10.04.2022

Śląsk II Wrocław – Wigry Suwałki 0:1. Styl nie był ważny, liczą się punkty i miejsce w tabeli

Po typowym meczu walki, w którym mało było klarownych sytuacji i strzałów, piłkarze Wigier Suwałki pokonali 1:0 rezerwy Śląska Wrocław, a jedyne trafienie padło w 38 minucie po rzucie karnym wykorzystanym przez Mateusza Lewandowskiego.

Był to jedyny celny sposród wszystkich trzech strzałów, jakie Biało-Niebiescy oddali na bramkę gospodarzy. Po remisie ze Zniczem w Pruszkowie i porażce z Ruchem Chorzów nie chodziło jednak o piękno gry, lecz o powrót na zwycięską ścieżkę.

Wigry wygrały już trzecie tej wiosny spotkanie na wyjeździe i z 42 punktami na koncie znów wskoczyły do strefy barażowej, po porażce Lecha II Poznań z Olimpia Elblag, zajmują 5. miejsce w tabeli. Dla rezerw Śląska była to piąta porażka z rzędu.

W tym spotkaniu trener Grzegorz Mokry nie mógł liczyć na Mikołaja Łabojko, który pauzował za nadmiar żółtych kartek. W jego miejsce od pierwszej minuty wybiegł Werick Ceatano. Druga zmiana w wyjściowym składzie to ta na lewym wahadle. Patryka Mularczyka zastąpił młodzieżowiec, Bartosz Prętnik.

Pierwsza część spotkania na stadionie przy Oporowskiej rozpoczęła się pod dyktando Wigier Suwałki. To piłkarze w niebiesko – białych trykotach długimi fragmentami utrzymywali się przy piłce, zepchnęli do głębokiej defensywy gospodarzy, ale też nie potrafili stworzyć sobie dogodnej sytuacji strzeleckiej. Brakowało prostopadłych dograń w pole karne i prób strzeleckich, a dośrodkowania w szesnastkę można było policzyć na palcach jednej ręki.

Po półgodzinnym naporze nieprzynoszącym skutku podopieczni Grzegorza Mokrego oddali nieco inicjatywę, licząc, że uda się przeprowadzić zabójczy kontratak. W 36 minucie po szybkim rajdzie prawą stroną boiska przez Kacpra Michalskiego i wejściu w pole karne, akcję wślizgiem przerwał doświadczony zawodnik gospodarzy - Mariusz Pawelec. Interwencja obrońcy Śląska II Wrocław nie była czysta i arbiter wskazał na jedenasty metr, dyktując rzut karny. Jedenastkę pewnym strzałem w środek bramki wykorzystał Mateusz Lewandowski, dla którego było to czwarte trafienie w siodmym dotąd meczu eWinner 2 ligi.

Trener Śląska Arkadiusz Bator zdecydował się na dwie zmiany już w przerwie meczu. Boisko opuścili Patryk Caliński i Yehor Matesnko, a w ich miejsce wybiegli Mateusz Młynarczyk i Bartosz Boruń. Gra Śląska znacznie się poprawiła i to Wigry więcej czasu spędzały przed własnym polem karnym.

W 60 minucie blisko strzelenia wyrównującej bramki byli gospodarze. Po dośrodkowaniu z lewej strony boiska przez Łukasza Gerstensteina do strzału doszedł Mariusz Idzik i jego płaski strzał obronił na raty Hieronim Zoch.

Gospodarze poczuli wiatr w żagle i trener Śląska postanowił posłać na plac gry kolejnych świeżych zawodników. W miejsce Mariusza Pawelca i Mariusza Idzika pojawili się Mateusz Stawny i najlepszy strzelec Śląska, Sebastian Bergier. Po stronie suwalczan, za Mariusza Rybickiego zameldował się Michał Żebrakowski.

Po długim przestoju, dopiero w 72 minucie z groźnym kontratakiem ruszyli Biało – Niebiescy. Akcję wyprowadził Kacper Michalski, ale za daleko wypuścił podanie w kierunku Michała Żebrakowskiego, którego strzał z ostrego kąta został zablokowany.

Chwilę później Hieronima Zocha sprawdził Marcel Zylla, który po podaniu Sebastiana Bergiera oddał mocny i celny strzał zza pola karnego.

Spotkanie się wyrównało i toczyło głównie w środkowej strefie boiska. Trener Grzegorz Mokry dokonywał zmian i na boisku pojawił się Łukasz Bogusławski, Patryk Mularczyk, a także wychowanek Wigier, Łukasz Kubrak, dla którego był to debiut na boisku eWinner 2 Ligi.

Wigry czujnie broniły własnej bramki, grały dojrzalej, mądrze broniły korzystnego rezultatu i to się opłaciło. Gospodarze z Wrocławia nie potrafili już przeprowadzić składnych akcji. W odróżnieniu od jesieni, kiedy na obcych boiskach zdobyli w sumie tylko 3 oczka, wiosną Biało – Niebiescy skutecznie punktują na wyjazdach. W 4 meczach wywalczyli 10 punktów.

