22.12.2022

Trefl Gdańsk – Ślepsk Malow Suwałki 3:2. Punkt pod choinkę [zdjęcia, opinie, tabela]

W poprzednich czterech meczach Biało-Niebiescy wygrali tylko raz, z BBTS-em Bielsko Biała, i baliśmy się, czy w przedświąteczny czwartek w Gdańsku nie dostaną pod choinkę rózgi. Obawy okazały się płonne. Suwalski zespół podjął walkę z Gdańskimi Lwami i o mało ich nie pokonał.

MVP, najwartościowszym graczem spotkania wybrany został niedawny atakujący Ślepska Malowu Bartłomiej Bołądź, ale najbardziej na to miano zasłużył szalejący na obu skrzydłach, często atakujący też pipe’m Miran Kujundzić. Serb zdobył dla suwalskiego zespołu aż 28 punktów.

Drużyna Dominika Kwapisiewicza zagrała przeciwko Treflowi bez chorego Cezarego Sapińskiego. Zastąpił go  Przemysław Smoliński  i była to jedyna zmiana w wyjściowym składzie. Kolejnej szkoleniowiec suwalskiego zespołu dokonał pod koniec drugiego seta, kiedy na przyjęciu za Pawła Halabę wszedł Adrian Buchowski.

Dobre przyjęcie było w tym zaciętym spotkaniu kluczowe, ponieważ oba zespoły nastawiły się na mocną, ryzykowną zagrywkę. Tylko w wyrównanym, przegranym 13:15 tie-breaku, siatkarze suwalskiej drużyny zepsuli 3 zagrywki. W całym meczu popełnili w tym elemencie aż 22 błędy. Trefl zrobił ich 17.

Spotkanie obfitowało w zwroty akcji, mogło podobać się kibicom. Szkoda tylko, że zlekceważyła ich stacja Polsat Sport. Z uwagi na przeciągający się mecz w Bielsku-Białej i zaplanowaną transmisję, starcie w Gdańsku zostało opóźnionego prawie pół godziny. Przy wyniku 2:1 w setach, widzowie zostali poproszeni o przełączenie się na mniej licznie posiadany Polsat Sport News, a na Polsacie Sport rozpoczęła się piłkarska audycja z cyklu „gadające głowy”.

Wróćmy na parkiet w Ergo Arenie, w której Biało-Niebiescy od początku naładowani byli niesamowita energią. Dzięki skuteczności na zagrywce i w ataku Mirana Kujundzicia i Bartosza Filipiaka, pierwszego seta Ślepsk Malow wygrał wysoko 25:18.

W drugiej części role się odwróciły. Siatkarze suwalskiej drużyny gorzej przyjmowali i serwowali, gdański  Argentyńczyk Jan Martinez zatrzymywał na siatce naszego Matiasa Sancheza i to Trefl zwyciężył zdecydowanie 25:17.

W trzeciej partii rozszaleli się Januz Gałązka oraz Mikołaj Sawicki i gospodarze uciekli na 12:7. Biało-Niebiescy nie dawali za wygraną, wyrównali na 22:20, ale po dwóch błędach Bartosza Filipiaka znowu notowali stratę. Już jej nie odrobili, drużyna z Gdańska wygrała 25:22.

Czwarty set był najbardziej wyrównany. Walka punkt za punkt trwała do stanu 23:22 dla Trefla. Wyrównał Bartosz Filipiak, po bloku na Bartłomieju Bołądziu mieliśmy setbola, a w końcu Mikołaj Sawicki wpadł na siatkę. Ślepsk Malow wygrał tę odsłonę 25:23 i było  2:2 w setach.

W tie-breaku Trefl odskakiwał na 6:2 i 10:7, ale popisowe zagrania Mirana Kujundzicia doprowadziły do remisu 12:12, a atak Bartosza Filipiaka do stanu 13:13. Niestety, Przemysław Smoliński zaryzykował i zaserwował w aut, a Janusz Gałązka zablokował Andreasa Takvama i piąty set padł łupem Trefla.

- Na boisku zostawiliśmy wszystko. I serce, i co się tylko dało. W tym meczu walka była na całego. Zresztą inaczej być nie może, gdy przegrywa się tie breaka 13:15 – oceniał Dominik Kwapisiewicz, cytowany przez PlusLigę. -  W Gdańsku chcieliśmy wrócić do dobrej dyspozycji zarówno sportowej, jak i mentalnej. Myślę, że nam się udało. Jeden punkt z Treflem na wyjeździe też ma swoją wartość. Może w drodze powrotnej nie będziemy podskakiwać z radości, ale w dobrych nastrojach udamy się na święta.

Wszelkiej pomyślności, wesołych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia za naszym pośrednictwem życzy wszystkim Wojciech Winnik, który mówił, że każdy zdobyty w Gdańsku punkt będzie prezentem. Prezes Ślepska składa świąteczne życzenia także w imieniu siatkarzy

Święta i Nowy Rok Biało-Niebiescy spędzą na 10. miejscu w tabeli, ale ze świadomością, że już 3 stycznia, jeżeli w Suwałki Arenie pokonają Asseco Resovię, mogą wrócić do czołowej ósemki. Dzisiaj w PlusLidze, co pokazały porażki ZAKSY i Jastrzębskiego Węgla oraz męczarnie Skry w Bielsku-Białej, każdy może wygrać z każdym.

Trefl Gdańsk - Ślepsk Malow Suwałki 3 : 2 (18:25, 25:17, 25:22, 23:25, 15:13)

Trefl: Janusz Gałązka 11, Jan Franchi Martinez 14, Bartłomiej Bołądź 21, Lukas Kampa 5, Karol Urbanowicz 10, Mikołaj Sawicki 17 - libero: Luke Perry oraz Mariusz Wlazły, Dariusz Pruszkowski, Kamil Droszyński, Jordan Zaleszczyk 1

Ślepsk Malow: Matias Sanchez, Bartosz Filipiak 26, Miran Kujundzić 28, Andreas Takvam 5, Paweł Halaba 4, Przemysław Smoliński 7 - libero: Mateusz Czunkiewicz oraz Arkadiusz Żakieta 1, Łukasz Rudzewicz, Adrian Buchowski 5

MVP: Bartłomiej Bołądź (Trefl)