21.03.2021

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Ślepsk Malow Suwałki 3:1. Oklaski za pierwszą partię

Pierwszy mecz play-off PlusLigi suwalski zespół zaczął znakomicie, w hali "Azoty" rozbił mistrza Polski 25:17. W następnych trzech setach zdecydowanie górował już jednak faworyt z Kędzierzyna-Koźla.

W rywalizacji pierwszej drużyny po rundzie zasadniczej z ósmą trudno o niespodzianki, ale kibice Ślepska Malowu po cichu na taką liczyli. Przesłanek było kilka. Pierwszą było to, że już w styczniu podopieczni Andrzeja Kowala mocno postawili się mistrzowi. Także przegrali 1:3, ale po zaciętych setach, w których ulegli 24:26, 24:26, 25:23, 23:25. Po drugie ZAKSA miała prawo być zmęczona fizycznie, wyczerpana psychicznie i mogła mieć zajęte głowy ważniejszym celem, ponieważ jeszcze w miniony czwartek grała mordercze spotkanie półfinału Ligi Mistrzów w Kazaniu, a już w najbliższą środę czeka ją spotkanie rewanżowe z Zenitem, którego pokonała 3:2.

Nadzieje na sprawienie niespodzianki przez siatkarzy suwalskiej drużyny, co pokazał pierwszy set niedzielnego spotkania, wydawały się uzasadnione. Ślepsk Malow po ataku Barłomieja Bołądzia i kapitalnych zagrywkach Cezarego Sapńskiego prowadził 3:0 i powiększał przewagę, a zawodnicy Nikoli Grbicia zaczęli usztywnieni i z ołowianymi nogami.

Dobrze przyjmowali Mateusz Czunkiewicz, Marcin Waliński oraz Tomas Rousseaux i Josh Tuaniga mógł urozmaicać repertuar ataku, grać i na niezawodnego Bartłomieja Bołądzia, i na środkowych z wyszczególnieniem Andreasa Takvama, i na skrzydła. Do skutecznych ataków zawodnicy Andrzeja Kowala dołożyli cztery serwisowe asy i kilka bloków. Odjechali na 17:10 i na placu pojawili się Kevin Klinkenberg oraz Patryk Szwaradzki, który dał bardzo dobrą zmianę. Biało-Niebiescy nie zwalniali tempa, wygrali seta z ośmiopunktową przewagą.

- ZAKSA długo wchodziła w ten mecz, a my realizowaliśmy taktykę - opowiada Cezary Sapiński, środkowy Ślepska Malowu.

- To był bardzo dobry set w naszym wykonaniu - potwierdza Anrzej Kowal, trener suwalskiej drużyny. - Tak znaczną przewagę zrobiliśmy świetną zagrywką, której konsekwencją był dobry atak. Postawiliśmy się mistrzom Polski na tyle, na ile było nas stać.

W drugim secie ZAKSA, a najczęściej Aleksander Śliwka, strasznie męczyła serwisami Tomasa Rousseau, sama zaczęła lepiej przyjmować i blokować, w obronie dwoił się i troił Paweł Zatorski i gospodarze od 4:2 długo utrzymywali 2-3 punktową przewagę aż odjechali na 15:10.

Andrzej Kowal dokonywał nawet potrójnych zmian - na rozegranie wchodził Kacper Gonciarz, na przyjęcie Kewin Klinkenberg i do ataku Patryk Szwardzki - ale na nic to się zdało. ZAKSA wygrała seta 25:16 i wyrównała stan meczu na 1:1.

Z boku wyglądało to tak, że Ślepsk Malow, mocno zadowolony ze zrealizowania celu, jakim był awans do play-off, uznał, że już wygranie seta z półfinalistą Ligi Mistrzow jest spełnieniem marzeń.

- Przyjecie zaczęło nam siadać, a oni coraz mocniej kopali zagrywką - tłumaczy Cezary Sapiński. - Jak podasz im rękę, to z tak klasowymi rywalami nie masz już szans. W dodatku w ataku z biegiem czasu znowu brakowało nam lewego skrzydła.

Ostatnie dwa sety miały badzo podobny przebieg do drugiego. Po w miarę wyrównych początkach, ZAKSA zaczynała uciekać. W trzeciej części (znowu 25:16) jej bochaterem był często uruchamiany przez Beniamina Toniuttiego środkowy David Smith, uznany za MVP spotkania.

W czwartym secie, od momentu w którym ZAKSA prowadziła 20:13 nadzieje w nasze serca wleli jeszcze rezerwowi Ślepska. Po dograniach Kacpra Gonciarza skutecznie atakował Kevin Klinkenberg, potem Patryk Szwaradzki, a na zagrywce błysnął Marcin Waliński. Po jego kolejnym serwisie na tablicy pojawilo się 21:20, ale video-challenge wykazał, że tym razem nie było asa, ale minimalny aut i wynik został zwerykowany na 22:19. Nadzieje prysły, ZAKSA wygrała 25:21 i mecz 3:1.

- Zmiany były wymuszone, ale rezerwowi ze Szwaradzkim na czele, bo rozegrał on dobre zawody, robili co mogli - mówi Andrzej Kowal. - Granie z tak klasowym rywalem to dla nas wszystkich nagroda za udany sezon. To jeszcze nie koniec. Przed nami rewanż, w którym musimy zagrać odważnie, bombardować przeciwnika zagrywką. Grozi to tym, że popełnimy więcej błędów własnych, ale z takim rywalem trzeba grać odważnie.

Rewanżowy mecz play-off Ślepsk Malow - ZAKSA Kędzierzyn Koźle w hali Suwwalki Arena zostanie rozegrany w niedzielę 28 marca o godz. 14.45

Wojciech Drażba, TM

Wyniki pierwszych spotkań:

O miejsca 1 – 8

Niedziela, 21.03.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – MKS Ślepsk-Malow Suwałki 3 : 1 (17:25, 25:16, 25:16, 25:21)

MVP: David Smith (ZAKSA)

ZAKSA: Kaczmarek (15), Kochanowski (6), Toniutti, Śliwka (16), Semeniuk (14), Smith (11) – Zatorski(libero) oraz Kluth (3), Prokopczuk, Rejno(1)

Ślepsk: Waliński (11), Rousseaux (9), Bołądź (16), Takvam (4), Sapiński (13), Tuaniga – Czunkiewicz (libero) oraz Szwaradzki (5), Klinkenberg (1), Warda, Rudzewicz, Gonciarz

STATYSTYKI:

ZAKSA/Ślepsk

Czas trwania meczu:

96 minut (24+22+23+27 )