Za tydzień, w Wielką Sobotę do Suwałk przyjedzie walczący o utrzymanie Hutnik Kraków, który w tej kolejce pokonał 2:0 drużynę KKS-u Kalisz. Liczymy na lepszą grę i kolejny komplet punktów. Początek tego meczu zaplanowano na godzinę 13:00.

Adrian Milewski, WD

Śląsk II Wrocław - Wigry Suwałki 0 : 1 (0:1)

Gol: Mateusz Lewandowski 38 (z karnego)

Żółte kartki: Mateusz Pawelec, Jehor Macenko, Szymon Bergier – Mateusz Lewandowski, Michał Żebrakowski, Bartosz Prętnik

Sędzia: Paweł Dziopak (Tychy)

Śląsk II: Józef Burta - Łukasz Gerstenstein, Jehor Macenko (46. Mateusz Młynarczyk), Konrad Poprawa, Mariusz Pawelec (59. Mateusz Stawny), Patryk Caliński (46. Bartosz Boruń) - Adrian Bukowski, Szymon Michalski, Przemysław Bargiel (79. Piotr Samiec-Talar) - Mariusz Idzik (63. Sebastian Bergier), Marcel Zylla.

Wigry: Hieronim Zoch - Kacper Michalski, Bojan Gvozdenović, Tomasz Lewandowski, Rudinilson, Bartosz Prętnik - Mariusz Rybicki (66. Michał Żebrakowski), Werick Caetano (89. Patryk Mularczyk), Bartłomiej Babiarz, Mateusz Sowiński (89. Łukasz Kubrak) - Mateusz Lewandowski (84. Łukasz Bogusławski).

Pozostałe wyniki 27. kolejki

Sobota, 9.04.

Wisła Puławy - Radunia Stężyca 1 : 1 (0:0)

Gole: Błażej Cyfert 90 - Przemysław Szur 68

Żółte kartki: Błażej Cyfert - Przemysław Szur, Radosław Stępień, Jakub Witek, Jakub Letniowski, Damian Szuprytowski, Dmytro Baszłaj

Motor Lublin - Pogoń Grodzisk Mazowiecki 1 : 0 (1:0)

Gol: Tomasz Kołbon 13

Żółte kartki: Maksymilian Cichocki, Kamil Rozmus, Rafał Król – Jakub Apolinarski, Damian Jaroń

Pogoń Siedlce - Chojniczanka Chojnice 0 : 0

Żółte kartki: Jakub Sinior, Robert Majewski – Paweł Czajkowski, Mateusz Cegiełka

Hutnik Kraków - KKS 1925 Kalisz 2 : 0 (1:0)

Gole: Adrian Jurkowski 16, Dominik Zawadzki 69

Żółte kartki: Dominik Zawadzki – Jakub Staszak, Przemysław Stolc, Daniel Kamiński

Znicz Pruszków - Stal Rzeszów 1 : 1 (0:0)

Gole: Shuma Nagamatsu 61 – Patryk Małecki 77

Żółte kartki: Lukáš Hrnčiar, Tymon Proczek – Paweł Oleksy, Franciszek Polowiec, Kacper Sadłocha

Ruch Chorzów - Sokół Ostróda 3 : 0 (0:0)

Gole: Piotr Stępień 47, Daniel Szczepan 57, Filip Żagiel 84

Żółte kartki: Paweł Żuk, Rusłan Zubkow, Daniel Szczepan – Ernest Dzięcioł

GKS Bełchatów - Garbarnia Kraków 0 : 3 (wo)

Niedziela, 10.04.

Lech II Poznań - Olimpia Elbląg 0 : 2 (0:0)

Gole: Michał Czarny 73, Miłosz Kałahur 86

Żółte kartki: Igor Kornobis, Patryk Waliś, Jakub Antczak, Siergiej Krivets, Artur Marciniak – Adrian Piekarski, Kamil Wenger, Miłosz Kałahur

Garbarnia Kraków - Lech II Poznań 17:00

Pogoń Grodzisk Mazowiecki - GKS Bełchatów 3 : 0 (wo)

Czołówka strzelców goli:

18 goli – Michał Fidziukiewicz (Motor)

13 goli - Maciej Górski (Pogoń Siedlce),

11 goli – Damian Michalik (Stal Rzeszów), Artur Pląskowski (Chojniczanka),

10 goli – Piotr Giel (KKS 1925 Kalisz), Daniel Szczepan (Ruch Chorzów)

9 goli – Sebastian Bergier (Śląsk II Wrocław), Jean Franco Sarmiento (Pogoń Grodzisk Mazowiecki),

8 goli – Carlos Daniel (Wisła Puławy), Krzysztof Danielewicz (Stal Rzeszów), Tomasz Foszmańczyk (Ruch Chorzów), Michal Klec (Garbarnia), Michał Mokrzycki (Ruch Chorzów), Adrian Paluchowski (Wisła Puławy), Andreja Prokić (Stal Rzeszów),