02.07.2022

Białorusin i Ukrainka wygrali Bieg na Piątkę w Suwałkach. Ponad 200 uczestników na mecie [zdjęcia]

Białorusin Uladzislau Pramau i Valentyna Veretska, która od początku wojny na Ukrainie znalazła wraz z córką schronienie w Krakowie, triumfowali w biegu na dystansie 5 km, otwierającym trzydniowe Miejskie Święto Biegania w Suwałkach.

Od marca w oficjalnych imprezach PZLA zawodnicy z Rosji oraz z wspierającej agresora Białorusi nie mogą brać udziału, ich licencje zostały zawieszone.

Lekkoatleci amatorzy z tych państw, chociaż to nie była oficjalna impreza PZLA, w geście solidarności z walczącą Ukrainą nie byli też dopuszczeni do majowego Półmaratonu Doliną Rospudy na trasie  Filipów - Bakałarzewo – Filipów oraz Filipowskiego Biegu Jaćwinga na 12,5 km.

W Biegu na Piątkę debiutujący w Suwałkach zwycięzca, 32-letni Uladzislau Pramau (jak opowiadał w suwalskim Radiu 5, przed przyjazdem do Polski otrzymał od organiztorów telefoniczna zgodę na start) – 0:14:53 wyprzedził swojego o rok starszego rodaka, mieszkajacego w Polsce Aleksa Sanko – 0:15:03, a trzeci był Ukrainiec Vitalij Kuznietsow z Charkowa – 0:15:29.

Dziesiąty był Jakub Pigiel, 16-letni zawodnik Hańczy Suwałki – 0:17:17, a niedługo po nim, na 13. miejscu w klasyfikacji generalnej, na mecie zameldowala się Valentyna Veretska – 0:17:37, która w Suwałkach wygrała wśród kobiet po raz drugi z rzędu. Ukrainka wyprzedziła 16. w generalce Białorusinkę Sviatłanę Sanko – 0:17:40.

Trzecia wśród pań i 24. na mecie 46-letnia Mariola Sudzińska – 0:18:33 przedzieliła dwóch suwalczan – o rok młodszego od niej Tadeusza Walendykiewicza, który z czasem 1:18:05 zajął 20. miejsce oraz 25. W klasyfikacji Łukasza Drażbę – 0:18:37.

Oprócz Bialorusinów, Ukraińców i Polaków, wśród 211 uczestników, którzy ukończyli bieg,  byli zawodnicy z Litwy, Łotwy, Belgii i Niemiec. Ten ostatni kraj reprezentowali burmistrz i wiceburmistrz zaprzyjaźnionego z Suwałkami miasta Waren, którzy zajęli 101. I 102. miejsce.  Pierwszy z nich, mający 63 lata Norbert Moller wygrał klasyfikację 60-latków przed znakomitym kiedyś średniodystansowcem Juvenii Białystok, 68-letnim dziś Jerzym Mydlarzem.

Suwalski samorząd reprezentował 49-letni Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk, trenujący na co dzień aikido. Zajął on 154. miejsce – 0:28:01.

Lepszy od zastępcy prezydenta czas uzyskał 72-letni Tadeusz Dziekoński z Białegostoku – 0:25:02. Najstarszym zawodnikiem był Czesław Nowakowski z Warszawy. 75-letni biegacz wyprzedził 36 rywali, na mecie był 175.

Dla dużej części uczestników piątkowy Bieg na Piątkę był przetarciem do Reso Suwałki Półmartonu, zaplanowanego na sobotę na godz. 20:00. Do ścigania się na dystansie 21,0975 km zapisało się ponad 300 biegaczy.