19.09.2018

W sparingu Ślepsk lepszy od II-ligowca z Białegostoku

W meczu sparingowym I-ligowy Ślepsk Suwałki pokonał II ligowy BAS Białystok 4:1. Był to ostatni sprawdzian przed weekendowym Memoriałem Józefa Gajewskiego, w którym obok podopiecznych Mateusza Mielnika na parkiecie hali OSiR wystąpią PlusLigowe zespoły z Olsztyna, Gdańska i Bydgoszczy.

Po kilkunastodniowej przerwie spowodowanej kontuzjami w zespole gospodarzy wystąpili Jakub Rohnka, Mateusz Laskowski i Jakub Krupiński. Trener Mielnik dał pograć wszystkim zawodnikom sprawdzając przygotowywane na ligę ustawienia i systemy gry. Stąd w grze Ślepska obok świetnych akcji w ataku i obronie było też sporo niedokładności, trochę nieporozumień.

Na tle suwalczan zespół z Białegostoku zaprezentował się dobrze. Jego najmocniejsze punkty to zawodnicy doświadczeni, tacy jak najskuteczniejszy zawodnik sparingu Wojtkowski (zdobywca aż 23 pkt.) czy Stanisławajtys, ale dobre wrażenie zrobił też junior Tokajczuk. W zespole gospodarzy najskuteczniejsi w tym meczu byli Mateusz Laskowski – 13 pkt., Kamil Skrzypkowski – 12 , Patryk Szwaradzki i Jakub Macyra – po 10 pkt.

- W tym meczu widać było ile i czego jeszcze nam brakuje żeby grać siatkówkę na jaką nas stać – po meczu mówił Mateusz Mielnik, trener Ślepska. – Ale trzeba też dostrzec, że coraz lepiej wychodzą nam trenowane systemy. Do ligi pozostało jeszcze półtora tygodnia, a zatem jest jeszcze trochę czasu na poprawienie tego, co nas nie zadowala i udoskonalenie tego, co już wychodzi dobrze.

Pierwszy set w zasadzie bez historii. Ślepsk szybko odskoczył rywalom na 5 – 6 pkt. (8:3; 13:7). Gościom udało się wyciągnąć na 13:12, a po kolejnych kilkunastu minutach na 22:21, ale na więcej gospodarze już nie pozwolili i po dwóch punktowych atakach Rohnki oraz bloku Macyra/Tomczak wygrali seta 25:21.

Seta drugiego od prowadzenie 2:0 rozpoczęli gospodarze i stanęli. Za to goście nie tylko dorobili stratę, ale objęli prowadzenie 10:5 i utrzymywali je aż do stanu 22:19. Po zagrywce BAS w siatkę oraz atakach Macyry i Kapajewa na tablicy pojawił się wynik 22:22, a po dotknięciu siatki przez atakującego gości Ślepsk objął prowadzenie 23:22. Wprawdzie po zagrywce Rohnki w siatkę ponownie na tablicy był remis 23:23, ale na więcej gospodarze już nie pozwolili. Atak Rohnki z drugiej linii i gości w aut sprawiły, że seta 25:23 wygrał Ślepsk, który w meczu prowadził już 2:0.

W secie trzecim od początku 1-3 punktową przewagę zdobywał Ślepsk, ale goście skutecznie gonili wynik doprowadzając do remisu. Po raz pierwszy i ostatni BAS wyszedł na prowadzenie 20:19, przy którym Ślepsk odpowiedział dwoma punktami i prowadził 21:20. Na atak gości do szóstej strefy i remis 21:21 Ślepsk odpowiedział punktowymi atakami Laskowskiego i ponownie prowadził 23:21. Nadzieję gości na korzystny wynik w tej partii przedłużył zepsutą zagrywką Szwaradzki (23:22), ale  na więcej Ślepsk już nie pozwolił i po punktach Rudzewicza i Laskowskiego (as serwisowy) wygrał seta 25:22, a w meczu prowadził już 3:0.

Set czwartym gospodarze prowadzili tylko 1:0, 2:1, 4:3 i 13:12, przy którym stanęli, co skrzętnie wykorzystali rywale i objęli prowadzenie 16:13 i kontrolując grę, po kiwce Śliża nad blokiem, wygrali seta 25:17, ale w meczu to Ślepsk prowadził 3:1.

Set piąty to prowadzenie BAS i pogoń Ślepska (5:3, 7:5, 9:8). Przy stanie 10:9 dla BAS zagrywkę zepsuł Stanisławajtys, a jego kolega zaatakował w aut i Ślepsk objął prowadzenie 11:10. Po zepsutej zagrywce Kapajewa oraz punktowych blokach Skrzypkowskiego i BAS na tablicy ponownie był remis 12:12, jak się okazało ostatni w tym meczu. Atak Laskowskiego i as serwisowy Winnika dały Ślepskowi prowadzenie 14:12. Goście pierwszego meczbola obronili obijając blok gospodarzy, ale przy drugim, po ataku Laskowskiego nie mieli już nic do powiedzenia. Set 15:13 i mecz 41 dla Ślepska.

Ślepsk Suwałki – BAS Białystok 4:1 (25:21, 25:23, 25:22, 17:25, 15:13)

Składy zespołów:

Ślepsk: Szwaradzki, Laskowski, Siek, Macyra, Skrzypkowski, Krupiński (L), Kapajew, Tomczak, Rudzewicz, Rohnka, Sapiński, Winnik, Filipowicz (L),  Gonciarz

BAS: Stanisławajtys, Tokajuk, Śliż, Tomczak, Wojtkowski, Borkowski, Ociepski, Guzewicz, Obrębski (L), Walasek,