 10:10 w drugim secie.

Tę partię znowu lepiej zaczęli gracze Trefla. Po asie serwisowym Bartłomieja Lipińskiego prowadzili 4:2. Wtedy Marcin Waliński efektownie zablokował Mariusza Wlazłego, czapą błysnął Łukasz Rudzewicz, a kiwką Josh Tuaniga.

Jak wspomnieliśmy było 10:10 i trudno w to uwierzyć, ale od tego momentu nasi zdołali ugrać już tylko cztery punkty. Tragedia zaczęla się od popsutej zagrywki przez Cezarego Sapińskiego, bloku gdańszczan na Bartłomieju Bołądziu  i udanej akcji Bartłomieja Mordyla. Był czas, wzięty przez Anrzeja Kowala, a po nim as Mariusza Wlazłego.

Trefl odskoczył na 14:10 i w naszej drużynie coś pękło. Trener Kowal probował ratować sytuację, wprowdzając nowych - rozgrywającego Kacpra Gonciarza i Łukasza Kaczorowskiego, a potem zamieniając Belga Tomasa Rousseaux na innego Belga, Kevina Klinkenberga.

Na boisku liczył się jednak tylko jeden zawodnik, środkowy Trefla Pablo Crer. Mierzący 205 cm Argentyńczyk szalał w ataku i błyszczał w bloku. Głównie dzięki niemu drużyna Michała Winiarskiego zdeklasowała naszą 25:14

Ponownie wyrównany był początek trzeciego seta. Zawodnicy Andrzeja Kowala póbowali odwrócić losy meczu, wyrównali na 7:7, ale potem gospodarze już zupełnie odebrali im chęci. Dwukrotnie widowiskowo zagrał Bartłomiej Lipiński, a po poczynionym bardzo wysoko bloku Mariusza Wlazłego na Tomasie Rousseaux nasi rezerwowi z niedowierzaniem pokręcili głowami. Przy kolejnym ataku nasz skrzydłowy próbował z cała mocą obić potrójny blok, ale przeciwnicy sprytnie schowali ręce i piłka poszybowała w aut. Trefl prowadził już 12:7.

Nasi się nie poddawali, złapali kontakt na 16:15, ale wówczas znowu ciężar gry wziął na siebie Pablo Crer, któremu przypadł tytuł najwartościowszego gracza - MVP spotkania. Trefl wygrał seta 25:20 i mecz 3:0.

Najbardziej ucieszył się chyba Michał Winiarski. W poprzednim sezonie młody trener, a kiedyś wybitny reprezentant Polski dwukrotnie musiał uznać wyższość beniaminka z Suwałk. Teraz wreszcie pokonał drużynę Andrzeja Kowala.

Ślepsk Malow poniósł pierwszą w tym sezonie na wyjeździe, ale też trzecią z rzędu porażkę. Poraz wkroczyć na zwycięską ścieżkę. Najblisza okazja nadarzy się w środę, 11 listopada w Będzinie. Potem, także na wyjeżdzie Ślepsk Malow wystąpi w Nysie, w meczu z beniaminkiem PlusLigi.